1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yanık Kalmış Cichlid'ler?

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde umitdulger tarafından 3 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER
    Arkadaslar öncelikle bu mesaji telefondan yazdigim icin bazi Türkçe karakterlerde sorun var ve bunun icin özür dilerim. Benim sorum su; yeni aldigim afra hara yavrularimdan 2 tanesi yanik kalmis. Kardesleri 3-4 cm civarindayken bu iki ufaklik henüz 2 cm bile yok. Vücut genisligi olarak da digerlerinin yarisi kadar ya var ya yoklar. Baliklar henüz 3 aylik falan, acaba akvaryumun bir kismini sineklik teli ile bölsem ve bu ikisini orda artemia ile beslesem, zaten henüz gelisim sürecinin basinda olduklari icin büyümeye devam ederler mi yoksa hic bir faydasi olmaz mi?

suskunkral_21 bunu beğendi.
  2. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık
    Cevap: Yanik Kalmis Cichlid'ler?

Bence faydası olur. Şahsen bende zebralarıma bu taktiği uyguladım iyi bir gelişme sağladılar

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Yanık Kalmış Cichlid'ler?

Bir de şöyle bir boyutu var; Bazen bildiğiniz gibi dişiler erkeklerden küçük kalır bariz olarak. Bu olabilir diye aklıma geldi. Bir de tüm yavruların eşit büyümesi zordur. Çünkü baskın olanlar, zeki olanlar, sağlıklı olanlar daha fazla yem alır. Diğer bireyler küçük ve çelimsiz kalır. Ayrı bir yerde beslemek alternatif gibi görünse de ve hatta büyüselerde asla temelden almadıklarından ve genetik olarak diğer yavrulardan zayıf olduklarından üst sınıf olarak karşımıza çıkamazlar.

4. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Bence şuan normal yemlemeye devam edin . Önerilere katılıyorum...Büyüyünce anlaşılacaktır niye küçük kaldığı....

5. madstorm

madstorm

İsim:
    onursanal

Ümit bey;
    Burada önemli, olan nokta ufaklıklarından ziyade renkleridir. Yanık kalan balıkların renkleri koyulaşmaya başlar.

6. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER

Renklerinde herhangi bir sorun yok su anda. Beyaz govde uzerinde mavi sirt cizgileri mevcut, olmasi gerektigi gibi. Yanik kalmadan kardeslerinin 4'te biri kadar büyümüş olmalari normal mi ve ayni tankta kalsalar zamanla gelisirler mi? Tesekkür ederim ilginiz icin.

7. madstorm

madstorm

İsim:
    onursanal

Bence yanık kalmış değillerdir. Farklı bir tanka Ayırma şansın varsa ayır.

8. kulbinli

kulbinli

İsim:
    mehmet ali başaslan

balıklar boylandırma isterler,sizinki yanıklık veya başka bişey değil,tül süzgeç olmaz çünkü balıklar birbirlerini görecekler ve yine stres olaacak.ayrı tanka alın ufakları

9. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER

Arkadaşlar akvaryumun içine plastik yavruluk gibi birşey yapıp balıkları oraya ayırmıştım ama orada da yem yemediler doğru düzgün. Artemia dahil her türlü yemi denedim ama nafile. Acaba diğer balıkları gördükleri için mi orda da yemediler. Elimde 10 litrelik bir akvaryum var, bir zamanlar japon vardı içinde. Sizce bu akvaryuma ayırsam günlük bir miktar su tazeleme ile gelişim göstermeleri için hacim yeterli gelir mi_?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

10 litrelik akvaryuma yavruları alıp günlük su su değişimleriyle bir de denemekte fayda var bence de. Stresin neden olduğunu sanmıyorum yem almama konusunda. Fakat akvaryumda sorun yoksa ve diğer balıklar iyi durumdaysa yem almama sebeblerini bulmak zorlaşıyor.

11. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER

Arkadaşlar bahsettiğim balıklar arasındaki boyut farkı aşağıdaki resimde işaretlediğim balıklara yakın bir fark. Yalnızca benim büyük balığım birazcık daha büyük gibi. Sizce bu fark normal mi_? Resimdeki ara boydaki balıklar da hemen hemen diğer haralarımla aynı ölçülerde gibi. Acaba haralarda gelişim genelde bu şekilde mi oluyor_?

Not : Resim bir satış sitesinden alıntıdır.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu ölçülerdeki farklar dişi erkek arasındaki fark olabilir evet yazdığımız gibi. Fakat aynı farklar baskın bireyler içinde kalan yavrular arasında da olabilir. Bence en güzeli bir süre daha özellikle cinsiyetlerini gözlemlemelisin, bir anda karar vermek çok doğru olmaz.

13. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER

Şu an için başka şansım yok zaten Temel Abi. Uygun bir akvaryumum olmadığı için ayrı besleyemiyorum. Benim korkum balıkların sağlıksız bir şekilde yaşamak zorunda kalmaları, iki balığımın eksik kalması değil. Hayvanlara aşırı düşkünüm. Bu arada en azından en büyük 3 tanenin erkek olduğunu düşünüyorum. Hem agresifler hem de diğerlerine göre çok daha güzel renk almaya başladılar. Peki hara galleria reef'lerde diğer mbunalar gibi dışardan bakınca çok net bir şekilde cinsiyet ayrımı yapılabilir mi, yoksa anüs vent mi tek kesin çözüm_?

14. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Acele etmeyin , balıklarınıza biraz zaman tanıyın. Zaten bu boylarda da yavru almanızın imkanı yok. Boş zamanınızda balıkları seyrederseniz , hal hareketten e-d oranını tahmin etmeniz kolaylaşır. Balıklar aynı batın yavrularsa zaten hızlı boy atanların erkek olma ihtimali yüksektir. Balıklar damızlık altı boya geldiklerinde hal hareketlerinden çok daha rahat şekilde cinsiyet ayrımı yapabilirsiniz. Yemleme olayını da ne kadar zengin tutar , düzenli su değişimlerini ne kadar sık yaparsanız balıklarınız da o kadar çabuk gelişir.

15. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER

Yavru almak için hiç acelem yok Can Bey. Gelişimlerini tamamlamadan yavru vermelerini istemem zaten. Benim derdim o yavruların gelişmeyip diğerlerinin yanında hırpalanması.
    Renk, büyüme ve yüzgeçlerin sivriliğine baktığımda en az 4 erkek olduğunu söyleyebilirim, 4 tane falan da dişi var gibi. Diğerleri pek belli olmuyor şimdilik. Net bir cinsiyet ayrımı var mı hara'lar için_?

Beslenme Düzenim Şu Şekilde ;

Pazartesi : Sera Granugreen
    Salı : Tropical Spirulina
    Çarşamba : Sera Spirulina Tablet
    Perşembe : Tropical Spirulina
    Cuma : Sera Granugreen
    Cumartesi : NLS Cichlid Formula yada Kabuksuz Hazır Artemia
    Pazar : Aç bırakıyorum

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  16. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Sera Granugreen dışında yemleriniz güzel. Granugreen çok kolay şişen bir yem , bu da bloat riski demek. Onun yerine başka yem tercihi yapın. Tropicalin granül şeklinde spirulunası , seranınkine göre daha az şişiyor.

Düzenli ve sık su değişimleriyle , balıklarınızın gelişimini hızlandırırsınız ;)

cirol bunu beğendi.
  17. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER

Yemleri toz olarak veriyorum ve haftada bir yüzde 25 su değişimi yapıyorum. Sizce uygun mudur_?

18. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Ben , yavru cichlid tankında ;

- Sera Flora
    - Nls Cichlid Formula
    - Tropical Cichlid Gran
    - Jbl Novo Bea
    - Tetra Bits
    - Sera Granured

Yemlerini , toz ya da toza yakın hale getirerek bir kavanoza koyuyorum. Karışık şekilde veriyorum. Ayrıca her gün tubifex ve artemia takviyeside yapıyorum. 3-4 günde bir de yaklaşık 1/5 kadar dip çekimi ve taze su ilavesi yapıyorum. Balıklar da gözle görülür şekilde büyüme hızı artıyor.

19. tuncer

tuncer

İsim:
    tuncer aydın

Arkadaslar bu konudakı cahıllığımı gıderırsenız sevınırım. Yanık dediğiniz balık büyümeyen gelısmeyen anlamındamı oluyor? saat:gif

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yanık kalmıs balık ifadesi evet baligin yasi ile orantisiz boyutlarda yani kucuk kalmasi ve renklerin istenildigi forma ulasmamasi anlaminda kullanilir. Diger adi kavruk kalmis balik seklindedir.

Tapatalk mobil...

Sayfayı Paylaş