1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Xenia Mercan Sırrı Çözüldü

Başlığı 'Soft-Yumuşak Mercan Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 24 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    İsrail’li deniz akademisyenleri, ikiyüz yıldır bilimsel bir sır olarak kalan “Heteroxenia” mercanlarının kendilerine özgü (açma-kapama) hareketlerinin nedenini (pulsing)çözdüklerini açıkladılar. Xenia’ların her gün bu hareketlerinin azaldığı akşamüstü saatlerinde yarım saatlik dinlenmeye geçtikleri de anlaşıldı.

Xenia’ların hobiciler için en çekici yanlarının; poliplerinin yaptığı atımlar olduğunu biliyoruz. Resiflerde tipik olarak sakin bölgelerde bariyerlerde ve derindeki kayalıklarda rastlanan bu mercanların bir türü de Kızıldeniz’ de yaşamakta (Heteroxenia fuscescens).

Yaptıkları bu hareket, tıpkı bir çiçeğin yapraklarını açıp kapatmasına benzemekte ve hayvanlar aleminde görülen ender davranışlardan. Fakat bu hareketin herhangi bir işlevi olup olmadığı uzun süreler biyologlar ve hobiciler tarafından merak edilen bir konuydu.

Buna benzer biçimde yüzen denizanaları türlerinden başka, derinlerde yaşayan ve aynı hareketi sergileyen bilinen başka bir hayvan türü yok. Bilim insanları bu tepkinin canlının ekstra enerji harcamasına neden olduğu için, mutlaka bir fayda da sağlaması gerektiği tezinden yola çıktılar.

Deniz analarının yaptığı hareketlerin; yüzmeye, avlanmaya ve beslenmeye yaradığını biliyoruz. Bundan yola çıkarak, Xenia’ ların da aynı nedenlerden dolayı bu davranışı sergiledikleri düşünülebilir, fakat xenia’ ların sudaki planktonik yaşamdan hiçbir şekilde beslenmedikleri bilinmektedir, bu nedenle bu kadar enerji ve hareketin ne için harcandığı konusunda diğer nedenler araştırılmaya başlanmıştır.

Hebrew üniversitesinden Maya Kremien bu sorulara cevap bulmak amacı ile kızıl ötesi sualtı kameraları ile koloniler üzerinde gece-gündüz gözlemde bulunduktan sonra, ilk olarak mercanların hergün akşamüstü saatlerinde yarım saat boyunca hareketi kestiklerini ve bir nevi dinlenmeye geçtiklerini keşfetmiştir.

Tüm sualtı canlılarının çevrelerindeki akıntıdan direkt etkilenmelerinin yanı sıra, kendilerinin de bu akıntıyı dolaylı olarak etkiledikleri de bilinmektedir. Bu nedenle araştırmanın devamında canlının çevresindeki akıntıyı oldukça isabetli şekilde tespit edebilen, PIV(parçacık hız görüntüleme) teknolojisini kullanan bir sualtı ölçüm cihazı tasarlanmıştır.

Sistem; iki güçlü lazer kullanarak görüntü almakta ve işleyebilmektedir. Değişik lenslerin yardımı ile kısa aralıklarda güçlü ışın demetleri yollanarak, akıntıdaki doğal parçacıkların görüntüleri alınabilmektedir. Alınan verilerin işlenmesi sayesinde; akıntı hızı, türbülans yoğunluğu ve çözünmüş madde hareketi tespit edilebilmektedir.

Ölçümler için gönüllü dalgıçların yaptığı gece dalışları sırasında, mercan ile yapılan ufak bir temasta poliplerin kapandığı, birkaç dakika kapalı kaldığı ve sonrasında hareketine yeniden başladığı görülmüştür. Bu tepkiden faydalanan araştırmacılar, Xenia’ ların aktif oldukları ve dinlendikleri anlardaki farklı çevresel akıntı değişimlerini tekrar tekrar kayıt altına alabilmiştir.

Bu ölçümlerde pulse hareketi sırasında poliplerin suyu dokularından yukarıya ve dışa doğru ittikleri keşfedilmiştir. Mercanların gündüz fotosentez için karbondioksit’ e, geceleri ise oksijen’in yanı sıra, sürekli olarak fosfat ve nitrojen gibi ihtiyaçları oldukları bilinmektedir. Mercan kolonilerinin tüm bu gerekli hammaddeleri toplayabilmek için, çevrelerindeki suyu iyi harmanlamaları gerekmektedir.

Araştırmacılar ileri ölçüm teknikleri kullanarak, mercanın açma-kapanma hareketi sırasında sudaki karışım yoğunluğuna bakarken, poliplerin hareketinin birbirinden bağımsız olduğunu (Poliplerin açma-kapama hareketleri senkronize değildir) görmüşlerdir. Poliplerin farklı zamanlarda yaptığı hareketler sayesinde, tüm koloninin yukarı ve dışa doğru oluşturduğu akıntı şiddetlenmektedir. Bu sayede koloni her seferinde suyun farklı kesimlerinden faydalanabilmektedir.

Yine de tüm bu bulgular mercanın ne için bu kadar enerji sarf ederek dokungaçlarını açıp kapattığı sorusuna cevap olmamıştır. Bunu üzerine “İsrail Milli Parklar sorumlularından izin alınarak” toplanan deneklerle, deneylere laboratuar ortamında sürdürülmüştür. Tüm canlılar deneyden sonra alındıkları yerlere geri bırakılmışlardır. Araştırmacılar bu sefer Xenia’ların hareketinin fotosentez hızı ile ilişkisi üzerine yoğunlaşmıştır.

Mercanların yaşayan en eski canlılardan olduğu bilinmektedir. Günümüze kadar gelebilmelerindeki en önemli etkenlerden biri de, simbiyotik algler sayesinde besinlerinin bir kısmını fotosentez yolu ile elde edebilmelerinden kaynaklanmaktadır.

Yapılan bir diğer araştırmada; mercan hareketlerinin, dokuların yaptıkları oksijen alışverişinde önemli rol oynadıkları ortaya çıkarılmıştır. Suda yeterli akıntı yoksa, mercan dokularındaki oksijen oranı artmakta ve fotosentez oranı düşmektedir.

Laboratuar testleri sonucunda, Xenia’ ların bu hareket ile oksijen oranı yüksek suyu koloni çevresinden uzaklaştırarak, dokularındaki fotosentezi hızlandırmaya çalıştıkları saptanmıştır.

İlk önce hareketli bir Xenia kolonisinin fotosentez oranı ölçülmüştür. Hareketsiz olan kolonilerile karşılaştırıldığında, fotosentez oranı oldukça yüksek çıkmıştır. Daha sonra bu hareketin oksijen oranı yüksek suyu uzaklaştırmak için yapıldığı tezinin doğruluğunu ispatlamak için, ölçüm bölmesindeki oksijen yoğunluğu, taze su eklenerek arttırılmıştır.

Sürekli yapılan bu müdahale sonucunda, mercan sürekli hareketli olduğu halde suyun sürekli oksijence zengin su ile değiştirilmesinden dolayı fotosentez hızı düşmüştür. Hatta fotosentez oranı, hareketi yapmayan mercanın fotosentez seviyelerine inmiştir.

Xenia’ların bu göze çok hoş gelen atımları, iki yüz yıldır bilim insanları ve biz hobicilerin kafasını kurcalamaktaydı(Lamarck’ tan bu yana 1774-1829).

Kremien, Genin ve Shavit’ in araştırmaları, atım hareketinin mercanın foto-solunumunu yavaşlatarak, fotosentezde kullandığı RuBisco enzimlerine bağladığı karbondioksit yüklemesini önemli ölçüde arttırdığını göstermiştir. Bu atım sırasında harcanan enerji de boşa gitmemekte, mercana feda ettiğinden daha fazla fayda sağlamaktadır.

Doğrusunu söylemek gerekirse, bu atım hareketi sayesinde Xenia’lar tüm mercanlar (SPS-hareketsiz soft mercanlar) içinde ölçülen en yüksek solunum-fotosentez oranına sahiptir diyebiliriz.

Kaynak:
    Pulsing Xenia Mystery Solved

Beril olcay, gokhantiknaz, bayy_e1 ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Müthiş araştırma olmuş. Boşuna bu hareketi yapmadıkları belliydi zaten ama nedeninin ortaya çıkması iyi olmuş, xenia mercanı olan neden açma kapama yapmıyor bilir artık. Ellerine sağlık Mahir çok güzel bir makale olmuş, çeviri için teşekkürler.:)

3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Ben teşşekür ederim, ben de eski tankımda su değişiminden sonra neden coştuklarının cevabını almış oldum. Taze su ters etki yapıyor demek ki.

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Mahir abi eski performansına dönmüş sun ellerine saglık .
    Demek xenia si olupta puping yapmiyorsa demek oksijen oranı düşük .
    Bana hemen xenia bulun arkadaslar.

Seyyar cihazdan online.

5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Sudan yeterli karbondioksit alamamaya başlayınca atıma başlıyorlar diyebiliriz. Denemek güzel olurdu.

6. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    kalkwasser verince pompalamanin neden arttiginida acikliyor. bu karbondioksit sikintisindan pompalama daha artiyor. tabi co2 yi bu kadar azaltan ve ph yi artiran uygulama sonunda xenia`da bir noktaya kadar dayaniyor olmali. cunku bu durum daha da surdurulurse xenia daha da dayanamayip oluyor. Evet gercektende durumu cozmus adamlar. tesekkurler mahir cok guzel bir yazi ve ceviri olmus

7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Özdemir abi nerelerdesin yahu :)

8. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Valla hem is hem gunluk hayatta cok yogunum, birazda mali olarak gocuk bir donem gecirdim, biraz da o yuzden kendimi geri cektim sen de donmussun tekkeye bakiyorum :) sonbahar gelsin gene yogunlasiri akvaryuma. Herkeze selamlar bu arada.

murat parin, Alparslan, inifnity ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Hayırlısı ile sonbaharda komple bir dönüş yaparız o zaman :) Bugün bir dükkana RO ünitesi sordum, 600-700 arası değişiyor ama size birşeyler yaparız dediler.

10. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    İçme suyu hariç 300-400 e mal oluyor. İçme suyu ekleyince 400-500. Filtre ek yaparsanız değişiyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Mahir abi dağıttın malzemeleri şimdi Ro Sordum diyorsun. Eve içme suyu için takıp akvaryuma da kullanacaksan 300-350 yi geçmez.

12. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bende öyle hatırlıyorum, en son 250-300 'e hallediliyordu yahu. Hobiye de zam gelmiş anlaşılan.

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Abi Sen rahat ol hele bir ben dönorum ekipman lazım de sistem hazır Nac 7 var - kafa motoru var. ısıtıcı var var da var ayarlarız.

14. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Mahir İstanbuldaki firmalarda 250 TL falan ro cihazları.Lazımsa alayım bir adet, neyi kaçırdım ben tamam mı? Kuruyormuyuz tuzluyu :D

15. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan
    Hep merak edilen hareketin sebebini açıklamışlar.

Buna istinaden ani ölüm sebepleri konusunda bir kanıya varabilen varmı?

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Açıklanan sırrın ani ölüme ışık tuttuğunu sanmıyorum Fevzi, akşam aynen bunu düşündüm ama açma kapama ve sudaki oksijen ile ilişkisini kuramadım şahsen.

17. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Ani ölümlerin nedeni kH-pH dalgalanmaları olabilir mi? Atım olayını özetle; su kolonundaki besinlerden daha fazla faydalanabilmek ve fotosentez verimini arttırmak için yapıyorlarmış meğer. Ancak suda oksijen yükseldikçe atıma devam ettiği halde fotosentez hızı düşüyor. Oksijen artmaya devam ettikçe de ne kadar atım yaparsa yapsın yeterli sentezi yapamıyor. Bunun sonucunda Özdemir abi' nin dediği gibi yorgun düşüp, kendini hayatın akışına bırakıyor olabilir.

Aynı şartlarda iki piko hazırlayıp, birinde sürekli su değiştirerek gelişmeleri gözlemleyebililriz.

Hakan abii Halil sağolasınız henüz dönüş gözükmüyor, malzemeleri ihtiyacı olan hobicilere dağıtmaya devam. Şu aralar cüce karidesler ya da 100x50x50 tatlı su ile vakit geçirmeyi düşünüyorum.

Şu çim işi de ne dertli meşakkatli işmiş Hakan abi, ayrıktır, danaburnudur, lodosudur, sulamasıdır çok çektiriyor çook.

veysel bunu beğendi.
  18. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    O işlerin uzmanı Hakan abi . Cimi bitkiyi iyi bilir .
    Otomatik sulama yap abi .

Seyyar cihazdan online.

19. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Çimin mi var derdin var kulübüne hoşgeldin :D Takıldığın yerde arayıp çekinmeden sorabilirsin.Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.(Gübre,ilaç vs)

Neyse konuyu sulandırmayalım :).Akşam gözümü kırpmadan okudum desem yeri var.Bulan adamın yaşadığı sevincin tarifi yapılamaz heralde.Hakikaten bir sır açığa çıkmış, ben bile ne kadar heyecan yaptım! Sonunda vay be dedim.Doğada hiçbir şeyin nedensiz olmadığı bir kez daha kanıtlanmış oldu.

inifnity ve halilkocan bunu beğendi.
  20. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Anlaması güç bir canlı.Benim mercan özürlü tankımda bulunan xenia uzun zamandır keyifsiz.Fakat ne çelişkidir anlamadım spor salgıladı galiba kayanın değişik yerlerinde 8-10 farklı yerde küçük koloniler oluştu,yayılmaya devam ediyorlar.

Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş