1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yüksek Mg ve Ca

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Cyberx26 tarafından 4 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Cyberx26

  Cyberx26

  Mesajlar:
  408
  Yer:
  Eskişehir
  İsim:
  Barış Akın ÖN
  Arkadaşlar merhaba 5 aylık tankımda uzun zamandır tuzluluk 1025, ca 400 mg 1350 gidiyordu. Kh ise 6,4 ile 7.7 arasında çıkıyordu. Arasıra reflwers kh blend takviyesi yapıyordum. Kurulumu red sea coral pro ile yaptım, haftalık yüzde 10 değişikliği yine aynı tuzla yapıyorum. Tatilden dönüşte tuzum bitmiş olduğu için akvaryumcudan açık olarak reflwers Caledonia Reef Salt aldım. Geçen hafta yüzde 10 su değişikliğini bu tuzla yaptım. Normalde her hafta test yaparım fakat uzun zamandır stabil gittiği için geçen hafta test yapmaya üşendim. Dün yine yüzde 10 değişikliğimi reflwers ile yaptım. Bu sabah yaptığım testte göre tuzluluk 1025, MG 1500, CA 480 çıktı. Kh ise 7.7 çıkıyor. testleri 2 kez tekrarladım. Sizce mg ve ca neden bu kadar yükselmiş olabilir ? yaptığım tek değişklik tuz oldu, ondada 2 hafta toplam yüzde 20 su değiştirildi. Bu arada tatile gitmeden önce 5 gün kadar reflwers carolin alg accelator kullanmıştım. Aslında kayalarımda carolin alg başlamıştı bunu ne diye kullandım bende bilmiyorum :)

  Değerlerin neden yükselmiş olabilceğini şöyle bir düşündüm, son aldığım tuz bozuk olabilir, testler salifert son kullanma tarihi 2017 ama bozulmuş olabilir. coralin alg accelator su değerlerini bozmuş olabilir, refractometre bozulmuş olabilir ama 2 farklı refractometre ile ölçtüm.

  Tankım yeni olduğu için çok fazla canlı yok olanlar brain coral, hammer coral, torch coral, kırmızı ve yeşil mushroom, glov polip , leather, kırmızı ve yeşil 2 adet plate frag, setosa frag, confusa frag var. Bu değerler canlılarıma zarar verir mi ? Düşürmem gerekiyorsa bunu nasıl yaparım ? Yoksa kendi haline mi bırakıyım ?
   
 2. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Yüksek Mg omurgasızlara sıkıntı yaratabilir ama çok yüksek de değil bence değer. Rakamların düşmesini bekleyebilir yada tuzluluğu yavaşça 1024 e çekebilirsiniz.
   
  Cyberx26 bunu beğendi.
 3. Cyberx26

  Cyberx26

  Mesajlar:
  408
  Yer:
  Eskişehir
  İsim:
  Barış Akın ÖN
  Teşekkür ederim Alper bey çok yüksek değil deyince içim rahatladı. Şimdiye kadar reef akvaryumda ideal değerler ne olmalı diye araştırdım, olmaması gereken değerler hakında bir fikrim yoktu. Mg ve ca ın yüksek sayıldığı rakamlar acaba nedir çok merak ettim ve az önce araştırma yaptım ama bi sonuca ulaşamadım. Yüksek mg omurgasızlarda sıkıntı yaratabilir demişsiniz mesala üst sınır nedir bilmiyorum. Aynı şekilde yüksek ca sonuçları ne olur onuda bilmiyorum. Tuzlu suda öğreneceğim çok şey var :)
   
 4. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Bu konuyla ilgili bir link vereyim, umarım mahsuru olmaz. Buradan konuyla ilgili biraz daha bilgi edinebilirsiniz.
   
  MESUT_KERİM ve Cyberx26 bunu beğendi.
 5. Cyberx26

  Cyberx26

  Mesajlar:
  408
  Yer:
  Eskişehir
  İsim:
  Barış Akın ÖN
  Makale için çok teşekkür ederim hemen okuyorum.
   
  Ontheway bunu beğendi.
 6. Ahmet YALÇIN

  Ahmet YALÇIN

  Mesajlar:
  174
  İsim:
  Ahmet YALÇIN
  aynı tuzu bende kullanıyorum mg 1500 ca 500 tamamen tuzla alakalı diye düşünüyorum
   

Sayfayı Paylaş