1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yan sump yapımı hakkında yardım

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde enk41 tarafından 4 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. enk41

enk41

Merhaba arkadaşlar benim 120*52*55* ölçülerinde bir akvaryumum var.340 lt civarında dış filtrenin temizliğinden memnun değilim ve sump sistemi kurmak istiyorum ve sumpu akvaryumun altına değilde yanına monte etmek istiyorum.çünkü akvaryumu yaparken altına delik açmadım.Bu yüzden yanına yapmak istiyorum,nasıl birşey yapabilirim detaylı bi şekilde bilgi verirseniz sevinirim.Olcay abi senin bu konulardaki ustalığını biliyorum yardımcı olursan sevinirim.Yaptığım akvaryumun resmi

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ercan Bey Olcay'ın Elif Hanım'la birlikte yaptıkları yan sump sistemini bir inceleyin isterseniz daha sonra kafanıza takılanlardan devam etmek çok daha doğru olur. Olcay zaten yapım aşamalarını yazacaktır.

Daha farklı yan sump sistemleri DIY filtre bölümünde bulunuyor.

http://www.akvaryumportali.com/forum/empty-t3361.0.html

3. enk41

enk41

Temel bey yapmak istediğim şey öyle birşey,ama aklıma takılanlar var o yüzden size danışmak istedim.Mesela sump un boyunu akvaryum la aynı hizada mı yapmam gerekiyo,akvaryum dan 4-5 cm daha kısa yapsam olmaz mı ve akvaryumum 120*52*55h ölçülerinde buna göre hangi ölçülerde yapsam yeterli olur.http://i1003.hizliresim.com/2010/3/6/662.jpg

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryumdan kısa olursa temizlenen suyu akvaryuma taşımakta zorlanırsınız. Aşağıda kalan sumptan su akvaryuma nasıl verilecek ? En güzeli akvaryumdan 7-8 cm yüksek yapıp akvaryum içine suyun döküleceği şekilde sumpun akvaryuma yapışık camını elmas ile kesmektir. Yahut sumpa 50.lik pimaş takacak şekilde bir delik açmak yeterli olur. Akvaryumla aynı yükseklikte olması durumda yine çözüm var ama en güzeli yazdığım şekildedir.

5. enk41

enk41

Peki olcay abinin yaptığı gibi akvaryumun yan camını kırmaya gerek yok mu akvaryumdan 7-8 cm yüksek yapmam yetiyormu.ama akvaryumdan yüksek yaparsam sumpa su nasıl dökülecek aşağıda olması gerekmiyor mu [​IMG] akvayumum bu[​IMG]

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Şöyle düşünün sumpun son gözünde bir kafa motoru varsa ve o kafa motoru temizlenen suyu akvaryuma basacaksa ve yine akvaryumda yükselen su sizin söz ettiğiniz kırık bölümden taşarak sumpun ilk bölmesine dolarak tekrar pompayla akvaryuma basılacaksa sump akvaryumla aynı hizada olabilir. Fakat kafa motoru akvaryum içinden sumpa su basacaksa sump akvaryumdan biraz yüksek olmalı. Fark buradan kaynaklanıyor.

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Ercan merhabalar,öncelikle sumpa geçiş yapmaya karar vermekle en iyisini yapmışsın tebrik ederim.

Biliyorsun benim bütün akvaryumlarım yan sumplu. Yan sumplarda hem yerden kaanıyorsun hemde çok ufak bir kafa motoru bile yeterli geliyor. super:gif Suatın akvaryumunuda yan sumplu yapmıştım.

http://www.akvaryumportali.com/forum/empty-t2286.0.html

Yan sump için illaki camı kırmak yada delmek şart değil tabi. Yapacağımız çok basit bir owerflow sistemi ile suyu sumpa taşıyabiliriz.Benim salondaki 550 litre akvaryumun üstleri komple kayıtlı olduğundan camı kırmaya cesaret edemediğimden çok basit bir hortum düzeneği ile suyu sumpa indirdim. Tabi akvaryumunun yan camının üstünde kuşak kayıt yoksa camı delmek yada tıraşlamak en iyisi ama riske girmeyelim dersen owerflow işimizi görür. burda:gif Ancak yan sumpun yüksekliği akvaryum camının yüksekliği ile aynı olmalı. Ne kısa ne uzun. ;)

8. enk41

enk41

Merhaba olcay abi,benim akvaryumun üstüde komple kayıt kuşaklı ve sürgülü buhar camı var o yüzden kırma işi biraz zor.Dış filtre aldım ama memnun değilim akvaryumu yaparken de aklıma gelmedi sump şimdi nasıl yapabiliriz,bu sump kaç paraya mal olu bana yapmaya kendim yaparım ama nasıl yapılır bi bilgim yok.

Akvaryumun üstten görünümü bu abi.

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Ercan bey, sanırım yan supm sistemi size sıkıntı verecek.

Neden derseniz, üstte mobilya taç var, tadilat gerektirir, diyelim tacı hallettiniz, yan sumpu tabanını nasıl halledeceksiniz, yani neyin üstüne oturtturacaksınız?

Yaklaşık aynı ölçülerde benimde tankım var. 120x50x70, bu tankta Eheim 2217 kullanıyorum ve çok memnunum. Ama illede sump derseniz;

Alt tarafta yeriniz mevcut gibi, sağ veya sol tarafa bir kapak ile sumpu alta koymanız daha rahat gibi geldi bana.

Tabi genede karar sizin.

10. enk41

enk41

Murat bey sump un eni 15 santim olacağı için bi sıkıntı olmaz diye düşünüyorum zaten silikonla akvaryuma sabitleyeceğim,3 santim. mobilyanın üzerine binecek zaten,sump 30-35 lt su alacak sıkıntı olacağını zannetmiyorum.

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Ercan akvaryumun ütünde kuşakların olması kötü. Yani bu durumda camı traşlamak riskli olur.

Bu durumda en iyi altarnatif basit bir yolla owerflow yapmak. ;) Sumpun maliyeti ise sana kafa motorunu saymazsak neredeyse sıfır olur. Slikonu sen al camların ve sumpun benden. super:gif

12. enk41

enk41

Eyvallah abi ya peki mobilya yı nasıl hallederiz,kesilecek mi üst kısmı yada delik mi açılacak, kötü bi görüntü olur mu yani onun için soruyorum.

13. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Sumpa gelen kısmı mobilyayı biraz traşlamak gerekebilir evet. saat:gif Ama resimden anladığım kadarıyla mobilya akvaryumun üst hizasından aşağı doğru en fazla 2-3 cm iniyor ? Yani 2-3 cm derinliğinde traşlamamız gerekecek.

Yada istersen iç sump yapalım? Ne owerflow,ne cam tıraşlama,ne kapak sorunu. super:gif

14. enk41

enk41

Evet abi 3-4 cm falan iniyor,traşlarsak o zaman kötü bi görüntü olur,peki arkaya yapsak olmaz mı,hiç birşey gözükmez sen daha iyi bilirsin ama,iç sump akvaryumda yer kaplamaz mı alan daralır,52 cm eni var.

15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Ercan,evet iç sumplar tabiki bir miktar alanı kaplar.Ancak bazı durumlarda tercih edilebiliyor bu sistem. Hatta benim akvaryumlarımdan bisine iç sump yaptım.

Adı üstünde yan sump ama yan olur,sağ olur,sol olur,arka yada ön olur fark etmez. İstediğimiz yere monte edebiliriz sumpu. ;) Yeterki akvaryumun arkasında müsait alan olsun sumpu temizlemek vs. için. burda:gif

16. enk41

enk41

Anladım abi arka daha mantıklı geliyo yer problem değil ev geniş,sumpu yapmaya yaparım el becerim iyidir ama o sistemi kuramam çünkü hiç bi fikrim yok.he bu arada akvaryumu beğedin mi abi akvaryumu ve dolabını ben yaptım.

17. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Akvaryumun ve mobilyan on numara olmuş tebrik ederim. em34:

Ercan müsait bir zamanda çıkar gelirsin,el becerin iyide olsa birlikte yaparız sumpu ve sen sadece akvaryumuna mote edersin. Bende bol miktarda cam var keser hallederiz sadece ihtiyacımız olan bir tüp slikon.Ve ayrıca suyu sumpa nasıl indireceksin benim akvaryumlarda canlı olarak görür, aynısını uygularsın. ;)

18. enk41

enk41

Anladım abi en iyisi arkasına yapmak en mantıklı öyle geliyor bana,ama sen daha iyi bilirsin,sumpu yapmak problem değil onu yaparım ama o sistemi kuramam gibime geliyo.bu arda akvaryumumu beğendin mi abi dolap, akvaryum, kapak yapımları bana ait,

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Beğendiğimi yazdımya Ercan. haha:

Sumpu yaptıktan sonra geri kalan sistem çocuk oyuncağı. Sen hiç işin orasını düşünme. Bir ara çık gel hepsini hallederiz. ;)

20. enk41

enk41

Kusura bakma abi yazarken gelmiş.Sağol çok iyi olur.senin ev nerde abi neresindesin pendiğin

Sayfayı Paylaş