1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

yüzgeç sorunu

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde mikrolab tarafından 7 Ekim 2010 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. mikrolab

  mikrolab

  Mesajlar:
  23
  İsim:
  ibrahim
  sorunu nasıl çözebilirim resimleri ekledim.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. Erman Pehlivan

  Erman Pehlivan

  Mesajlar:
  2.843
  Yer:
  İzmir / Torbalı
  İsim:
  Erman PEHLİVAN
  Resimler görünmüyor ?

  Edit; Resimlerinizi düzelttim.

  Sanırım yüzgeç çürümesi. Ancak bi bilgim yok, bilgisi olan üstadlar konuyla ilgileneceklerdir.
   
 3. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Kuyruk çürümeleri tamamen su değerleri ile alakalıdır.

  Tank hacmi, balık sayınız, filtrasyon bilgileriniz, su değişim zamanlarınızı belirtirseniz, konuya daha çok odaklanmış oluruz.
   
 4. mikrolab

  mikrolab

  Mesajlar:
  23
  İsim:
  ibrahim
  Tank hacmi yaklaşık 450 litre, dış filitre 1600 l/h, birde akvaryumun içerisinde kafa motoru var 1200 l/h. Son iki haftadır su değişimini aksattım, normalde haftada bir dip çekimi yapıp çekim yaptığım su kadar ilave ediyordum yaklaşık 1/6 kadar akvaryumun.

  Bu sorunu nasıl çözebilir? Birde bugün farkettim, bir iki tanesi kuma sürtünmeye başladılar. Akvaryumda 5 tane g.t. , 2 vatoz , 1 beyaz prenses var. 1 dişi 1 erkek g.t. diğerleri daha küçük cinsiyetlerini tam bilmiyorum.
   
  murer bunu beğendi.
 5. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  450 litrelik bir hacimdeki akvaryumda, haftada bir yaklaşık 70 litre su değişimi, tanktaki atık oranını minimum seviyelere çekmeyecektir, birde bunun üzerine iki haftalık bir aksatma eklendiğinde, atık uc noktalara gelip balıkları ekleyecektir.

  Öncelik ile filtrelerinizi, akvaryum suyu ile temizleyerek, filtredeki elyafı değiştirin.
  Akvaryumun ışıklarını kapatıp, ısıyı 29-30 dereceye kademeli olarak yükseltin. Tanka bol oksijen sağlayıp, tankta bulunan kafa motorunu ile su yüzeyini hareketlendirin. İki günde bir %30 oranında damacana su ile değişim yaparsanız, kısa süre içerisinde kuyruklar kendini tamamlayacaktır. Su değişimlerinde ısıya dikkat edin.

  Geçmiş olsun....
   
  lepistes bunu beğendi.
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Fotoğraflar küçük boyutlu olduğundan net görünmüyor. Balığın iki yüzgeci birden mi hasarlı yoksa sadece birinde mi var ? Ortamdaki diğer balıkların bu tarz sorunu var mı ? Murat yerinde önerilerde bulunmuş yerine getirin bence de.

  Balığın tek yüzgecinde hasar varsa diğer balıkların bir darbesiyle de oluşmuş olabilir.
   
 7. dr_glicocalix

  dr_glicocalix

  Mesajlar:
  121
  İsim:
  Gökhan Emre ÇAÇAMER
  Açıkçası bu bir ısırık izine benziyor. Benim arkadaşımın dişisi de aynı şekilde erkeğinin kuyryğun yemişti bu şekilde. Pek sorun edecek birşey yok eğer birden bire ortaya çıkan bir durumsa. Zamanla kendiliğinden düzelecektir çünkü balıkların yüzgeç ve kuyrukları rejenerasyonu oldukça iyi bölgelerdir. Ama zamanla geliştiyse kuyruk erimesi olabilir.
  Bu arada birşey dikkatimi çekti 5 green terör var akvaryumunuzda. Bu pek de doğru değil; green terörler tek eşlidir ve keni türünün diğer bireyleriyle pek de uyumlu sayılmazlar. Üreme dönemlerinde başınıza daha büyük dertler açılabilir. Ayrıca akvaryumda bir de beyaz prenses var demişsiniz ki bu balık da agrasif ve bölgeci bir balıktır ki green terörlerle uyum sağlayacağından şüpheliyim.
   
 8. acebibbi

  acebibbi

  Mesajlar:
  7
  İsim:
  açelya atmaca
  Cevap: Yüzgeç Sorunu

  Merhaba,

  Benim 15lt akvaryumumda 2 tane 3 aylık japon balığım vardı. fFkat gecen hafta 5aylık bir japon ve 4 aylık 2 vatoz aldım. Vatozları aldıktan 5 gün sonra biri öldü, ertesi gün 3aylık japonlarımdan biri beyaz benek oldu. Ben de mürekkep olan ilacı günde 6 damla uyguladım ısısını 28 derecede sabitledim, beyaz benek olan japonumun benekleri düzeldi. Sonrasında da kan oturması oldu.. .

  Tedavinin 3.gününde ise 3aylık japonlarımdan diğeri kuyruk erimesi yüzünden yüzgeclerini ve kuyruğunu kaybetti ve bugün tedavinin 3.aksamı vatozu bir fanusa aktardım. Diğer son aldığım 5 aylık japonu da.. Fakat 3aylık japonlarımı nasıl tedavi edebilirim bilmiyorum, yardımcı fikirlerinizi bekliyorum..
   
 9. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  Cevap: yüzgeç sorunu

  Geçmiş olsun Açelya hanım.Muhtemelen yeni aldığın balıklarla beraber geldi hastalık.Akvaryumunuzu Boşaltıp güzelce dezenfekte ettikten sonra yeniden kurun.Balıklarınızı mikofish li suyla banyo yaptırıp akvaryuma alın.Mikofish in üstünde yazan miktar kadar akvaryumunuza damlatın.Isıyı 29 derecede sabitleyin.Ayrıca yeme sarmısak suyu emdirip verirseniz balıklarınızın bağışıklık sistemini güçlendirmiş olursunuz.
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş