1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yıllar sonra gene kaşıntı tuttu galiba :))

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde reis tarafından 30 Ekim 2015 başlatılmıştır.

1. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Ohoo olaylar karışıyor.

2. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Yakında gübreleme programına da başlarız abi :D

MESUT_KERİM, veysel ve Pennywise bunu beğendi.
  3. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Satılık nano akvaryum :)

MESUT_KERİM, ka2n ve veysel bunu beğendi.
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kardesim sen Kaan'a uyarsan kafayı yersin bak demedi deme. :D

reis, MESUT_KERİM ve Pennywise bunu beğendi.
  5. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Kaana uyarsam hanım beni köpek baliklarina yem eder.

YMR_AY, MESUT_KERİM ve veysel bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Valla ederler, Kaan benim iç işleri bakanını iyi tanıyor neler çektigimi iyi bilir.

YMR_AY ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  7. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Veysel abi birşey yapacağında beni çağırıyor, bak semra Kaan şöyle şöyle yapalım diyor diyor. Bigün Semra abla beni balkondan atacak bi akvaryumun içine koyup, o olacak.

veysel, YMR_AY, MESUT_KERİM ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Bu arada konuyu yalan etme yolunda ilerliyoruz, ufaktan uzayalım bence temo3
    (Şu 1 dk mesaj sınırını kaldırın ya :D)

veysel ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  9. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Ne 1 dakikası :)

10. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Normak üyeler mesaj atarken 1 dk beklemesi gerekiyor 2 mesaj arasında :sopa: Çatır çatır seri mesaj yazamıyorum sonra :)

veysel ve YMR_AY bunu beğendi.
  11. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Aynennn.Bunlar kendi yavaşlıklarına göre ince ayar yapmışlar:D

ka2n ve veysel bunu beğendi.
  12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Arkadaşlar konuyu yalan etme diye birşey yok. Bilakis sizin yazılarınızı okurken biraz daha yeni şeyler öğreniyorum. Mesela mayalı co2 de ikinci şişenin yani bubble counter şişesi olmazsa olmaz diye biliyordum bak kaan kardeşim buna gereksiz demiş. Ben ona ikinci şişe derken adınınbubble counter şişesi olduğunu öğrendiğim gibi gereksiz olduğunuda öğrendim :D Hepinize yorumlarınızdan ötürü teşekkür ederim.

Kaan bu saydığın bitkileri tek tek inceleyeceğim birazdan. Ayrıca lav kırığı, misket-stick gübre ve hagen kum arayışınada girmem lazım biran önce. Bakalım forumlardaki ilanlara bir göz atacağım inşallah uygun fiyata bulabilirim :(

Armatürün aydınlatması hakkında Murat ERCAN abinin kafasını dün akşama kadar ütüledikten sonra başlatma ledinden lüdünden git adam akıllı t5 al kaşınma deyişinden sonra t5 e karar verdik :koptum: Keşke elimde kenarka kıyıda biraz t5 lerim olsaydı . Bizim ledler yalan oldu :koptum:

Şimdi sırasıyla önce armatürü bitirmem lazım,ardından taban malzemelerini bulmam lazım,ardındanda bitki bulmam lazım,sonrasındada balık türüne karar vermemiz lazım değilmi ? Yoksa sıralamayı değiştirmemizmi lazım ?

Cümletten sevgiler, saygılar. :kucaklıyorum:

TencoMelih, MESUT_KERİM, ka2n ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Abi benim 2.hobim ilan gezmek olduğu için(esnaf çocuğu olmanıngetirdiği mesleki deformasyon diyelim), ne nerden alınır, nerde ucuz hepsini biliyorum artık;)
    Özelden yardımcı olurum malzemeleri alacağımız yer konusunda.
    Ölçüleri sanırım kaçırdım, iç Ölçü kaça kaç şuan ? Duruma göre 4-6 Flo kullanacağız, kombinasyonu belirleyelim ;)
    Sumpa kesinlikle 1.5-2lt sera siporax veya eheim substrat Pro kullanalım bu arada, Tanka katkısı olağanüstü oluyor. Ha aynı işi lav kırığı ile de yaparız ama 20lt kullanmak gerekir :D

veysel ve reis bunu beğendi.
  14. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    La bebe ben de mi bitkisi yapsam bi kere denesem... :)

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Kaan zaten malzeme alımında muhakkak tecrübe ve bilgilerinden faydalanacağım kesin :)

Kafamdaki üç aşağı beş yukarı bitki seçimi belirlendi sayılır tavsiyelerin üzerine sağolasın.

Tabanda açıkcası yapraklı bitki değilde daha çok çim şeklindeki bitkiler hoşuma gidiyor.
    Sp japan resimlerden anladığım kadarıyla yapraksı bir yapıya sahip. Onun yerine Hemianthus micra gözüme daha bir güzel geldi sanki bilemiyorum :bilmem:
    Diğer bitkilerdende Ağırlıklı olarak saz ve aralarada tilki kuyruğu güzel durur diye düşünüyorum. Sen ne dersin bu seçimler hakkında ?

Armatürün iç ölçüleri 102 x 31 cm . Murat abi 4 adet 6500 kelvin günışığı ve 2 adette 10,000 kelvin grolüx önerdi. ( İleriye dönük zor bitki besleyebilirim diye ) Sen ne dersin ?

Sumpta bencede seramik ( sera siporax ) veya beznzeri malzeme olması iyi olur.
    Ahh zamanında bu seramiklerden çuvallar dolusu vardı bende. Hobiye tekrar dönmeyeceğim diye üretimhanemi bozduğumda kamyon dolusu akvaryumlar malzemeler motorlar kumlar yavruluklar ıvır zıvır bir dünya malzemelerimi eşe dosta ona buna dağıttım gitti. Şİmdide bir ısıtıcıya dahi muhtaç olduk temo26

Kaan sen şimdi bana lazım olan kum,lav kırığı,gübre,misket vs lerin fiyatlarını araştırabilirmisin rica etsem ?

16. Apolim

Apolim

İsim:
    Alpaslan
    Olcay bey yeni tankınız hayırlı olsun elinize sağlık. Eski bitkili tankımdan kalan orjinal siyah hagen kumumvar 60 kg boşta duruyor hediye edebilirim işinize yararsa

reis ve ka2n bunu beğendi.
  17. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    image.jpg Abi micra taban bitkisi olarak uğraştıran bir bitki. Neden dersen, uzamaya meyilli. Devamlı budamak gerekiyor ki kısa Kalsın, e pisliği de çok çıkıyor. Düzene girene kadar eziyet oluyor bana göre. Çim görüntüsünü en güzel parvula verir. Kolay bir bitkidir ama CO2 siz çok yavaş çoğalır. Lileopsis alabiliriz onun yerine. Parvulaya alternatif güzel bir bitkidir, onu yazmayı unutmuşum.

Aydınlatmaya gelince. Benim gördüğüm, kullandığım en güzel kombinasyon
    1grolux
    1aquastar
    1 4ya da 5k Kelvin
    1 de lumilux

Bitkiler için gerekli olan herşeyi sağlıyor bu kombinasyon. Renk ve fotosentez 10 numara.

Lav kırığı ortalama 13-15 kg gider. 20-25 tl Yi Geçmez. Bulabilirsek piyasadaki en güzel sticker gübre tetra initial sticks ama son 1-2 Yıldır pek görmedim. Alternatif olarak da winra stick alabiliriz. 15tl gibi bir fiyatı var ve kuruluma yeter, üstüne Tankı 1.5-2 sene götürür :)

Tasarıma gelince. Saz doğru tercih her yere yakışıyor. Tilki kuyruğu da güEl bir Işık Altında enfes oluyor.
    Ek olarak bacoba, gül, Rotala öneririm. 1-2 öbek de geniş Yapraklı Lazım Onun için de hydrocotyle leucocephala önerim. Isim cafcaflı ama ucuz ve kolay bulunan bir bitkidir kendisi ;)
    Mesajın başına çok yakın bir abime kurduğumuz sadece sudeğişimi ile yürüyen bir tank resmi koyuyorum ;)

TencoMelih bunu beğendi.
  18. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Merhabalar kolay gelsin, tank çok şık olmuş hayırlı olsun. el birliğiyle çok güzel bir kurulum yaparız merak etmeyin. Siz durun ben Kağanı kızdırayım biraz. Bence bitkilide çok kombinasyonlu aydınlatmaya gerek yok hep söylüyorum day light tasarruflu ampuller her tanka yeter :) taban konusunda Kağanı kızdırayım biraz daha, hagen hiç sevmediğim bir taban malzemesi. İşe yarar mı? evet kesinlikle.. Ama doğal mı? Malesef doğada siyah bir kum bulamazsınız hiç bir yerde, bu yüzden doğal gelmiyor gözüme hiç batıyor bana :p ben her zaman biraz paraya kıymak gerektiğini düşünüyorum. Soil(fırınlanmış killi toprak) tabandaki en güzel alternatif. Tabi Dazs gibi ucuz bi soil kullanırsanız bir süre sonra tabanda çamurunuz olur :) Şu sıralar yeni çıkan JBL 'in mükemmel bir taban malzemesi var. Benim aklımda kaldı hi-tech kurulum yapamıyorum şu arada kurulum yapacak herkesin aklına sokmaya çalışıyorum :D Bence yapacaksanız hi-tech yapın bitkiler mercanlar gibi 40 çeşit katkı istemez. ışık-co2-gübre kombinasyonuyla elde edebilirsiniz sağlıklı bir kurulum. Ben olsam bu tanka iwagumi tarzı bir kurulum yapardım. Taban bitkileri korkulacak canlılar değil. Gübreleme konusu da basit aslında NPK(nitrat-fosfat-potasyum) + demir + micro element gübreleri ile götüremeyeceğiniz bitki yok. Hollanda tarzını boşverin aklınızı çeleyim biraz. Neden böyle bir İwagumi tasarımınız olmasın ki :)

george-farmer-iwagumi.png

Burcu, TencoMelih, reis ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Alpaslan hocam malum sıfırdan akvaryum kuruyorum bi akvaryuma gereken ne varsa herşey lazım. Bu nazik davranışınız ve hediyenize teşekkür ederim. Mümkünse almak isterim tabi :)

Kaan parvula tam olarak istediğim türden bitkiye benziyor sevdim bunu . Peki bunu en uygun nerden temin ederiz ve bize nekadar gerekli ? ( Tabanı komple kaplasın istiyorum ) Birde bir video buldum parvula ile alakalı ve ordada bir zaman sonra buduyorlar. yani zamanla budamak gerekiyor galiba ?
    Bacobaya baktımda beyaz beyaz çiçekleri felan oluyor sanırım. Ben öyle renkli şeyler olsun istemiyorum Kaan. Yeşillik olsun abicim yeşillik. Gerekirse o çayırda çimende kurup mangalımı yakabileyim :koptum:

O değilde bugün sabahtan beri yakınlarımdaki neredeyse tüm elektrikçileri gezdim bi tane bile istediğimiz kelvin değerinde t5 bulamadım. En yakın karşıya karaköye gitmemi söylüyorlar oda gittin geldin bir günümüzü yakar. Malum esnaf olunca dükkanı bir gün değil gerekirse bir saat bile bırakamıyoruz. Bakalım Murat abi bi tanıdığım var onla konuşur sana haber veririm dedi flo alımıyla ondan haber bekliyorum artık.

Egemen kardeşim İwagumi tasarımına şöyle bir baktımda, evet gerçekten sade ve güzel birşeymiş. Bu tasarımda sadece taban bitkisimi oluyor ?

ka2n ve Pennywise bunu beğendi.
  20. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA

Merak etmeyin hiç bir çiçekli bitki su içinde çiçek açmaz. Çiçekleri emers(karasal) formalarında üremeleri içindir. Kısaca bitkiler doğada kurak mevsimde su dışında kalırlar. Kendilerini submers formdan emers forma adapte ederler. Ve üremek için bazılarında çiçek oluşumu gözlemlenir. Benim size önerim Micranthemum monte carlo ve alternanthera reineckii mini ile bir kurulum yapmanızdır. Örneklerine bakarsanız kırmızı yeşil uyumunun çok hoşunuza gideceğine eminim :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

reis bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş