1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yaralı Powder Blue

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Archangel tarafından 31 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Archangel

  Archangel

  Mesajlar:
  182
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Kerem m
  Tankımda Large boy Blue tang ve Purple vardı çoğunuzun bildiği üzere, dün kuru yem alan gayet sağlıklı renkleri yerinde benim çocukların boyunda bir powder blue görünce dayanamadım bu ikilinin yanına ekledim.Fakat purple hiç ilgilenmezken blue sürekli saldırdı,kovaladı :( . Hal böyle olunca ışıkları kapattım blue mağarasına çekildi powder bir köşeye sindi gün boyunca herhangi bir sıkıntı olmadı.Fakat sabah uyandıklarında blue yine saldırıya geçmiş.Powder blue karşılık vermiyor hiç, uysal uysal kaçmaya çalışıyor sürekli fakat yüzgeçleri baya hasar almış. Blueyu refigiuma aldım, powder şimdi gezmeye başladı tankta.Powderın iyileşmesine yardımcı olmak için tanktan çıkartarak yapabileceğim bir müdahele var mıdır?Yarın şehir dışına çıkıyorum blueyu 5 gün sonra ana tanka alsam sıkıntının devam etme olasılığı var mıdır :(?

  [​IMG]
   
 2. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.661
  Yer:
  ankara (aydın)
  Kerem bu balıklar bu şekil, alışma süreleri bazen uzun ve saldırgan oluyor. Bu tip olaylarda fazla yapacak bir şey yok.
   
 3. messiah

  messiah

  Mesajlar:
  343
  Yer:
  Manisa
  Powderında maşallahı var sağlıkla besleyin.İnşallah en kısa zamanda birbirlerine alışırlarda şöle salına salına boy gösterirler akvaryumunuzda:).Bunların yanına birde nasotang koysanız hayalimdeki 4lü:).Sağlıklı Powdertang ve Purpletang bulmak çok zor :(
   
 4. Archangel

  Archangel

  Mesajlar:
  182
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Kerem m
  Naso da aldım dün onunla hiç ilgilenmediler bile :)
   
 5. messiah

  messiah

  Mesajlar:
  343
  Yer:
  Manisa
  Bluetang in powderbluetange olan ilgisi tamamen renginden dolayı sanırım.Birbirlerine alışmaları süresinde umarım seni uğraştıracak sorunlar çıkarmazlar.Naso da hayırlı olsun o zaman,hazır bluetang aşağıdayken şöyle üçünün bir fotosunu rica etsem :)Gözümüz gönlümüz açılsın sabah sabah :)
   
 6. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.661
  Yer:
  ankara (aydın)
  Dün Mesut arkadaşımız butterfly almış powder blue canını çıkarmış diyorum ya beklesinler biraz, hatta Alpi arkadaşımızın yaptığı gibi 5 litrelik bir turşu bidonunun etrafını delip birini onun içinde tanka atabilirsin bu da faydalı olabilir.
   
 7. Archangel

  Archangel

  Mesajlar:
  182
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Kerem m
  Powder blueyu da radikal bir kararla blue tangin yanına refigiuma koydum yeni mekan olunca baya iyi anlaştılar :).2 saat sonra felan ikisini de aynı anda beraber atacağım tanka geri.
   
  Pennywise bunu beğendi.
 8. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.678
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Çok mantıklı bir karar olmuş. Ama balık tang olunca ne yapacaklarını tahmin etmek zor.
   
 9. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bence powder blue bir süre karantina kalsa iyi olur. Bu stres üstüne beyaz benek yapma ihtimali çok yüksek, bu süreci karantinada geçirmeli. Ortamdaki balıkların da güvenliği için iyi olurdu.
   
 10. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.734
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  Kerem boy orantilari nasıl hangisi daha büyük?
   
 11. Archangel

  Archangel

  Mesajlar:
  182
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Kerem m
  Purple-Blue ve Powder aynı boydalar fark varsa da gözle seçilebilecek kadar değil.Tanka attım iki balığı da şu an hiç ilgilenmiyorlar birbirleriyle.Powderda da beyaz benek belirtisi yok hiç.Yolunda gider umarım herşey de iyileşir :(
   
  veysel ve messiah bunu beğendi.
 12. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.661
  Yer:
  ankara (aydın)
  Bir sıkıntı olmaz, Mesut' un powder blue bu gün sump cezasını çekip ana tanka geri geldi, buterflyın peşini bırakmışa benziyordu.
   
  MESUT_KERİM bunu beğendi.
 13. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.734
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  Powder o tankin ağası olacak o zaman bir kendine gelsin bakalim ;) Veysel sump cezasi yaramamis benim ağa ya :) eskisi kadar vurmuyor ama angel da yeni traş izleri var :)
   
  veysel bunu beğendi.
 14. basma tulumba

  basma tulumba

  Mesajlar:
  2.571
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Burhan Mutlu
  Geçmiş olsun Kerem. Aceleye getirmeseydin keşke. 2 saat sonra iyi gibi görünseler de, bir süre sonra yine eski rollere bürünüyorlar.
  Veysel abicim belirtmek isterim ki, Alpinin taktiğini denedim daha önce. 5 litrelik pet şişeyi kesip bir güzel yerleştirdim. Ancak yeni gelen sailfine rahat vermeyen powder black tang'im, sinirinden bir dakika olsun pet şişenin etrafından ayrılmadı. Hatta stresten benek çıkarıp, 2 hafta sonra da öldü taş gibi balık.
  Denenebilir ama her zaman faydalı olacağını sanmıyorum o taktiğin. Bir de balığın boyutuna göre tabii ki. Kerem'in balıkları epey büyük, pet şişeye sığacak canlılar değil pek. Umarım hayırlısı olur. Şans çok önemli bu hobide.
   
  veysel bunu beğendi.
 15. Archangel

  Archangel

  Mesajlar:
  182
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Kerem m
  Şimdi hanımdan iyi haberleri aldım blue saldırıları kesmiş, powder takılıyormuş tek başına bir köşede beyaz benek durumu da yokmuş, bakalım inşallah iyi olacak :)
   
  veysel ve MESUT_KERİM bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş