1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yüksek Çıkan Kalsiyum - CA Değeri

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde fincan_bill tarafından 12 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. fincan_bill

fincan_bill

Yer:
    Goztepe
    İsim:
    bilal tektaş
    Tuzlu su değişiminden sora ölçtüm kalsiyum şırıngada sıfırı göstermekte karşılığı 500 kalsiyum. Hiç bir katkı girmiyorum, test salifer 2 defa yaptım bugünde yaptım şuan 480 lerde.

Mg 1315

Kh 12.5

Nitrat 10

PH 8.2

Ca bu kadar fazla çıkması zararlı mıdır ? tuzluluğum şuan 1025 ca ve diğer değerleri düşürmek için 1023 lere çekmeyi planlıyorum. Ne yapmam lazım fazla kalsiyum zararlı mıdır ?

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 12 Nisan 2015
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi Ca zaten normali 450 olmalı fakat esas Kh 8-10 arası olmalı sende 12,5 su değişimleri ile bunlar düzelir, bence korkulacak durum yok...:)

3. fincan_bill

fincan_bill

Yer:
    Goztepe
    İsim:
    bilal tektaş
    tamamdır

4. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ
    Tuzun markası nedir?
    Gerçi şu aşamada tuzun markasınında pek bir önemi yok.Çunkü bildiğim kadarıyla 500 ca veren bir tuz piyasada yok.Bu aşamada iki ihtimal var.
    1-Tuzluluk yanlış olabilir.Refraktometreyi distile su ile kalibre edip tuzluluktan emin olun.
    2-Ca testi yanlış sonuç veriyor olabilir.Başka bir test ile kontrolunu yapın.

Pennywise, MESUT_KERİM ve veysel bunu beğendi.
  5. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    @barabelli doğru söylemiş katkı kullanmadığınıza göreTestleriniz doğru ise tuz ölçeriniz yanlış, tuzölçeriniz doğru ise testleriniz yanlış ;)

6. fincan_bill

fincan_bill

Yer:
    Goztepe
    İsim:
    bilal tektaş
    salifert aldım test yeni damlalar bitene kadar yapıyorum renk maviye en son dönmekte bende acaba yanlışmı yaptım dedim tekrar ekrar yapıyorum aynı refraktometreyi akvaryumcuda kalibre ettim oda doğru birdaha yapayım olmadı

şimdi yine ölçtüm şırıngada hiç bişi kalmadı son damlada mavi oldu sıfır yane oda karşılığı 500 maşallah ca sını bol koymuşlar :D

tuz kendi imalatı olan bir yerden aldım ondan olabilir normaldede 450-480 çıkıyordu bir arkadaşım iyice karıştır dedi tuzu bende kovayı iice karıştırdım :Dtavan yaptı :D 5 kepçe atıorum 1025 :)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Nisan 2015
    MESUT_KERİM bunu beğendi.
  7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Ca 390 420 arasi olsa yeterli, fazlasinin kalsifikasyona bir etkisi yok. Bazi tuzlarda yuksek olmasinin nedeni; sadece su degisimi ile eksileni tamamlayabilmek.

Rakamlara takilmamak lazim, Iyonik dengeye dikkat.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. fincan_bill

fincan_bill

Yer:
    Goztepe
    İsim:
    bilal tektaş
    tamamdır çok teşekkürler

Sayfayı Paylaş