1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yüksek Kh Sorunu

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Saruman tarafından 28 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Merhaba arkadaşlar, 110 litre su hacmine sahip bir akvaryumum var. Octopus nano Ps ve 2 haftalık su değişimleri yapıyorum. 2 Ocellaris, 1 mandarin, 1 Cromis, 1 YT damsel, temizlikçi karidesler, konç, bolca canlı kaya ve yumuşak mercanlardan oluşan bir akvaryum.

Haftalık su değişimi yaptığım dönemlerde de, şimdi de Kh seviyem 13,4-13,8 aralığında gezmekte.Salifert test kullanıyorum.Ph 8.2 civarı.Alkanite ölçmedim. Diğer test cihazlarımda yok.

Red Sea tuz kullanıyorum Kh miktarı belirtilmemiş ama tuzun alkanitesi 2,2-2,5 mq/lt olarak belirtilmiş. 3,5 aylık bir süreçte 2 Cromis ve 1 Flame Scallop kaybettim. Diğer canlılar ve mercanlar sağlıklı.. Xenia olduğu gibi duruyor, yani ne etrafı kaplıyor nede ölüyor sanırım yüksek Kh dan bir tek o muzdarip. Diğer mushroomlarım ve buton poliplerin maşallahı var. Katkı kullanmıyorum sayılır.Kafama estikçe Seachem Reef Plus ( Amino asit, mikro besin herhalde )

1- Sonuç olarak Kh seviyemi çok fazla su değiştirerek düşürebilirmiyim? Düşmesine gerek varmı?
    2- Ölen canlılarımda yüksek Kh ın suçu varmıdır?
    3- Akvaryumcu o kadar yüksek olamaz dedi, öyle olsa akvaryumunuz tamamen coralin alg kaplı olurdu dedi! Ne kadar doğru?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Xenia pek sevmez yüksek Kh değerini. Hafif eski su tabirine uygun daha stabil bir suyu tercih eder. Cromis ve Flame Scallop'un ölümünü yüksek Kh değerine bağlamak biraz tahmini olur.

Akvaryumcun coraline alg kaplar konusunda yanılmış çünkü yüksek Kh değeri genellikle eksik olan magnezyum ve kalsiyum olduğunda gözlemlenir. Kh değeri düşük olduğunda ise magnezyum ve kalsiyumunun yüksek olduğu gözlemlenir. Su değişimleri ile normal şartlarda değerlerin seyrelmesi beklenebilir ancak akvaryumdaki canlı tüketimi süreci kısa sürede eski seviyeye çebilir. Yani magnezyum ve kalsiyum çabuk tüketiliyor olabilir.

Magnezyum ve kalsiyum ilave edin bir gün ara ile ve sonuçları yazın bakalım ne çıkacak ? Tuz olarak Tropic marin öneririm Red Sea yerine, bu daha dengeli bir su ortamına olanak sağlar.

Akvaryum tanıtımınızı bekleriz...

Saruman bunu beğendi.
  3. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Kusura bakmayın test kiti henüz elde ettim. Elos Mg testi ile Mg değerim 1100-1300 arası oynuyor, sabah ölçtüm 1200 idi, Seachem in Magnezyum katkısı eriterek döktüm, akşam tekrar ölçeceğim.

Malesef yukarıda belirttiğiniz olasıklıklara uymayan durumlar mevcut. Salifert test ile Kh'ım 12,5 çıkmakta, ki 2,5 eksik söylüyorum çünkü bir arkadaş salifertin eski testlerinin 2,5 fazla ölçtüğünü söylemişti. Sağolsun bir arkadaşta Sera'nın Ca testini verdi sonuç 600... Nitrat ise 20... Başka testler ile Kh ve Ca değerlerine bakmam gerek sanırım.

Su hacmim 110 litre, Üstten taşırmalı, normalde tatlısuya uygun bir akvaryum.Sump yok.Bir arkadaştan 2.el Nano Ps aldım, o tank için pek iş görmesede, açık pekmez toplama yapıyor, havalandırıyor vs.. Mushroom, Xenia, buton polip gibi yumuşak mercanlar var.2 oceallaris , 1 chromis, 1 mandarin, 1 damsel , 3-4 karides konç vs mevcut. 4*24W T5 Silviana marka ( 8 aylık ) ile 10 saat aydınlatma yapıyorum.

Suyun dengesini yerine oturtabilirsem hem tanıtım yapacağım, hemde daha güzel mercanlar alabileceğim ama kaybettiğim bir kaç canlıdan sonra boşa para harcamak olur.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    110 litrelik bir akvaryumda Kh değerinin normalden yukarı çıkması için bazı ilave katkılar eklenmesi gerekir. Yani sadece Red Sea tuz kullanımı sonrası bu değerlerin oluştuğunu pek duymadım. Hacim çok yüksek değil bence iki sefer 3-4 gün ara ile Tropic marin tuz ile %20-30 su değişimi yapın değerler toparlayacaktır.

Kullanılan katkılar var mı akvaryum da ?

Saruman bunu beğendi.
  5. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Katkı olarak Seachem Reef plus kullanıyorum.Ama düzenli kullandığım söylenemez aklıma estikçe.. Tuzumda bitmek üzere zaten, belirttiğiniz üzere tuzu değiştirerek yoğun bir su değişimi ile düzen kurmaya çalışayım.Gelişmeleri tekrar yazacağım.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryumu ve ps performansını gösteren fotoğraflarda iyi olur fikir açısından. Bence de en güzeli tuzu değişip su değişimleri yapmak suyu toparlayacaktır.

7. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Cevap: Yüksek Kh Sorunu

Yüksek Kh sorunumu sump yaptırmam ile birlikte aşmış bulunuyorum. Sorun aslında buharlaşan suyu tamamlamamak. Sump olmadan önce akvaryumum kapaklıydı ve 110 litrelik bir akvaryum olduğu için suyun eksildiğini farketmeden, haftalık su değişim zamanı geliyordu.Yani her seferinde eksilen suyu tatlı su yerine tuzlu su ile doldurmuş oluyordum.

Bunun sonucu tuzluluk ve kh artıyor, gerçekte ,1030 lara kadar çıkan tuzluluğumu hidrometre ile 1024-1025 olarak görüyordum.Şu an sumpta eksilen suyu tatlı su ile dolduruyorum, tuzluluğum böylece hafta içi sabit kalıyor, Kh ise 9-10 arası..

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Yüksek Kh Sorunu

Hocam ilginc sekilde atlanmis bir islem olmus seninki. Dogal olarak degerler yukselmis elbette. Durumu anlaman guzel olmus. Ben de benzer bir olay yasadim; sik su degisimi yaptigim donemde yine rutin ekledigim kalsiyum ve Kh katkisi olan Tropicmarin eklemeye devam edince su degisimiyle bir yandan ben bir yandan kalsiyum ve Kh degerini yukselttim. Test kullanmayinca yasanabiliyor bu tarz unutkanliklar.

Cep mesaj...

Sayfayı Paylaş