1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yılbaşında ne yapalım?

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde suret tarafından 9 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. suret

  suret

  Mesajlar:
  2.160
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  Burak N
  Yılbaşında ne yapılır?
  - Hindi kesilir
  - Hediyeler alınır-verilir
  - Çam ağacı süslenir
  - Noel baba / ve hatta noel kızlar
  - Tombala, Piyango
  - Dışarıda olanlar alemlere akar, evde olanlar tv başında ailesiyle birlikte içkiler içip eğlenir, güler hoplar zıplar..

  Siz bu yılbaşında ne yapacaksınız ?
   
 2. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Portal dayım...:rolleyes:
   
 3. Ankaraguclu

  Ankaraguclu

  Mesajlar:
  2.716
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Miraç küçükerdem
  Biz yılbaşında hediye getiren noel babanın degil , MİRAÇ'tan Namaz indiren HZ. MUHAMMED (s.a.v)nin ümmetiyiz...

  ELHAMDÜLİLLAH MÜSLÜMANIZ.
   
  MOVACIKLI bunu beğendi.
 4. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Tabi ki Noel kızları ama babaları olmasın isterdim.
   
 5. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
 6. KGEYGS

  KGEYGS

  Mesajlar:
  4.527
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Yusuf Şahin
  Yılbaşı gecesinin planları 2 hafta önceden yapılır. Hala, teyze, amca, dayı,kuzen davet edilir. Hindi kültürü yoktur. Tomabala için herkes kolları sıvar. Taşların yetmediği yerde, Portakal ve mandalina kabuğu kullanılır. Gece onkiye 10 adım kala geriye doğru sayılır. Herkes güler. TRT1 dansözü çıkınca tombalaya ara verilir. Metin milli, Nalan altınörs. Bülent ersoy. Orhan baba dinlenir. Esnenir,dağılınır ve yatılır. Bu çocukluğuma ait.

  Şimdi ise; Yılbaşı gecesinin planları 1 gün önceden yapılır. Çünkü normalde 45-50 Tl olan yemeğe en az 200 Tl vermek istemezsiniz. Arkdaşlar anne baba davet edilir. Hindi kültürü yine yoktur. Tomabala en fazla yarım saat sürer. Taşlar genelde yeter, Portakal ve mandalina kabuğu çöpe gider. Gece onkiye 10 adım kala geriye doğru sayılır. Herkes güler. Anneler, babalar ve bizler çocuklarıyla birlikte olduğu için mutludur ve şükrederiz. TRT1 dansözü çıkınca başka kanallara bakılır. Tombalaya ara verilmez, çünkü bitmiştir. Yılbaşı için özel çekilmiş komedi dizileri izlenir. Esnenir,dağılınır ve yatılır.
  Ertesi gün eskiden ne güzeldi diye düşünülür. İnşallah çocuklarımız da şimdi ne güzel diyordur...
   
  H.Kaya.Gemlik. ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
 7. yekim

  yekim

  Mesajlar:
  957
  Yer:
  Samsun
  :haydi: KOPP KOPP...
   
 8. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Yılbaşı güzeldir, koparken dikkat etmek lâzım, daha sonra yapıştırmaya imkan olsun.:)
   
  H.Kaya.Gemlik., KGEYGS ve Alparslan bunu beğendi.
 9. barbs

  barbs

  Mesajlar:
  994
  Yer:
  İstanbul
  KGEYGS bunu beğendi.
 10. yekim

  yekim

  Mesajlar:
  957
  Yer:
  Samsun
  Resim uçmayaydı iyiydi abi.
  Koparken zaten ''yapıştırrrr...'' nidaları çok çıkar, sıkıntı yok :D
   
 11. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Olmaz sitede aile var site zaten Portal ailesi uçtuğu iyi olmuş...temo4
   
 12. talha54

  talha54

  Mesajlar:
  330
  İsim:
  Talha AKDENİZ
  Biz 4 kişi evde kopuyoruz Ben balıklarım karideslerim ve bilgisayarımtemo4
   
 13. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Yılbaşı evet bizim yoğun günlerden biri ve çalışmaya devam:)
   
  H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
 14. suret

  suret

  Mesajlar:
  2.160
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  Burak N
  Yılbaşı nedir?
  Miladi takvimin başlangıcı Hz. İsa'nın doğduğu farz edilen güne bir miktar ekleme yapılarak orta yolun bulunmasıyla kabul edilen 1 Ocak tarihiyle başlar. Çok açıklayıcı bir giriş oldu!

  Hz. Muhammed’in dışındaki hiçbir peygamberin ne zaman doğduğu kesin olarak bilinmemektedir. Batılı Hristiyanlarca 25 Aralık, Doğulu Hristiyanlarca 6 Ocak Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul edilir. Noel, bugün Hıristiyanlar tarafından Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul edilen ve kutsal bir gün olarak kutlanan dini bir bayram haline gelmiştir. Günümüzde “Christmas” tatilini herkesin kutlayabilmesi için bu iki farklı günü de içine alacak şekilde iki hafta gibi uzun bir zamana yayılmasının nedeni budur. Bazı Hristiyan dindarlar kendilerince kutsal kabul ettikleri bu geceyi / geceleri dini bir hava içerisinde kutlamaya çalışırlar.
  VİKİ :
  Milat, tarih hesaplamalarında İsa'nın doğduğu kabul edilen gün. İsa'nın doğum tarihine dair net bir bilgi olmamakla birlikte, Gregoryen Takvimi'ne (Miladî Takvim) göre oluşturulmuş zaman çizelgesinde başlangıç noktası yani 1 Ocak 1 tarihi olarak kabul edilir. Bu takvimde 0 yılı tanımlanmamıştır. Bu tarihten önceki tarihler Milattan Önce (MÖ), bu tarihten sonraki tarihler Milattan Sonra (MS) olarak tanımlanırlar.
  İsa'dan Önce (İÖ) ve İsa'dan Sonra (İS) terimleri de aynı anlamda (MÖ) (MS) kullanılır.
  Noel ise, çok daha eskilere dayanan bir kült olarak, yeni bir yılın başlaması adına, genel ahlak kurallarını da hiç dikkate almaksızın aşırı derecede eğlence, zevk ve sefa içerisinde geçirmektir. Ağaç süsleme, çılgınlar gibi eğlenme, içki içme, hediyeleşme, hindi kesme gibi gelenekler daha da eskiye dayanan Pagan Hristiyanlarının bir geleneğidir. Zamanla bu iki uygulama birleşerek İsa’nın doğum gününe ad olmuş ve hem onun doğumunun kutlandığı hem de yeni yılın kutlandığı uzun bir tatil dönemi olmuştur…
  VİKİ :
  What is christmas ?
  Christmas is an annual commemoration of the birth of Jesus Christ….
  İngilizce orijinali “Christ’s Mass” (İsa’nın âyini) olan christmass; noelde Mesih’in doğum günü için yapılan âyin ve kutlamaları ifade eder.


  Yılbaşında ne yapılır ?

  Hristiyanlar : Hz. İsa’nın doğum günü kutlanır. İçkiler içilir, hediyeler alınır, çam ağacı kesilir, süslenir… Ne zaman doğduğunu bilmedikleri ve Allah’ın oğlu dedikleri peygamberlerinin doğum gününü kutlarlar. Hristiyanlar pek çok dini emirin kendilerine uymaması nedeniyle kutsal kitaplarını değiştirdiler, dinlerini de bu yeni kitaplarına uydurdular. Baktılar ki bu iş böyle olmayacak, kendi peygamberlerini çarmıha gerdiler, iç çamaşırıyla rezil bir şekilde teşhir ettiler, t şeklinde bir tahtaya ellerinden ve ayaklarından çivileyip öldürdüler. Kendi peygamberlerini donla tahtaya çaktılar dersek abartmış olmayız. Hem de kendilerince Allah’ın oğlu dedikleri bir peygambere bunu yaptılar.

  Müslümanlar : Müslümanlar da kendi peygamberlerinin doğum gününü kutlar, bunun adı mevlid kandilidir. Bu gecede dua edip ondan cennete girmek için bize şefaatçi olmasını istiyoruz. Başkasını kendimize aracı kılarak cennete girmek için yardım istiyor, kendimize dua ediyoruz aslında. Diğerlerinden farklı olarak biz peygamberimizin bize emanet bıraktıklarının tek kelimesini değiştirmedik ve biz peygamberimizi öldürmedik aksine baş tacı yaptık.

  Hz. Muhammed’in doğum gününü sadece Müslümanlar kutluyor. Abdest alıp, yani temiz olup namaz kılarak, dua ederek Peygamberimizin bize şefaatçi olmasını, cennete götürmesini istiyoruz.
  Hz. İsa’nın doğum gününü tüm dünya kutluyor. İçki içip, her türlü eğlenceyi yapıp dünya zevklerine dalıyorlar. Onlar için cennet bu dünyada olduğundan, cenneti elde etmiş olarak uyanıyorlar.
  Peki hal böyle iken biz Müslüman bir toplum olarak neyi, neden kutluyoruz ?

  Ey Müslümanlar! Sizler o yanlış yapan kişilersiniz ki, siz kafirleri seversiniz, onlar sizi sevmezler.
  Âl-i İmran, 119


  Hristiyanlara göre göre Hz. İsa kimdir?
  Onlara göre ilah üç’tür, Baba, oğul ve ruh. Baba dedikleri Tanrı’dır. Tanrı’larının İsa adında bir oğlu vardır, bir de kutsal Ruh var derler. Böylece Tanrı 3’tür onlara göre…. Teslis inancı diye adlandırılır genelde.

  Müslümanlara göre Hz. İsa kimdir ?
  90: “Az kalsın yedi kat gök çatlayacak ve ayrılacak, dökülecek, düşecek, yer yarılacak, insanları açılan oyuklarına alıp yutacak, dağlar düşecek, insanları ezecek ama Ben tutuyorum.”
  91: “Allah’ın oğlu var dedikleri için! Allah doğurdu dedikleri için”
  (Meryem suresi)

  Rabbimiz bunun üzerine Hz. İsa’ya soruyor
  116: “Sen mi dedin insanlara ki Allah’ı bırakın da, benimle anamı ilah tutun?
  117: Hz.İsa: Ya rabbi, seni çocuktan, eşten, evlattan tenzih ederim. Hakkım olmayan şeyi söylemek bana yakışır mı? Zaten demişsem sen onu bilirsin. Ben onlara sadece : Benim de Rabbim Allah’tır, sizin de Rabbiniz Allah’tır, ancak O’na ibadet edin dedim”
  (Maide suresi)

  Allah katında din bir tanedir. O da islamiyettir. Hz. İsa da namaz kılar, oruç tutar, zekat verirdi, yani o da tam bir müslümandı aynen tüm peygamberler gibi;

  Hz. İsa: "Ben şüphesiz Allah’ın kuluyum. Bana kitap verdi ve beni peygamber yaptı, nerede olursam olayım beni mübarek kıldı. Yaşadığım müddetçe namaz kılmamı, zekat vermemi ve anneme iyi davranmamı emretti. Beni bedbaht bir zorba kılmadı. Doğduğum günde, öleceğim günde, dirileceğim günde bana selam olsun" dedi.
  Meryem 30,31,32,33

  Peki nereden çıktı bu günah çıkarmalar, mum yakmalar, vaftiz, kutsal kase? Gerçekten büyük emek, büyük çaba, büyük değişiklik. Hala da değiştiriyorlar, 1 tane din var 4 tane kitap. Vatikan sanki her yeni çıkan işletim sistemiyle yarış halinde. Sürekli din’e patch geçiyor, habire güncelliyor…
  En son 7 büyük günahı güncellediler; ruhunuza güncel versiyonu yüklemek için tıklayınız : http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=HaberDetay&Kategori=yasam&ArticleID=503971&Date=11.03.2008


  Hediyeleşmek sünnettendir ve çok güzel bir şeydir hediyelerimizi verelim, hediye almayı kim sevmez ki. Eğer hediye vereceksek Noel’den 1 gün önce veya 1 gün sonra hediyelerimizi verelim ki üstte bahsedilen topluluğa benzemeyelim.
  Hediyeyi aldık de neyi kutlayacağız diyenler için ben aşağıya sıraladım, kutlayacak şeyler de var bu gecede buyrun ;
  -Aynı tarihe denk gelen Mekke’nin fethini kutlamak istermisiniz ?
  -10.000 sahabe Fetih suresi okuyarak girdi Mekke’ye, bu sureyi okumaya ne dersiniz? Neden Mekke’den çıktılar, neden tekrar geldiler? Öğrenmek istermisiniz?
  -Bu yeni yılı hakkımda hayırlı kıl, hayırlı ömür, sağlık sıhhat isterim diye dua etmek istermisiniz?
  -Bir mucize gerçekleşti ve bakire Hz.Meryem’den Hz. İsa dünyaya geldi ve ta ki ölme noktasına kadar dini için mücadele etti. Ne şartlarda doğum yapmıştı Hz. Meryem? Hz. Cebrail nasıl gelmişti?
  -Hz. İsa’nın geri geleceği gün ve yapacağı şeyler için dua edilebilir. Sahi o ölmemiş miydi nasıl gelecek? Nereye gitti? Gelince ne yapacak?
  -Ehl-i Kitap’a muhalefet ederek bir gecede ahiretteki yerinizi ayarlamak istermisiniz? Dünya’nın hiçbir kıymeti yok ama, Ahiret de buradan kazanılır (ve kaybedilir).
  Bazıları için rezalet olan bu gece, bazıları için faziletli bir gece olabilir.

  Yılbaşında kestin hindi, günahlar tepene bindi (Mahmut Ustaosmanoğlu)

  Noel baba’yı her türlü tanıyan evlatlarımız Nasredin hoca’yı ne kadar tanıyor? Noel Baba çocukları beleşçiliğe alıştırırken Nasrettin Hoca çocukları çalışmaya ve karşılığını vererek almaya çağırıyor ve “Parasını veren düdüğü çalar” diyor. Noel baba senede bir kez gelir, Nasreddin hoca her zaman bizimledir. Bazen eşeğine ters biner, bazen göle maya çalar. Ama her zaman her işine bir hikmet vardır. Noel baba gibi kapıdan kovsanız bacadan girmez, uçan geyiğe binmez. Sihirli büyülü fantastik değildir. Gerçeküstü şeylere inandırmaz çocukları, kafaları karıştırmaz. Öğütler vererek anlatır, öğretir. Bizim çocuklarımız hangi baba’yı hangi hoca’yı ne kadar tanıyor ? Sahi, bizim çocuklarımız hangi ülkenin kültürünü yaşıyor?

  Bir ayette der ki; “Sizden kim onlara yönelir, onları dost edinirse, onlardandır”
  Bir hadiste de der ki ; “Herhangi bir millete benzeyen, onlardandır.”
  Başka bir hadis; Kişi sevdiğiyle beraberdir
  Başka bir hadis daha; Bizden başkasına benzeyen bizden değildir”
  Başka bir hadis daha; Kim bir kavmin sayısını çoğaltırsa o da onlardandır. Ve kim bir kavmin amelinden razı olursa onların amellerinde ortaktır."
  Son bir tane daha : "Kim müşriklere ait bir toprakta bulunur (bina yapar), onların nevruzlarına (yılbaşılarına) katılır, onların bayramlarını (festival ve galalarını) kutlar ve ölünceye kadar onlarla birlikte bulunursa, Kıyamet Gününde onlarla birlikte haşrolunur."

  Evet, bu sene de geleneksel taksim tacizlerini, kapkaçlarını haberlerden izlemeden geçmeyelim. Yad edelim otobüs durağına tırmanıp aşağıdakilerden kurtulmaya çalışan kadınları, cüzdanını kaybeden erkekleri..

  Gerçekten o öldürdükleri kişi Hz. İsa değildi, Hz. Allah (c.c.) hiç bir peygamberini böyle rezil etmez.
  “Ve Allah’ın elçisi “Meryem oğlu İsa Mesih’i öldürdük” demelerinden ötürü… Oysa onu öldürmediler ve onu asmadılar; fakat öyle yaptıklarını sandılar. Tüm mezhepler bu konuda kuşku içindedir. Onların bu konuda bir bilgisi yok; sadece zanna uyuyorlar. Kesin olarak onu öldürmediler.”
  Nisa, 157
   
 15. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.012
  Yer:
  Bursa
  Herşeyin fazlası zarar,günlere gereğinden fazla anlam yüklemek gibi...
   
 16. kupeli

  kupeli

  Mesajlar:
  1.477
  Yer:
  Ankara
  Bana göre yılbaşı, YILBAŞI dır yeni yılın, yeni umutların gelişidir ve eşimle, dostumla kutlamayı da çok severim. Bu kutlama kocaaaaa 1 yılın bitip yeni bir yıla girişin kutlamasıdır. Hz.İsa nın doğum gününe denk geliyor (getirildi) diye bu kutlamadan vazgeçmem. Çok merak ediyorum acaba yılbaşı Hz. İsanın doğumuna denk gelmeseydi de Hz. Muhammedin doğumuna denk gelseydi tüm dünya yeniyılı kutlamazmıydı. Sapla samanı karıştırmamak lazım.
   
  H.Kaya.Gemlik., Saruman, taygun ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 17. barbs

  barbs

  Mesajlar:
  994
  Yer:
  İstanbul
  10,9.8,7 diye sayıp ailece birbirimize sarılıp iyi dilekte bulunmayı,beraberce bir sofrada oturup saatlerce muhabbet edip ömrümüzden ama sevinçlerle ama üzüntü ile geçen giden günlerin son bi kez hep beraber iki tebessüm ile uğurlamayı beraber tombala oynamayı ailenin küçük fertlerine çam sakızı çoban armağanı hediye almayı hala günah sananlar varsa yazık..
   
  H.Kaya.Gemlik., Saruman, YMR_AY ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 18. cimlikaya

  cimlikaya

  Mesajlar:
  2.268
  Yer:
  İST.
  İsim:
  Teoman Çimlikaya
  Yılbaşı,onbaşı,yüzbaşı,binbaşı,aybaşı hepsi güzel şeylerdir eğlenmekten korkmamak gerek.
   
  Saruman, Alparslan, brkfrt ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 19. KGEYGS

  KGEYGS

  Mesajlar:
  4.527
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Yusuf Şahin
  Topa girmeyim dedim ancak tutamayacağım. Peygamberlerini asan insanlar medeni bir şekilde yaşıyorlar. Kanunları, yasaları kendimiz övdüğümüz geleneklerini, tarihlerine sahip çıkıp onca ziyaretçinin, bunları ezip geçmesine müsaade etmiyorlar. Bizimle anlaşamasalar, sevmeseler bile, kendi aralarında sorunlar olmuyor (savaş,anarşi vb) Göklere çıkardığımız belki de az bile yaptığımız sevgili peygamberimizin izinden giden biz, Kitabın getirdiği güzellikleri, dostlukları görmezden gelip, pislik,pasak,savaş,gerillanın içerisinde yaşıyoruz. Diğer müslüman ülkeleri gıpta ile bizim gibi olmaya çalışırken(veya çalışmazken) biz onlara benzemeye itiliyoruz. Sürekli kul ile Yaradan arasına girip toplumsallaştırarak, sözde peygamber kimliğine bürünen insanların peşinden koşan mahluklar haline döndük. Kitabın özünü algılamadan doğruluğu bunların peşinde arayanlar gerçeklerle yüzleştiğinde çok geç olmuş olacak. Sözlerim kendi halinde imanını yerine getiren Dedem gibi ve 7 yaşında camiye giden torunu gibi saf insanlara değildir.
   
  H.Kaya.Gemlik., barbs, BulentS ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 20. KGEYGS

  KGEYGS

  Mesajlar:
  4.527
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Yusuf Şahin
  En güzel, en sade, en anlamlı ne güzel açıklamışsın alpi:okey:
   
  Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş