1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yüzümü Güldüren Ufacık Kabarcıklar...

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde fth-94 tarafından 22 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Bir kaç gündür co2 vermeyle birlikte başlayan kabarcıklar beni çok mutlu ediyor... Artık herşey tamam. Glossolar artık filiz filiz çoğalıyor, speclerin yeni filizleri büyüyor, rotalalar filiz veriyor. Cabombaların boyu uzuyor. Hemianthuslarda dağ gibi oluyorlar maşallah... :nazar: :nazar: :nazar:

Video yükleyeceğim bir kaç güne kadar.

Şimdilik resimlerle yetinin :)

YIKIKTEMO ve james_34 bunu beğendi.
  2. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Maşallah Fatih! :) Yakında ilk budamanı yapasın umarım. :)

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Toprak ne budamalar yapıldı.... Ama ışıksız kaldı tank anlatamıyorum kimseye 3 hafta ışıksız kaldı bitkiler çürüdü. Sadece wallichiler specler ve lotuslar kaldı... Onun haricindeki herşey çürüdü gitti. Yerine yeni aldım. Onlarında maşallahı var. geçen hafta 500 kök wallichi vardı ışıksızlıktan kararmışlardı. Yeşil sürgünlerini altım kara kısımlarını attım ben diyim 300 kök sen de 400 kök çöpe gitti...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel görünüyor fotosentez kabarcıkları. İnşallah akvaryumun ışıksız kalmaz Fatih bir daha. Tebrikler...

james_34 bunu beğendi.
  5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Tüpü ne zaman aldın, anca doldurttun Fatih. İlgilendikten sonra her şey oluyor değilmi?

Pearling görmeye başladın, yakında fotosentezde başlar.

Gübrelerinde eksik yoktur umarım, Co2 ile birlikte, gübre dozajlarınıda artırman gerektiğini biliyorsundur umarım.

Hadi gözün aydın, Maaşallah.:nazar:

james_34 bunu beğendi.
  6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Elimde 1 litre olarak Potasyum, Nitrat, Micro Element ve 500 ml olarak Demir ve fosfat gübreleri mevcut. 5/4 ü dolu hepsinin. Wallichilerim çöpe gitti abi ona çok üzülüyorum ya. Budamada yapmıştım. Akvaryumun yarısına kadar arka taraf çapraz oalrak wallichi kaplıydı. yüzlerce kök çöpe attım... Elimde 100 kök kadar sağlam var. Bunlarla yeniden çoğaltabileceğime inanıyorum. Birde bu lotus nasol çoğalacak abi ?

Abi şuanda ışık 100 watt 1 florasan eksik hala :F Diğerinide takayım mı ? 140 watt oluyor.

Lileaopsisler hiç hoşuma gitmiyor. Glossolar kaplasın güzelce zemini çıkarıcağım onları...

Bir kaç fotoğrafla daha süsleyeyim konuyu...

Bu ucunda gözüken filiz fotoğraf çekildikten 5-6 saat sonra 2 yapraklı olarak açtı.

Buda başka bir glossodan..

Bunlarda Hemiathuslar...

YIKIKTEMO ve james_34 bunu beğendi.
  7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Lotus çoğaltmak şans işi diyebiliriz, sadece yaprakları çoğalır, tankta her şey yolundaysa, yanında küçük kök veriri. Benin sana gönderdiğim Lotus yavruydu.

Yerde kalmasını istiyorsan uzatmak istediğin boydan yaprağı keser atarsın, yeni çıkan yapraklar, kestiğin sapın boyuna gelir ve durur.

O minik saz gibi olan bitkini küme halinde dikersen iyi olur, ayrı bölgeye.

Sen glossoların her yaprağını sayarsan yandın demektir, Co2 verdikten sonra yayılacaklardır. Nitrata dikkat et Glosso nitrat canavarıdır, nitratı bulamazsa çürür.

Işığıda eklesen diyorum artık, tüpü 2 ayda doldurdun, ışığa zamanın var demektir, bir sene sonra takarsın.:F

Bu arada Co2'yi neyle veriyorsun tanka, inşallah hava taşı ile vermiyorsundur, acil bir seramik diffüzör al yoksa, krema pompası ile uğraşma.

8. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Murat abi Ista marka co2 tüp reaktör set nasıl bir şey? İşe yarar mı? Hiç kullandın mı?

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Fiyatına bir bak önce Toprak, Co2 tüpün.:D

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Kestim zaten büüyk lotusu akvaryumun ortasında kalıyor yaprakları artık. Murat abi ufatk lotusun yaprağını sen kesmişmiydin ? Bu doğuştan mı böyle bodur :F Diğer florasanıda takarım 1-2 haftaya :)

Murat abi seramik difüzörüm var :)

Gübrelerin hepsinide kullandığım orana göre 2-3-4-5 ml arttırdım. Sence yinede neyden ne kadar vermem gerekli yazarsan sevinirim abi...

Toprak Murat abin o ürünü önermiyor. Bende ondan alacaktım vazgeçtim. O ürünün kullanım şekli şöyle. Deodorant gibi sıkıyorsun. Akvaryumun içine co2 gidiyor çözülüyor tekrar sıkıyorsun. Manuel yani. Mayalı co2 ona göre daha iyi. 95 gr ista co2 tüpleri var yakından gördm. Harika ötesi birşey. Küçücük minnacık çok şirin. Ufak akvaryumlara kullanılabilir. Senin akvaryumda 35-40 litre olduğuna göre kullanabilirsin...

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Ne 35-40'ı? :D 50 litre benimki. :) Ben sadece meraktan sormuştum o ürünü. Biliyorsun, low tech yapacağım. :)

12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Senin haberin yokmu kütüktü kumdu senin tank 34-40 litre kaldı :F :F :F Ohooo... Sen uyu daha bakalım...

13. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Ha sen kütüktü kumdu onları ekleyince olacak ölçüyü söylemişsin. :F Aslında kütük yerine taş koymak istiyorum çünkü kütük sarartıyor suyu. :S

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Salla sen taşı kütük 10 numara duruyor bitkili akvaryumlarda. Taş ile çok güzel durmaz. Profosyonelce peyzaj yapanlar taş kullanmıyor değil. Ama biz profosyonel değiliz :) Sen kütükten şaşma. Suyu sarartsın bişey olmaz. Hem suyun ph ını değiştirir. Zaten bitkili tank kurduğunda öyle yan gelip yatayım yok. İlk başlarda 2 günde bir su değişimi ileriki zamanlarda haftada 1 %50 su değişimi yapacaksın zor günler seni bekliyor :) :) :)

15. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Dip çekimi değilse 10 dk'mı almıyor su değişimi. :) Beni en çok yoracak şey bitkileri hayatta tutmak.

16. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Gerçi senin akvaryumun ufak benimki seninkinini 2 katı 140 litre. Suyu Kumu çekmeyecek şekilde en dipten çekiyorsun. 60 litre suyun varsa 30 litresini çekiyorsun. %50 yani...

Bitkileri hayatta tutmak çok kolay dediklerimizi yap sonrası çok kolay onlar kendi kendine büyüyor gelişiyor vs. vs....

İlk kurduğunda 2 günde bir su değişimi yapacaksın %50 . Yani 2 günde bir 30 litre su boşaltıcaksın 30 litre su ekliceksin. Kovalarını damacanalarını ona göre hazırla...

17. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Fatih gübre dozajlarını ben veremem, senin izlenimin ile ayarlama yapman gerekir, test kitlerinde olmadığı için fazlası zarar olacaktır.

Potasyum aynı ölçüde olsun, micro element 2 ml arttır, nitratı, demiri, fosfatı kendin belirle.

Fosfatın yoktu sanırım, nitratın az olduğunu camdaki yosunlardan anlayabilirsin, demirin eksikliği için biraz makale oku.:f

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Potasyum aynı ölçüde. Micro Element 2 ml arttırıyorum. Camda yosun oldumu basıyorum nitratı. Fosfatta var. Makale okuyayım en iyi ben biraz :)

19. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Makaleyi nerede bulurum?

20. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Vay be helal olsun Fatih toka:gif
    Ne yalan soyleyim yapamayacaksın sandım... Seni takip ediyordum biliyorsun Hıgh teche geçmek için başardığını görünce birden bir şevk geldi banada :)
    Bakalım bayramdan sonra bizim de projelerimiz olacak...

Sayfayı Paylaş