1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yarım tonda marine tank

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde cüneydbayramça tarafından 26 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
    Herkese selamlar kurulum aşamasında yardımcı olan arkadaşlarıma da çokçok teşekkürler.140-45-60 ölçülerinde akvaryumumu ilk önce askı ps ile idare eder diyerek start vermiştim ama daha sonra uzun soluklu olması babında sump yaptırmaya karar verdim ve suyumu döktüm,bir akvaryum su boşa gitti çeşme suyuydu ondan döktüm sağlık olsun.
    Ve bir ro cihazı edinip yeni akvaryumumu 80-40-40 ortadan 25 cm yüksekliğinde bir bölme ile bölüp yeni akvaryumumun startını verdim.Buble magus nac 5a ps ve geri dönüşe atman 105 kafa motoru koydum,seio prop 1000 ve hydor coralia 2 dalga motoru,21kilo seramik kaya,25 kilo aragonit kum,2 kilo yıllanmış canlı kaya aşılandı,brıghtwell bacto7 ekledim ve hergün ölçüsünde ilave ediyorum.Işıklandırma 2 tane 1 mavi 1beyaz t8 canlı beslemiyceğimden şimdilik bu şekilde.
    Ve ilk olarak evimdeki akvaryumumdan 2 adet palyaçoyu ekledim 7.günün ardından,ertesi gün keyifleri yerinde olduğunu görünce,2tomato clown ve 2 adette 4 çizgili damsel ekledim.Bunun ardından yaklaşık 3-4 gün sonra 1 adet purple tang ve 1 adet naso tang ekledim.Balıkları mın hepsi kuru yeme alışık naso hariç o yeni ithalat:)ona şimdilik nori yosunu veriyorum keyfi yerinde maşallah nori yiyor ilk 2 gün stresliydi ama alıştı maşallah,eski tatlı su akvaryumundan ciklet formula vardı baktım marine fişh formula ile değerleri aynı ondan da bugün verdim alıyor ağzında çeviriyor inşallah yakında kuru yemede alışır,umarım yalnış yapmıyorumdur nls yem konusunda bilgisi olan arkadaşlar beni bu hususta aydınlatırsa sevinirim bu arada.Ayrıca tanıtım bölümü varmı ve burasımı bilmiyorum yalnış yere konu açtıysam taşınabilir kusuruma bakmayın.2 fotoğraf ve küçük bir video çektim iyi seyirler...

[izlesene=432,344]1806761[/izlesene]

http://www.izlesene.com/video.php?/hayvanlar-marine-tank/1806761

2. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Yarım tonda marine tank

Çok güzel ve sade bir akvaryumunuz var. Işıklandırma marine olduğu için yeterli. Seramik kaya hakkında sorum olacak size. Bugün bir deniz akvaryum ürünleri satan bir siteyi gezerken seramik kayalar dikkatimi çekmişti ve mantıklı gelmişti. Bende yaza doğru 120*50*50 lik bir marine tank düşünüyorum. Seramik kaya kullanacağım herhalde. Bu kayaların yararını ve ne zaman sürede canlı kaya olmaya başladığını söylerseniz çok sevinirim. Ayrıca fiyatları ne kadar?

Saygılar...

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yarım tonda marine tank

Hayırlı olsun balıklarınız. Kapalı sisteme alışmış balıklar almanız iyi olmuş. Uyum sorunu yaşayan naso tang doğadan yeni yakalandığı için çok beyaz olan ortamdan etkilenmiş olabilir ama son derece dayanıklı türler seçmişsiniz.

Perculalar ile tomatolar arasında sorun yaşanabilir ilerde üreme döneminde. Akvaryum boyutları belki önler bu sürtüşmeleri.

Sağlıklı balıklar beslemenizi dilerim.

4. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
    Yarım tonda marine tank

Görkemcim teşekkürler,bu kayaların yararı en başta doğaya zarar vermiyoruz,ikinci olarak akvaryuma canlı kayalarla beraber yabancı canlılar girmemiş oluyor,görsel açıdan daha güzel oluyor,fiyat olarak 8 avrodan başlıyor kilosu,canlı kaya özelliğini kısa bir zamanda yakalar gibi geliyor bana bol gözenekli bakterilerin tutunabileceği bol bol gözenek var.Aslında hiç canlı kaya olmasa da olur gibi geliyor bana marine tanklarda sonuçta bakteriler kuma tutunur yine tutunur,tabi üstat Temel bey bu hususu en iyi bilecek insanların başında gelir,benim yazabileceklerim senin sorularına bunlar,Temel bey belki daha iyi aydınlatır kardeşim seni....

5. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
    Yarım tonda marine tank

Temel bey değerli yorumlarınız için çok teşekkürler,bu kayaları İstanbulda bir toptancısı var bunun yanında özel bakteri kültürü veriyormuş,size özelden adresi yollıycam sizce bakto7den daha iyimi sonuç alınır bilginiz varmı benimle paylaşırsanız sevinirim,ben kayaları Bursada bir akvaryumcudan aldım o bana böyle birşey vermedi,sonraki araştırmalarımda buldum,ilgilenirseniz sevinirim...

6. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Yarım tonda marine tank

Cüneyd bey çok güzel bir akvaryumunuz var kayalarda zamanla renklenince harika bir görüntü olacak.Tebrikler...

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yarım tonda marine tank

Kayalar yeni değil zaten uzun zamandır satılmakta. Kaya yanındaki bakteri kültürü bana göre faydası kısıtlı, belirsiz ve gerçekci değil. Olmamasına üzülmeyin. Bakteri kültürü olmadan da biyolojik yaşam başlar tuzlu su akvaryumlarında. Bu süreç tatlı su akvaryumlarından daha uzundur ancak sonuç olarak başlar. Önemli olan bu sürece yardımcı olmaktır. Bakterilerin besin zinciri amonyak ile başlayıp devam eder ve eski usül olan yem atma formulü dahil farklı uygulamalar yapılarak bu besin sağlanabilir.

İçerisinde bakteri kültürü olan bir sıvıyı akvaryuma dökseniz ne olacak besinleri olmadıkça ? Akvaryuma yine yem vs atıp amonyak yapmak zorunda değil miyiz veya beklemek zorunda değil miyiz ?

Doğayı koruması, farklı ve istenmeyen canlıların bu kayalarda olmayışı bence de güzel artılar ama coraline alg ile başlayan bir genel canlı yaşamının tam oturması için ben olsam bir parça da olsa kaliteli ithal kaya eklerdim aralarına.

8. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
    Yarım tonda marine tank

Levent bey teşekkürler...
    Eyvallah abi,dediğin gibi biraz da yem atmıştım kurulumda ,şu andada ekliyorum bakteri kültürünü üzerinde yazdığı şekilde.Şu anda balıklar ın olmasıda hem yemleme hem onların dışkıları süreci hızlandırdı gibi geliyor bana,inşallah bu süreci kayıpsız atlatırım....

9. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
    Yarım tonda marine tank

Temel bey çoğu akvaryumcunun tuzluluk oranı 1018-1019,benim tankımda sadece balık olduğundan sizce tuzluluğumu bu oranlara düşürmem dahamı iyi olur,hastalığa kapılma riskini düşürmüşmü oluruz bu şekilde...

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yarım tonda marine tank

İlginç bir durum olduğunu kabul etmek gerek. Hastalıktan korkmak demek hatalı işler yapabilirim veya eksiklerim var demektir. Bunlardan korkmayan doğruyu yapan olması gereken tuz yoğunluğunu uygulayabilir.

Düşük tuz yoğunluğu hangi hastalıklardan ( Çoğul ifade ) korurmuş ? dön:gif

Sadece Oodinium olmamalarını hedefleyenlerin uygulamasıdır. Bunun dışında hastalıktan falan korumaz. Hobici esnafa benzemez...çünkü esnaf satana kadar benek olmasınlar aman diye mücadele verir ama hobici sağlıklı balıklara sahip olmak için mücadele verir...vermelidir.

Bunun anlamı şu olmalı; sadece akvaryumda ölmeden kuruk sallayan balıklar bana yeterli... Doğal şartlarını iyi taklit ettiğim ve son derece sağlıklı balıklarım olmalı.

Karar sizin. burda:gif

11. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
  12. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Yarım tonda marine tank

Maşallah Cüneyd Bey. Çok sade bir dekor ve çok sade bir görünümü var akvaryumunuzun. Büyüklüğü videodan da anlaşılıyor. Tebrik ederim. Tekrar maşallah.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yarım tonda marine tank

Video için teşekkürler, ellerinize sağlık. ;)

Kızmak darılmak yok gördüğümüzü yazacağız ki doğruyu bulalım. Naso tang çok zayıf kalmış. Kahvaltı sadece iki tang balığına nori vererek gerçekleşmiş. Diğerleri pek nori yemez. Naso tang biraz toparlamalı bu yüzden günlük nori periyodunu uzutmak gerek kuru yeme ilave olarak. Suya atmak yerine noriyi bir taş parçasına paket lastiği ile noriyi iyice sıkıştırarak bağlayıp akvaryuma bırakmak daha iyi olur. Nori çabuk dağılır sıkıca katlamak gerek dağılmaması için.

14. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
    Yarım tonda marine tank

Yok abi ilk önce diğerlerini besledim kuru yemle,naso yeni ithalat kuru yeme alıştırmaya çalışıyorum,noriyi de yerken hoşuma gitti çektim yoksa diğerleri aç kalmadı yalnış anlaşılma olmuş.Dediğin gibi zayıf 3 gün oldu geleli ilk iki gün stresten kayanın altından çıkamadı zaten şimdi şimdi alışıyor,inşallah yakında kuru yeme de alıştımı çarçabuk toparlarız artık...

15. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
    Yarım tonda marine tank

Hüseyin bey bu arada sizin yazıyı atlamışım çok teşekkürler değerli yorumunuz için...

16. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Yarım tonda marine tank

Rica ederim Cüneyd Bey. Marine tankları severim. Ve siz de dediğim gibi başarılı bir tank kurmuşsunuz.

17. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
    Yarım tonda marine tank

Maşallahları eksik etmeyelim naso tang çok kısa sürede akvaryuma ve bana alıştı ve elimden yem yemeye başladı,darısı herkesin başına,bu arada blue face angelımda elimden yiyor.Ne kadar tatlı varlıklar sanki kesme şekerle at besliyorum veya koyuna arpa veriyorum gibi hissettim kendimi :F :F :F :F
    İzlesene.com : Video - elimden yem yiyen yavrucaklarım

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yarım tonda marine tank

Tebrikler güzel görüntüler harika. Maşallah diyelim yem istekleri yerinde. naz: naz: Yanlız blue face bana bir tuhaf geldi benzetemedim videoda tam göremedim ama tam anlayamadım şeklini şemalini. Başka tür olabilir mi ?

19. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
  20. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça