1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yapay Dekor İle Balık Tankları Yaratmak

Başlığı 'Sürdürülebilir Deniz Akvaryumu İçin!' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 8 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Deniz akvaryumu yapay dekorlar teknolojinin gelişmesiyle daha da ön plana çıkmaya başladı. Kaliteli ekipmanlar sayesinde yapay bazı kayalıkların kullanımın önü açılmış durumda. Doğallık hayranı birçok hobici konuya seviyeli yaklaşıyor olsa da, kolay kurulabilir olmasını ve bayan akvaristlerin kazanımı hedefeniyor. Yapay dekorları bakım yönünden aşağı seviyeler ekipman kalitesi ile kapatırken, mükemmel dekor ve akvaryum dolaplarıyla görsellik yakalanabiliyor. Bu şartlar ön plana çekilerek ticari açılımlar olarak gerçekleştiriliyor. Dekorlara ve genel akvaryum görünümlerine baktığınızda cazibeli açımlar olduğunu düşünmek olasıdır.

  [​IMG] [​IMG]

  Akvaryumların biyolojik döngüleri ekipman yardımları ile sağlanırken üretilen yapay dekorların bu amaca uygun olmasına özen gösteriliyor. Tabi doğayı taklit başarımız her zaman sözde kalmıştır akvaryumlarda, sadece bunun için mücadele verir ve en iyisini yapmaya çalışırız.

  [​IMG]

  Ancak yapay bile olsa başarının hakkını teslim etmek gerekir. Bu görüntü akvaryumlarda belli bir süre sonra bu güzellikte kalır mı ? Ne gibi değişiklikler olur ? Aslında cevap bekleyen sorular olabilir bunlar. Ancak mükemmel kurulan bir sisyemde istenmeyen alg oluşumlarının önü kesilebilir. Ancak üzerine yazılşılması gereken bir konu olduğu açıktır.


  [​IMG]

  [​IMG]

  Her ne kadar yapaylık kelimesi göreceli kavramlar içerse de genel olarak bakıldığında görüntü cazibe içeriyor. Bu ortamda yaşayacak canlıların bakacağı şey sadece ve sadece onlara sunulacak ortamın ferahlığı ve sürekliliği olacaktır. Rahat ettikleri sürece bu sistemleri tercih edenlerle bir sıkıntıları olmayacaktır.
   
 2. myillar

  myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

  Mesajlar:
  1.189
  Yer:
  istanbul-pendik
  İsim:
  Mesut YILLAR
  Hocam (madem sopayı aldın eline) yorum yapmadan geçemeyeceğim ben akvaryumda herzaman doğallıktan yana olduğumu belirtmek istiyorum elimden geldiğince plastik oyuncak ve bitkilerden uzak durdum bu tuzlu suda da sayenizde herşeyi doğal suyum dahil :heyo:
   
 3. U.Uçar

  U.Uçar

  Mesajlar:
  216
  İsim:
  Ufuk UÇAR
  Tabii doğal olan her zaman daha iyidir, plastik oyuncaklarda büyüme, gelişme, yer değiştirme, şekil değiştirme vs. olmadığından zamanla çeşitli alglerle kaplanır, bu güzelliklerinden de eser kalmaz, Bence hiç kurulmamalı.
   
 4. MYTHDIVER

  MYTHDIVER

  Mesajlar:
  169
  Bence de doğal olan en güzelidir ama adamlarda yapmış yani ,zamanla sonu ne olur bilemem.
   
 5. borcu

  borcu

  Mesajlar:
  2
 6. kaan07

  kaan07

  Mesajlar:
  636
  İsim:
  Kaan ÖNCÜ
  Balıklar ve yapay güzellik

  [​IMG]
  Veya verdiğiniz link deki akvaryumların hepsine o yapay şeyler konmasa sadece kalsa daha iyi olur.Bunlar çok kötü görünüyor ve yapay olduğu belli
   
 7. GETzREADY

  GETzREADY

  Mesajlar:
  153
  Balıklar ve yapay güzellik

  Bence doğallıktan tamamen uzak yapay bir görüntü hiç kurulup uğraşılmaya değer görünmedi gözüme :(
   
 8. salkayetrer

  salkayetrer

  Mesajlar:
  422
  Yer:
  Adana
  İsim:
  Seha
  Balıklar ve yapay güzellik

  Turkuazoo öğrencilerin kendi yapımı mercanlarıyla dolu.Yanlış değilse 19 mayıs üniversitesi,seramik bölümü öğrencileri.Bence değmese orası yapılmazdı. saat:gif
   
 9. GETzREADY

  GETzREADY

  Mesajlar:
  153
  Balıklar ve yapay güzellik

  Turkuazoo da gerçek mercanlara bakmanın getireceği maliyet yüzünden yapay marcan kullanıldı ve güzel sanatlar öğrencileri yaptılar.Büyüyüp gelişen renk şekil alan mercanlar mı daha güzel yoksa 50 yıl bile geçse aynı yerinde duran boyama mercanlarmı.Büyük bir yatırım yapılmış olması güzel olduğu anlamına gelmiyor.
   
 10. salkayetrer

  salkayetrer

  Mesajlar:
  422
  Yer:
  Adana
  İsim:
  Seha
  Balıklar ve yapay güzellik

  Örnek teşkil etmesi amacıyla söylemiştim.Doğallıktan yanayım ancak bu da bir hobi...
   
 11. fth-94

  fth-94

  Mesajlar:
  5.167
  Yer:
  Türkiye
  İsim:
  Fatih BAŞBAĞ
  Balıklar ve yapay güzellik

  Çok güzel bir yere değinmişsiniz.

  Bende doğallıktan yanayım.
   
 12. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.888
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Balıklar ve yapay güzellik

  Çok güzeller yaa güzellikten öte harikalar, tıpatıp aynısı harika yapmışlar paylaşım için teşekkürler.
   
 13. sezgintr

  sezgintr

  Mesajlar:
  55
  Balıklar ve yapay güzellik

  Benim gibi canlı mercana vakit ve nakit ayıramayacaklar için çok güzel fakat bunlar yosun tutar diye düşünüyorum temizliği dertli olabilir.
   
 14. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Balıklar ve yapay güzellik


  Kesinlikle zaman içinde alg kaplanırlar. Fakat ilk kurulum aşamasında diyatom dediğimiz kahverengi alg ile kötü görünüm kazansalar da ileryen süreçte Coralline alg dediğimiz mor ve kırmızı sert alg türü ile kaplanmaya başlar ve bu da doğal görünümü destekler.

  Kahverengi alg dönemini atlatamayan tarzda bir akvaryum olursa zaman zaman temizlenmek istenirse gerçekten zor iş demektir. Çamaşır suyu ancak temizliyor ve ardından tabi çok çok iyi durulamak gerekiyor. Hem riskli hem de zahmetli.
   

Sayfayı Paylaş