1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yarım bitkili akvaryumum. :)

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde Toprak Akalın tarafından 11 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Genel bir görünüm. :)

Balık karnavalı.

Soldaki yavru karides şans eseri burda doğdu ve büyüdü. :)

Benim emektar çöpçü, ortalama 2-3 yıldır benimle. :D

Bu da emektar vatoz. :)

Cüceler. :)

Fotoğraf makinem biraz eski ve pek hareketli fotoğraf çekemiyor kusura bakmayın görüntü kalitesinden dolayı (4.1 mp).

Ekipman:Atman HF 600 şelale filtre, etiketi çıktığından markasını bilmediğim ısıtıcı, 10 sıra 50şer cm led armatür(ümsü). :D
    Kullanılan yemler: Sera vipagran ve JBL novotab.
    Canlılar: Lepistes, kiraz karides, cüce vatoz, sanırım noktalı vatoz, komando çöpçü.
    Bitkiler: Java moss ve pistia.

Arkadaşlar gübre az kaldı, okuldan bilmem bir şey yardımı istemeselerdi almıştım. Ayrıca bitki yardımlarınızı da bekliyorum. :)

2. cagdas.

cagdas.

İsim:
    Çağdaş Gelen
    Cevap: Yarım bitkili akvaryumum. :)

Eline sağlık akvaryum için çok güzel olmuş. :helalolsun:

3. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Teşekkür ederim. :)

4. taygun

taygun Guest

Merhaba Toprak,

Başlangıç için ve yaşın için oldukça güzel ve sade bir akvaryum. Zamanla daha iyi olacağını düşünüyorum.

Mesela karideslerin için daha çok moss'a ihtiyacın var. Karidesler zeminde de dolaşmalarına rağmen esas yaşam alanları mosslardır. Zates yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere, kütük üzerindeki ufacık moss üzerinde 5-6 tane karides var.

Kumunu da fazla gördüm. Nasıl olsa bitki çok az olduğu için bu kadar kuma gerek yoktu.

Bir de filtrenin emiş borusunun ağzına bir önlem düşünmelisin. Aksi takdirde yavrularını birer birer çekecektir içine. Ben kendi karides tankımda aynı yeri ince kadın çorabından bir parça ile kapladım.

Kolay gelsin.

volkantr34 bunu beğendi.
  5. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Tamer abi, kumu kalın ama daha bitki temini etmedim o yüzden böyle kalın. Mossu ben de arttırmayı düşünüyorum, kütüğün kalanını kaplayacağım. Filreye gelince o pek problem değil, yumurta tutan karidesleri arka akvaryuma alıyorum. Orda sanırım iki batın yavru var. Ayrıca Tamer abi, yavrular için hangi yemi tavsiye edersin?

6. taygun

taygun Guest

Benim karides akvaryumumda yavrular ile yetişkinler aynı tankta bulundukları için anneleri babaları ne yerse onlar da aynı yemeği :D yiyorlar. Ben karideslere Sera'nın karides yemini vermekle birlikte, bitkisel pul yem, bits yem, spirulina tablet, cama yapışan tablet yem, vipagran, ıspanak, bezelye ve içbakla veriyorum. Bu gıdaları olabildiğince haftanın değişik günlerine yayıyorum.

Sen pul yem versen de olur yavrulara. Onlar yemi bulup parçalayacaklardır. Ama yem verirken dikkat etmen gereken bir husus var. O da vermeyi düşündüğün yemin 1/4'ünü vermeyi tavsiye ederim. Yani az yemleme her zaman için iyidir. Sabah - akşam az yem yeterli olacaktır.

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Toprak sen kuracağımdı, kuruyorumdu, kurdumdu derken ben akvaryumu bozdum. Bitki kalmadı maalesef. Bir kaç ay daha erken yetişsen doldururduk akvaryumunu :) Ama herneyse hayırlısı olsun. Bakalım belki başka yardımsever biri çıkar.

8. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Akvaryumdan son kareler. :)

Bu mossun üzerinde felaket yosun var, arkadaki karideslere buradaki yosunlardan bir miktar attım yemediler. Sanırım sert geldi. Büyük karideslerin de pek bir faydası yok, temizleyemiyorlar.

Cüce vatozların mekan :D

Tam ortadan bir dal çıkardı, fakat başka bir dal da çürüdü. Sanırım suya uyum sağlarken oluyor.

Gene bir genel görünüm.

Arkadaşlar yapacağım peysaj;
    Sağ tarafta, cüce vatozların yuvasının oraya çınar
    Sol taraf, testinin oralara elodea
    Arka tarafın ortaları duvarı kapasın diye (düşünüyorum da güzel olur) burgulu saz ( suyun yüzüne gelecek boyda)
    Ön taraflara subulata.

9. sadangur

sadangur

İsim:
    şadan gür

Ben resimleri göremiyorum...

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

ap-depo da küçük bir teknik sorun meydana geldi.Sorun en kısa sürede halledilecektir.

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Toprak açıkçası taşları ve küpü çıkartırsan daha güzel olacaktır. Cüc evatozlar için koymuşsun sanırım. Ama olmamış, bozmuş akvaryumu. Sana bira bitki gerek. Yollayacaktım zamanında ama geç kaldın kurulumda :)

Bilgiğim kadarıyla gübre kullanmıyorsun. Aydınlatma saatlerini, su değişim aralıklarını ve yüzdesini yazarsan sevinirim. Yosuna bunlardan biri neden oluyor muhtemelen.

10.KÖY bunu beğendi.
  12. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Aydınlatma 6 saat, 3 kere yarım saat ara, her çalışma periyodu 2 saat. Saat 12de kapanıyor tümden. Aslında ben de testiyi arkadaşıma vereceğim, vereceğim vereceğim diyorum unutuyorum. Evet fatih aslında taşlar şimdilük kötü duruyor, ama oralar çınar ile tümden kamufle edecektir, sadece bitkileri girişi açık kalacak şekide dikeceğim ve ona göre budayacağım. Peysaj tam oturmadığından görüntü de sakat biraz, ama düzelmesi için elimden geleni yapıyorum.

13. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Akvaryumda kuma eğim verdim, testiyi çıkardım. Testinin olduğu yere cabomba koydum. Bir hafta önce köksüz koymuştum, şimdi hem kök salmış hem de ilk geldiğinden daha da uzadı. Ortadaki bitki iki yaprağını döktü ama kırmızı olarak yeni yapraklar çıkardı. Java mossun durumu ortada :( . Arkadan birkaç yavru karides getirdim. Java moss olmadığından formsuz olan karidesler birkaç güne toparlanırlar. Bu akvaryumdan şimdilik son kareler arkadaşlar. En son noktayı koyana kadar tekrar fotoğraf koymayacağım.

Hızlı büyüyor kerata.

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Toprak java moss ne hale gelmiş öyle. Çıkarıp at. Artık java mossdan eser kalmamış. Nasıl bu hale getirdin anlamışta değilim :) Haftalık % kaç su değişimi yapıyorsun ?

Heliak bunu beğendi.
  15. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Haftada bir %30-%40 değişimi yapıyorum. aslında karides sayısı az olarak mossu alınca yosunlandı. 10 tane daha karides daha aldıktan sonra 3 pet bardak moss alıp kütüğe koyacağım. Tabi şimdikini atacağım, onun düzelmesi çok zor...

16. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Yazılarından anladığım kadarıyla yosunu kiraz karides engelliyor gibi birşey diyorsun. Ama malesef böyle değil, dipteki yem artıklarını yiyerek yosun oluşumunu azaltır ancak. Haftada %50 su değişimi yapman gerekli.

Sirkülasyon nasıl sağlanıyor ? Sanırım sadece şelale filtre var.

17. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Evet sadece bir şelale filtre. Ayrıca karidesler java mossun üzerindeki algleri yemiyor mu? İlginç. :) .Küçük bir kafa motorum var, fakat prizde yer yok. :) Yer problem değil de bu karidesleri kıyma yapmasın?

18. shadow39

shadow39

İsim:
    Murat Ozsoy

Co2 oranin nasil?

19. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Tank low tech olduğundan CO2 kullanmıyorum. Ayrıca java mossun oraya sirkülasyon için minik bir iç filtre yerleştirdim.

20. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

İç filtre çıktı, şelale filtreye ince kadın çorabı yerleştirildi, arkaya siyah fon konuldu.

Flaşı kapamayı öğrendim ya artık murada erdim. dans:

Javayı bir söktüm, bu kadar kaldı. :D

Çok canlı bir kırmızısı var...

Eveeet, tipik bir bitkili problemi başlıyor mu yoksa başlamadan bitiyor mu? Bu camdaki yosunlar fırçalansın mı yoksa salyangoz mu getirilsin?

Sayfayı Paylaş