1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yüksek Ca ve Mg

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde JOEBLACK73 tarafından 25 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. JOEBLACK73

JOEBLACK73

İsim:
    cüneyt bolkol
    Merhaba,
    Uzun zamandır test yapmıyordum, ca ve mg ölçtüğümde çok şaşırdım, ayrıca uzun zamandır ca ve mg katkısıda girmiyorum. Ölçümlerde Ca 500 Mg 1750 çıktı. Sadece su değişimi yapıyorum. Ayrıca KH da düşük 6,4.
    Sorum şu olacak Mg 'yi nasıl düşürebilirim?

2. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Düşürmeniz in tek yolu su değişikliği.

Bunun için önerim. Red sea mavi kova. Coral pro olmayan kova.

JOEBLACK73, MESUT_KERİM ve veysel bunu beğendi.
  3. JOEBLACK73

JOEBLACK73

İsim:
    cüneyt bolkol
    Teşekkür ederim.
    Ama bu kadar basit olmamalı :)

4. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bazen basitlik iyidir.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Test sonuçları ne kadar doğru bilemiyorum, sadece su değişimi yapılan akvaryumda bu yüksek sonuçlarından başka test ile sağlamasını yaparak emin olmak gerekir bence, aksi halde boş yere uğraş bir yana düzeni bozabilirsin. Kum eriyen türlerden mi, kum eriyip bunları salabilir mi bilemiyorum? Kh değerini 9 civarına yavaş yavaş çekerek sabırlı olman yerinde olur bence, düzenli su değişimine devam edebilirsin.

harfuzmani ve Alparslan bunu beğendi.
  6. ilker_

ilker_

Yer:
    İzmir
    İsim:
    İlker Kuyumcu
    Peki enteresan olan bu değerler nasıl yükselmiş olabilir..

7. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    İlk akla gelen refraktometre ayarınızın bozulmuş olabileceği.Testlerinizden emin olduktan sonra işlem yapmanızı öneririm.Örneğin bu mg değerinde kabuklu canlılarınızın ölmesi gerekir.

8. JOEBLACK73

JOEBLACK73

İsim:
    cüneyt bolkol
    İlk test yaptığımda testin bozulmuş olabileceğini düşündüm. Bir arkadastan farklı bir test temin edip olctugumde aynı değerleri okudum.
    Kurum çok eski aragonit Kum.
    Ben tuzdan supheleniyorum akvaryum bozan bir arkadastan açık almıştım, tropik Marine di markası sanırım.
    Portal da kalkwaser ile kademeli dusurulebilecegi yazıyordu, yanlış mı hatırlıyorum.

9. JOEBLACK73

JOEBLACK73

İsim:
    cüneyt bolkol
    Kh 9 a kademeli yükseltmek, ca ve mg düşürür mü? Benimde aklıma geldi ancak, kh'ıda yükseltip herşeyi tavana cikarip temelli mahvetmiyeyim diye cesaret edemedim.

10. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Şayet değerlerden eminseniz en iyi yolu Fatih' in söylediği tuzla, su değişimi yapmaktır.Hem kh ınız yükselir, hemde ca ve mg düşmüş olur.Bazen en basit gibi gözüken en güzel yöntemdir.

JOEBLACK73 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş