1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yabani Lepistes Yardım

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde kapan01 tarafından 21 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. kapan01

kapan01

İsim:
    serhan koçak
    Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba. Yeni üye oldum ve yeni bir lepistes hastasıyım. 1 hafta önce 8 tane lepistes aldım. 1 tanesi doğum yaptı 6 yavru oldu ve 2 si öldü. Şuan ayrı bi akvaryumdalar yavrular, onları da kaybetmeyi göze alamadım ve ayrı bi akvaryuma koydum. Yalnız elimde 1 tane lepistes var ki diğerlerinden çok farklı araştırdım yabani lepistesİ biraz andırıyor sanki ama daha tecrübesiz olduğum için pek bişey anlayamadım.

Resimlerde görülen lepistesin cinsini çözemedim bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse çok sevinirim bide bazen karın bölgesinde siyahlık görüyorum bazende kayboluyor birden kararsızlık içinde kalıyorum yavruluğa koymak için şaşırdım kaldım

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hoşgeldiniz aramıza.

Yabani Lepistes olup olmadığı konusunda fikrim yok arkadaşlar yazar ama erkek olduğu kesin. Yavruluğa almanızın gereği yok bence.

3. kapan01

kapan01

İsim:
    serhan koçak
    Ben dişi sanıyordum erkekmiş demek, diğer lepisteslerimden farklı duruyor biraz araştırınca karşıma yabani lepistes çıktı, benzeyince dedim bilene sormakta fayda var.

4. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Lepistesiniz çok güzel. En sevdiğim lepistes tipi, bunun gibi safkan olan ve sade görünüşlü lepisteslerdir.

5. kapan01

kapan01

İsim:
    serhan koçak
    Safkan derken yani yabani cinsten oluyor değil mi ?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Safkan demek yabani demek değil aslında tam olarak. Yabini olarak doğadan gelenler elbette tam safkan ama akvaryum ortamında veya esnaflarda bulmak kolay değil. Safkan kavramının temelinde f0 yani yabani veya f1 yani yabani balıktan alınan ilk yavrular için kullanılır. Doğal ortamındaki balık değil de farklı renklerdeki türlerin pek karıştırılmayıp renkleri sabitlenmiş yani aynı türlerin çiftleşmesi sonucu çok farklı renklere sahip lepisteslerin elde edilmeyip benzer yavruların alındığı balıklara denir.

7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Şimdiye kadar aslında bizim saf olarak bildiğimiz öyle anlaşılan güzel lepistesler. Blue moscow, red tail. high dorsal vb... lepistes türleri hep lepisteslerin çaprazlanması sonucu oluşmuşlardır. Ama oluşan yeni türle genler sabitlenmeye çalışılmış ve bu bir ölçüye kadar başarılı olmuştur. Sizin lepisteslerinizde böyle çaprazlanma ile oluşan lepisteslerdir. Ve sonuç olarak yine sizin bu yavrunuz gibi olacaktır. Merak etmeyiniz. Bunlar lepisteslerin atalarıdır. Sizin popülasyon olarakta çok renkli türler bekliyor. Sanırsam işi sadece hobi amaçlı yapacaksınız. Yada daha net söylemek gerekirse. Daha tür üretimi tür sabitleme gibi bir amacınız yok... O zaman size gerçekten güzel bir renk şöleni yaratacaktır balıklarınız.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. kapan01

kapan01

İsim:
    serhan koçak
    Bilgiler için teşekkür ederim. Ben sadece hobi amaçlı yapacam, tür üretmek benim için şimdilik zor gibi görünüyor daha da önemlisi kendi içlerin de olması gerektiği gibi üremeleri yanlısıyım, yani doğal olmasından yanayım, tabi ki renk açısından çok isterim güzel canlı renkler elde etmeyi ama akvaryumun içerisin de bulunan balıkların kendi yöntemleri ile oluşan renk canlılığı daha bir devasa güzellikte ve heyecanda olur gibi hissediyorum.Daha yaşamadım, tatmadım o duyguyu ama yaşamasam bile öyle hissederim diye düşünüyorum.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. Anfidya Berk Pınarbaşı

Anfidya Berk Pınarbaşı

İsim:
    Berk Pınarbaşı
    Cevap: Yabani Lepistes Yardım

erkek erişkin endler :) tamamen sarı bir lepistesle çiftleştirirseniz çıkacak olan yavrular sizi akvaryum başında ayrılamamanıza yol açar ^^ hele birde o sarı lepistes kırmızı gözlüyse yani albino lepistes dediğimiz türsee yavruların maddi manevi değeri bir hayli olacaktr :)

Sayfayı Paylaş