1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yönetimde Büyük Anlaşmazlık

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde hasanacar tarafından 3 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Herkese merhaba,

Lostrua ile aramda büyük bir anlaşmazlık çıktı. Sizlerden yardım istiyorum(z). :D

Elimizde 120x50x70h ölçülerinde mobilyalı bir akvaryum var. Yüksek debili dış ve iç filtremiz de var. Kum olarak mercan kırığı da var lav taşı kırığı ve aquaclay de var. Yani hem sert su hem de yumuşak su için malzememiz var.

Anlaşamadığım nokta acaba bu akvaryumda ne beslesek.

Yalnız bu akvaryum bizim dernekte duracağı için ayda bir ya da en azından 2-3 haftada bir zaman ayırabiliriz.

Benim düşüncem süper bir bitkili akvaryum yapmak. Ancak Lostrua su değişimi yapılması lazım filan dedi. Lostrua kendi düşüncesini de yazar alta.

Ne dersiniz, ne besleyelim bu akvaryumda.

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Evet arkadaşlar Hasam Hocam ile birlikte bir akvaryum kuralım dedik. Bitkili olursa high tech olsun degerini anlayalım diyorum olmuyor. Yani su değişimi şart sonrasından yosun ıle uğraşmakta zor olur dedim ki bende malawi biyotobu yapalım. Kayaları mosslar ile saralım her yer kaya zemınde ıp ınce kum. Yapmışkende Hasan Hocamında benimde imzam olsun müthiş birşey olsun diye uğraşıyoruz. En iyisi bence malawi biyotobu özelliklede mosslu kayalar tamamıyle dogallık yaratacaktır.

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Benim tankımın ölçüleri ile aynı Hasan. İyi bir bitkili yapmanız için iyi bir aydınlatmaya ihtiyacınız var, yüksekliğiniz 70 unutmayın, es geçmeyin...

Yeki kurulmuş bitkili tanklarda en az bir ay, iki günde bir %20 su değişimi yapmanız gerekir......

4. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Su değişim imkanımız malesef ki az. Problem bu zaten.

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Ben oyumu malawiden yana kullanacağım.İçine bir kaç tane anubias bitki güzel bir tank olur.

6. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Kesinlikle malawi diyorum.

7. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Bol bitkili, biraz da paludaryum tarzı bir akvaryum yapın derim. Lepistes, çöpçü, cüce vatoz ve neon tetralarla harika bir şey olur bence.

8. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Gönlüm marin akvaryum ve içine birkaç mercan da çok güzel olur ama bakmak zor olur ama şu bir gerçek akvaryuma ilgisi olmayanlar bile akvaryum kurmak isteyebilirler:)

9. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Özkan abi, akvaryum sumplı olmadığı için marin seçeneğini düşünmedim. Ayrıca overflowbox ile suyu indireyim desem alt kısımda sump sığacak kadar yer yok gibi. Olur ama zorlama bir şey olur. Hem PS yok. Ne bileyim ben de kararsız kaldım.

10. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Hasan Hocam sen iste biz bir şekilde indiririz hiç sorun yok olmadı baştan yaparız akvaryumu. Her türlü yardım etmeye çalışırım.

hasanacar bunu beğendi.
  11. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Elbetteki malawi biotop'u :heyo:

Güzel bir dekorla harikulade olabilir hocam...

Taşlara moss sarma fikrini ilk defa duymuş ve yaparsanız ilk defa görecek biri olduğum için değişik bir merak içine girdim. Malawi ve tanganyika türlerine ( victoria diyemiyoruz sanırım :/ ) genellikle sert yapraklı bitkiler önerilir. Moss olan bir çok bitki var elbette ama bunlardan hangisi yeterli sertliktedir bilmiyorum. Balıklar bitkileri tırtıkladığı için sert bitkiler önerilir fakat moss'lar belkide değişik özelliklere sahiptir, balıkların ilgisini çekmez...

Ben genellikle doğallıktan yanayım ve evimdeki malawi akvaryumumda kayalarda, camlarda yosun oluşumunu destekliyorum...

12. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Doğal ortamlarındada o kadar yosun oldugunu düşünebiliriz. Ama sardıgımızda kayalar girintili çıkıntılı olacak.Ve aralarında yosun parçaları kalacak ne kadar yeseler bile oralara çene yapıları ulaşmayacaktır. Melek balıkları olsa dışa doğru orayı sıyırırlar o yosunları yemek isteseler ama malawiler böyle değil. Kalması gerekiyor vede hızlı çogalan bir yosunsa çok güzel olacaktır.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Anlaşamayında bu konuda anlaşamayın.

Nasıl olsa akvaryumu oydu veya buydu değil paludaryum yaparsınız olur biter.

14. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bencede paladaryum güzel olur o akvaryuma. Zaten elimizde kütükler var hem bitkili hemde su israfı yok bol bolda kumumuz var. Olmadı kum ilaveside yaparız. Biraz bitki mossları kütüğe sararız güzel birde ışık yaparız. Mesela 70 cm yükseklik var biz bunu 40 cm kum doldursak ama kumu ortadan dışa doğru yaysakortada biraz boşluk kalsa dibe doğru yanlara kütüklerimizi koysak kenarlardan akvaryumun içi sadece kum gözükse. O eğime güzel güzel rotala türlerinden eksek kütüklerin bir kısmını yan eğime doğru koysak ve dalları o çukurda kalsa. Karşılıklı kütük ilavesi çok güzel sonuç getirebilir. Orta çukur kısmı birbirine geçmiş dallardan oluşmuş çok güzel olur. Çok güzel.

15. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    Bende bitkili diyecektim ama madem o kadar su değişimi yapamam diyorsunuz paludaryum mükemmel fikir hem gerekişrse kurbağaları ben gönderirim antalyada heryerde kurbağa var :D:D

Sayfayı Paylaş