1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yıllar Sonra Yeniden Başlamak

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde muhlis tarafından 12 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. muhlis

muhlis

İsim:
    Muhlis Berberoğlu
    Değerli üstadlarım değerli kardeşlerim.

4 sene önce başladığım bu hobiye 2 yıl ara verdikten sonra tekrar dönüş yapıyorum.Uzun süre akvaryumundan ayrı kalmış olan arkdaşlarım hissettiğim duygularımı anlayabilirler.

Tatlı su akvaryumlarında canlı doğuranlar,çikletler,sazansıgiller,bitkiler ve daha aklıma gelmeyen türleri besledim yaşadığım kayıplar toplasam 5 i geçmez.

Evimizi ve eşyalarını komple değiştireceğiz sıfırdan bir ev kuracağız.Ailemde bu eve gösteriş amaçlı akvaryum kurmama izin verdiler ve limit olarak 600 tl koydular.Düşündüm taşındım tuzlusu işine girmeye karar verdim ama tereddütlerim var.Ailem bu parayı belki bir daha veremez bana bu paraya canlıları dahil full bir akvaryum kurmak zorundayım ve sizlerden yardım almaya karar verdim.

Arkadaşlar akvaryum dahil bana bir Sistem Kurabilirmisiniz

2 adet percula besleyeceğim canlı olarak.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İki adet palyaço yanında sistemin haddine göre canlı yükünü artırabilirsin o limite ama bu konuda satın alacağın akvaryumun fiyatı çok önemli.

muhlis bunu beğendi.
  3. muhlis

muhlis

İsim:
    Muhlis Berberoğlu
    Yorumunuzdna dolayı teşekkür ederim.

Evet haklısınız seçeceğim akvaryumun limiti hacmi vs çok önemli ben şöyle bir şey düşünüyorum

Yukarıdaki akvaryum gibi bir akvaryum fiyat olarka ne tutar sizce?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Örnekteki akvaryum sump sistemli ve tabi aydınlatma konusu var. 600 lira limit yeteceğini sanmıyorum. Bunlar yanında tuz, akıntı motoru, kum, su masrafı, canlı kaya, yine ufak tefek bazı malzemeler ve balıklar var.

Örnekteki akvaryuma yakında olsa zor gibi. Tabi istediğin canlılar fazla değil. Eğer akvaryumu 200 lira gibi bir yakama alabilirsen gerisine yetirilebilir.

muhlis bunu beğendi.
  5. muhlis

muhlis

İsim:
    Muhlis Berberoğlu
    Peki Temel bey size bir soru soracağım?

Önümde iki fırsat var

1.Dolaplı 300 litrelik bir akvaryum da malawi kolonisi kurmak mı?

Yoksa

2. 60-70 litrleik bir akvaryumda 2 adet percula beslemek mi?

Daha mantıklı gelir

Hobiciler herzaman büyük litreli akvaryum istemişlerdir sanırım bende o düşünce içerisine girmeye başlıyorum.

Çünkü tuzlusu gerçektende tuzlu:)

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Eğer göz zevki ayırıyorsanız şahsen benim önerimde bitkili akvaryum olacaktır size masrafları sayıyım. Boyuta göre yaklaşık 100-200 TL taban malzemesi tutar 40-50 TL gübre tutar. Ama siz derseniz ki büyük olmasın sadece görsellik olsun. Alırsınız küçük bir akvaryum. Işık masrafınız az olur. Taban malzemesi az olur bitkilerinizi koyarsınız. İçerisinede neonlarınızı. İzlemeye doyamayacağınız bir akvaryum olur. Ama Bu işi bilirsiniz ne kadar büyük akvaryumunuz olsa bile her zaman daha büyüğüne ihtiyaç vardır o zaman büyük olsun. Ama zevkinize siz karar verin. Çünkü bu akvaryumu biz değil siz izleyeceksiniz. Biz sadece kendi zevkimize göre söyleyebiliriz.

muhlis bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şimdi şöyle bir gerçek var. Tuzlu su aslında gerçekten tuzlu değil. 60-70 litrelik bir akvaryumda eğer hedef iki percula ise rakam çok çok yeter. Fakat ilerleyen günlerde malesef bizler akvaryumun haddini unutuyoruz ve canlı yükünü artırıyoruz veya akvaryum bize yetmiyor , tatmin etmiyor.

Kısaca karar size kalıyor. 70 litre iki percula olan bir akvaryum kurmak hatta yanına bazı kolay omurgasızlardan ekleyerek bir akvaryum sahibi olmak istiyorsanız bu kurulum kolay olacaktır.

muhlis bunu beğendi.
  8. muhlis

muhlis

İsim:
    Muhlis Berberoğlu
    Doğuş bey haklısınız tamamen herşey bana kalmış durumda ailemle konuştuğumda tuzlu suyun riskli olduğunu söylediler bir elektrik kesintisinin belki canlılarımı kaybetmeme neden olacağını söylediler.

Ama tatlısuyun zevkini aldım ben artık tuzlu suya geçmek istiyorum içimde bir ukte kaldı tuzlu su.

Temel bey teşekkür ederim ilginizdne dolayı.

Canlı yükü konusunda hiç kuşkum yok çünkü nerede durulacağını bilen birisiyim.Sizinde söylediğiniz gibi az sayıda omurgasızların olduğu 2 adet perculanın bulunduğu bir akvaryum başka hiç bir isteğim yok.

9. muhlis

muhlis

İsim:
    Muhlis Berberoğlu
    Kendi kendime şöyle bir sistem kurdum.

Atman AT-202 Sirkülasyon Motoru 1200Lt 2 adet

Atman HF-400 Şelale Filtre 450Lt. 1 adet

Mercan Kırığı 3-5 mm 5 Kg

Wave Reef Salt Deniz Tuzu 5 Kg.Poşet

Fish-101 4101 Tuz Ölçer

5 Kg Canlı Kaya İlerde Arttırma Koşuluyla

Alıyımmı almayımmı diye kara veremedim

İsta I-809 Protein Skimmer hava taşlı

Böyle bir sistem 198 tl tutuyor Otuz.com da.

Akvaryumuda 250 tl ye ayarladım tek cam 60 litre dolaplı.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    O halde bence 200 liraya kadar bir akvaryum edinin mümkünse. Küçük ama arka sump sistemli olursa iyi olur. Bulunur sanırım o rakamlara. Bİlemiyorum alacağınız akvaryumu belki filtre sistemini çalıştırmak için bir kafa motoru veya şelale filtre gerekebilir. Siz akvaryumları bir araştırın bu hacimlerde. Dikkat edin üzeri tamamen kapanan kapaklı sistem bir akvaryum olmasın. Aydınlatması florasan olmalı kesinlikle ve florasanları AquaStar ve coralstar olmak üzere iki adet olmalı.

6 kg tuz ---60 lira

Akıntı motoru--- 50 lira

Kum---50 lira

ısıtıcı 30 lira

protein skimmer (Markaya göre değişir, ortalama) 70 litre için 80 lira

perculalar 60 lira

Canlı kaya 5 kg ----60 lira

11. muhlis

muhlis

İsim:
    Muhlis Berberoğlu
    Tamam ben akvaryum arayışına başlayayım herşey çok teşekkür ederim Temel abicim( abi demmde sorun yok demi)

Ailemlede konuşayım konuyu gelişme olursa yazarım yine.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Merhaba Muhlis kardeşim benim kurulum konum var. Bakarsan sana fikir verir. Bende başlamadan önce aynen senin gibiydim. Nasıl ucuza halledebilirim diye. Ama sakın ama sakın böyle düşünme. Mesela o Atman AT-202 sirkülasyon motorlarını listeden çıkar. Hem görüntü olarak güzel değil hemde sert bir akıntı veriyor. Sakın ama sakın ucuza kaçma. Bunu benim bir gün birine söyleyeceğim aklımın ucundan geçmezdi. Ben ucuza kaçtım yosun problemi derdi var. Şimdi pazartesi Allah nasip ederse yeni akvaryum kurulumuna başlıyorum. Sana daha da fikir verir. Bu arada 2 adet percula besleyeceğim deme. Çünkü zamanla daha da istiyorsun. Ah keşke daha büyük bir sistem kursaydım da istediğim balıkları koysaydım diyeceksin. Bence elindeki paraya güzel bir sistem kurabilirsin. Önemli olan acele etmemek. Akvaryumu kendin yapabilirsen daha da ucuza mal edersin. Benden şimdilik bu kadar. Sorularına ne zaman istersen cevap veririm.

Saygılar...

muhlis ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  13. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Gerçekten tuzlu su akvaryumu benimde içimde kalan birşey ve bende yapmak isterim ama bende bir problem var ben hacme doymuyorum. :) İlk başta 250 litre kurarım olmadı hadi 420 litre olsun olmaz hadi tekrar bu böyle artar. Bu aslında bir problem mi değil mi bilemiyorum. Akvaryum sevdam 20 litrede platylerle başaldı. Sonra 50 litrede melek canlı doğuranlar malawiler tabiki balıklarada yetmedi şimdi 120 litre ama şu andada kafamda 420 litrelik bir akvaryum yatıyor. : ) Ama artık aile bireylerinde şöyle yanıtlar gelmeye başladı:"Artık eve akvaryum gelirse kapının önünde parçalarım !" :D O yüzden elimiz mahkum yapacağım birşey yok. Bende şimdiden başladım rüyalarımda tuzlu su akvaryumu kurmaya. Sürekli araştırıyorum bir yandan şu anki bitkili akvaryumlarım balık türlerim yeni türler bir yandan ise tuzu su ama hedefim ne ilerde bir evim olur şöyle başlamışken defasal büyüklükte bir akvaryum yaparım. Tuzlu su olarakta keyfini çıkartırım. Bence herşeyin zamanı var bana nano akvaryumlar etmiyor. Bu benim kişiliğim ve hobiden kazandklarım doğrultusundada bu böyle benim için. Ama herkesin düşünceleri aynı olamaz. O yüzden iyi düşün ilerde bana nano yetmiyor diye çıkarsan herşey değişecektir masraflar dahada kabaracaktır. Karar senin biz sadece yol gösteririz sen kendi yolunu kendin şekillendirirsin.

muhlis ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  14. muhlis

muhlis

İsim:
    Muhlis Berberoğlu

Görkem (Görkem dememde sorun olmaz demi?) Haklısın zaten sendemeden önce ben çıkardım onun yerine Sobo WP-100M Wave Maker Sirkülasyon Motoru 3000 Lt. ekledim 1 adet.

Yok gerçekten bende litre takıntısı pek fazla yok akvaryumum güzel olsun karşısına geçince zevk alıyım bana yeter.Birde şöyle bir durum var 60 litre bir tatlısu akvaryumu gerçekten pek iyi durmuyor istediğin şeyi yapamıyorsun ama tuzlusuda 60 litreyle harikalar yaratıyorsun.

Ekipman konusunda bir şey soracaktım sana.

Aqua Macro NS-16 Nano Protein Skimmer 720 Lt. bu Ps 85 tl ye alıyorum sıfır sence nasıl?

Bu arada sürekli kurulum aşamalı tankları inceliyorum benim için iyi oluyor öğreniyorum.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. muhlis

muhlis

İsim:
    Muhlis Berberoğlu

Nanodan dışarı çıkma şansım yok çünkü maddi durumum yok inanın şu 600 tl yetmezde ortada kalırım diye nasıl korkuyorum :D

Göz zevki olsun da büyük küçük fark etmez.Özellikle o perculaları izlemek yetiyor :)

16. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Bence fiyatı iyi ama en fazla 80 litreyi kaldırabilir diye düşünüyorum. Eğer daha büyük bir sistem kurmayacaksan düşünülebilir. Dalga motoru tercihin de güzel. Ama benden sana tavsiye akvaryumunda mutlaka sump olmalı.

Saygılar...

muhlis bunu beğendi.
  17. muhlis

muhlis

İsim:
    Muhlis Berberoğlu
    Anladım Akvaryum konusu biraz zorlayacak beni istediğim akvayrumu bulamıyorum büyük ihtimalle yaptıracağım yoksa marka almaya kalksam 300-400 tl arası istiyorlar 40 litrleik akvaryuma.

18. muhlis

muhlis

İsim:
    Muhlis Berberoğlu
    Sumpı ileride ekleyebilirim maddi olarka pek imkanım yok zaten.

Zaten içimde bir kuşku var şu an yapabilirmiyim yapmazmıyım eğer yapamyıpda elime gözüme bulaştırırsam bir daha akvayrum kurma fırsatı geçmez elime.

19. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Sump'ı sonradan kurarım diye hiç düşünme. Bak ben tasarruf edeyim dedim. Bugün karidesim öldü. Baştan yaptığım hataların ceremesini şimdi çekiyorum. Bence sump'lı bir sistem kur. Olmadı arka sump kullan. 20 TL fazla ver ama iyi olsun.

Saygılar...

muhlis bunu beğendi.
  20. muhlis

muhlis

İsim:
    Muhlis Berberoğlu
    Haklsın Görkem

Senin fikirlerin doğrultusunda şöyle bir şey buldum buna nedersin.

Filtrasyon sistemi ve orjinal aydınlatma tertibatı ile kullanıma hazır olarak gelir.
    Tank içinde, arkaya gizlenmiş olan 3 kademeli biyolojik filtre, sump mantığı ile çalışır.
    Su 3 kademe içerisine doldurulan filtre malzemelerinden geçerek tekrar tanka döner.
    Kapağa entegre çift soğutma fanları ile ,nano reef yapmak için son derece uygundur.
    24 Watt PL ampüllü aydınlatması ve saatte 1100 lt. devirdaim yapan filtre motoru sayesinde, renkleri parlak ve sağlıklı balıklar, bitkiler, omurgasızlar besleyebilirsiniz.

Özellikleri:
    Boyutlar: 455mmX490mmX495mm(Yük.)
    Hacim: 80 Litre
    Işık:
    Voltaj: 220/50Hz
    Güç: 24 Watt
    Pompa:
    Voltaj: 220/50Hz
    Güç: 25 Watt
    Saatte 1100 litre su kapasitesi
    Filtre içerisinde,
    Bio sünger
    Seramik halka
    Bioball
    Aktif karbon bulunmaktadır.
    Ayrıca filtre malzemesi almanıza gerek yoktur.
    Akvaryumun arkası komple filtre ve ışık sistemlidi

Ya yukardaki gibi bir şey alacağım yada kendim gidip sumplu bir akvaryum yaptıracağım aynı ölçülerde.

İstediğim akvaryum aşağıdaki gibi bişey çok fazla canlı olmayacak az ve sakin.

Sayfayı Paylaş