1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yabani Orfoz Akvaryumda Ne Yapmalıyım?

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde metallurgist tarafından 4 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. metallurgist

metallurgist

İsim:
    Gültekin Güler
    Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Aslında ben bir balık avcısıyım. Evde de bir adet 12 litrelk akvaryumum vardı. İçerisinde 1 adet japon balığı vardı. geçen gün ava gittim atıyorum minik 10 cm lik orfoz yavrusu geliyor hali ile incitmeden iğneden çıkartıp suyuna geri iade ediyorum. 1, 2, 3 derken tekneci bir arkadaşımı aradım bu orfoz (kayabalığı) akvaryumda yaşar mı dedim. yaşar abi dedi ama suyunu 2 günde bir yenilemen lazım dedi. Sonraki 2 balığı aldım ve avımı sonlandırdım. sonuç cumadan beri evdeler. tek korkum yem yememesi idi eğer cumartesi yem yemeselerdi geri denize salacaktım ki sabah kalktığımda aranıp duruyorlardı. dolapta yem için beklettiğm sardalyadan 2 parça kestim ve attım. Hemen kaptılar. Çok mutlu oldum. Bugün pazar sabahı ve suyunu değiştirdim.

Sorum şu ki iç filtrem ve hava pompam var. suyu ne sıklıkla değiştirmem gerekir. Ve de evde su hazırlanırmı. sonuçta denizden alıyorum ama evde hazırlanabilirse boşa yorulmamış olurum. şimdiden teşekkürler buda akvaryumum vede orfozumun 1 adetidir. tamamen yabani kendim tuttum. bu arada akvaryumu büyütmeyi düşünüyorum ilk etapta. akvaryumumu küçük bulacağınızı tahmin ediyorum. birde aradaki fileyi akşam alel acele kendim yaptım. sanırım yer kavgası yapıyorlardı. ikiside aynı boyda ama birnin sarı benekleri daha belirgin sanırım o daha büyük ve küçük olanı kovalıyor vede ısırıyor gibi geldi. bende olası bir kazayı engellemek için bölme yaptım. bu konudada önerlernizi beklerim.

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

japon çin kullandığım yemde resimlerde görünüyor. Orfoz da kullanabilir miyim?

2. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Cevap: Yabani Orfoz Akvaryumda Ne Yapmalıyım?

Selamlar balıkları tuttuğunuz yerden tekrar denize bırakmalısınız bu tür orfozlar nesli tükenen hayvanlar listesindedir.:heyo:

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

12 litrede dayanmalari cok zor. Durmadan su degisimi yapmak gerekir. Denizden su almamak icin suni deniz tuzuyla yani bizim de kullandigimiz deniz akvaryum tuzuyla deniz suyu hazirlanabilir. Tuzlulugu ortam tuzluluk degeriyle dengelemek gerekir. Beslenmesi atik yuku getiren gidalardir bu yuzden akvaryum buyutulmeli ve protein skimmer alinmalidir.

Teoman abi hakli geri birakmaniz iyi olur. Akvaryum sartlariniz uygun degil.

Cep mesaj...

4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Merhaba, bugün bir balıkçıda yeni gelmiş taze gıdalar gördüm. Buz yığını üstünde 8-9 tane de pavurya (yengeç) vardı. Bir tanesi oldukça iri göründü gözüme. aldım pavuryayı inceliyordum ki bir anda canlı olduğunu fark ettim. yerine koydum bacakları nı aşağı yukarı hareket ettirdi. Gitmek ister gibi bir hali vardı. Açıkçası çok üzüldüm. Alıp eve akvaryuma getirmeyi düşündüm fakat???

Canlı olarak getirmeyi başarabilseydim ve getirip akvaryuma ekleseydim evde ki akvaryumumda bu yengeci besleyebilirmiydim? Diğer canlılarıma zarar verirmiydi?

5. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Her şeyi yerdi bence, aman deyim sakın hocam.

6. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Acırken acınacak duruma düşme diyorsun yani, tamam peki :)

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Şaşırdım doğrusu :) Sen alıp getirirdin ama bu sefer şeytana uymamışsın Burak abi. Gelicek yengeç büyük bir türdür veya büyüyecektir. Dekoru bozar, etçil ise balıklarını yer, mercanlarına zarar verirdi.

8. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Hehehe, valla alırdım da başıma neler geleceğini tam kestiremediğim için ve biraz da Temel abinin korkusundan almadım... :)

9. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

İlahi Burak sen adamı gülmekten öldürürsün. :)

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sana serbest Burak, şaşırmak yok, kızmak haddimize değil. Fakat ekleseydin nasıl yakalarım ve çıkarırım diyerek kapan yapım araştırmalarına kısa sürede başlardın sanırım.:)

11. metallurgist

metallurgist

İsim:
    Gültekin Güler

Bence de tüm balıkları yerdi. Mübarek bazen balık avında kayalardan kıtka ile sarkıtıyoruz yakalananları, direk geliyorlar kokusundan buluyor, bir köşesinden başlıyor yemeye. Bunların otçulu da yok diye biliyorum ama naçizane bilgimle, atmasyon konuşmak istemem...

12. Daytm

Daytm

İsim:
    derviş toygar

Orfoz inanılmayacak boyutlara ulaşabilen denizlerimizde eskiye nazaran şu an yok denecek kadar azalan bir canlıdır. Değil 12 litre 120 litre bile ona çok kücük gelecektir. Ben 350 ve daha üstü bir akvaryum yapacağım, her şartı da sunacağım deseniz bile o balık büyüdükce iştahlanacak iştahlandıkca da büyüyecektir. 500 hatta 1000 litre bile zor yeter orfoz gibi bir balığa. En güzeli doğal yaşamı doğada bırakmak.

haves bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş