1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yararlı bakteri

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde discusman tarafından 2 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. discusman

  discusman

  Mesajlar:
  29
  Arkadaşlar hep merak etmişimdir discus akvaryumunda oluşan nasıl bir bakteridir ?(Diger akvaryumlar icinde gecerli olan bakteriler )
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ynt: Yararlı bakteri

  Hasan, Bu bakterilerin bir çok çeşidi var. Üstelik bilindiği gibi zararlısı, yararlısı mevcut.Toprakta, deniz suyunda, okyanusun derinliklerinde, yer kabuğunda, deride, hayvanların bağırsaklarında, asitli sıcak su kaynaklarında, radyoaktif atıklardabüyüyebilen tipleri var.

  Konu gerçekten Discus akvaryumu açısından ele alınacaksa, asidik sıcak su bakterilerine yoğunlaşmak gerekecek. Bu açıdan bakıldığında Aerobik organizmalarda oksijen elektron alıcısı olarak kullanılır. Aerobik bakteriler oksijen kaynağını kullanıyor ki, genellikle akvaryumlarda söz ettiğimiz bakteri türü aslında bu. Bu konuyu her türün akvaryumuna ayrı tür bakteri olarak bakamayacağımız ortaya çıkıyor. Anaerobik bakterilerde nitrat, sülfat, karbon dioksit kullanıyor. Bu bakteri türüde akvaryumlarımızda faydalı olan bakteri türü. Ancak oluşmalarına, işlevlerini beslenerek gerçekleştirmelerine olanak sağlayan, düşük akıntı, düşük oksijen ortamının sağlandığı akvaryum sayısı fazla değil.

  Konuyu bu yönden ele aldığımızda, Tuzlu su , tatlı su bakterileri farklı gbi görünüyor ancak, genel bir isim altında toplanıyor bence.

  Biyolojik göngüsü oturmuş bir akvaryum nasıl hep daha sağlıklıdır diyorsak, akvaryumda önce bu görünmeyen ama bize en çok yardımcı olacak canlıları , balıktan önce beslemeyi öğrenmek zorundayız.
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 3. discusman

  discusman

  Mesajlar:
  29
  Ynt: Yararlı bakteri

  Temel Sert usta sitelerde dolaşırken bu türleri buldum
  bacillus sp.
  Lactobaccillus sp. :Lactobacillus  01. Genel Bilgiler  Bu bakterinin en önemli özelliği karbohidratları parçalayarak laktik asit yapmasıdır. Hareketsiz, sporsuz, kapsülsüz, Gram pozitif, mikroaerofil veya anaerop, görünümleri polimorf yapılı, kalın bazen ince, tekli bazen kısa zincirler halinde bakterilerdir. Zenginleştirilmiş besiyerlerinde daha kolaylıkla ürerler. 5 –55 oC ’de ve pH 5-6 sınırlarında daha iyi ürerler.  Bakteri insan ağız, bağırsak ve vagina da normal flora bakterisi olarak bulunur. İnsanlarda diş çürümelerine neden olurken, endokardit ve menenjit enfeksiyon etkeni olarak da bulunabilir.
  02. Lactobacillus acidophilus  İnsanlarda yoğun karbonhidratla beslenenlerde, anne sütü alan bebeklerde ve çürük dişlilerde ağız ve bağırsak normal florasında bulunur. Yeni doğmuş ve buluğdan menopoza kadar olan dönemde yetişkin kadınların vagina florasında bulunan ve Döderlein basilleri adını alan bakterilerdir. Vagina epitelindeki glikojenden laktik asit meydana getirerek pH 4 - 4.2 ye kadar düşer ve böylece patojen bakterilerin yerleşmesi engellenir.  03. Diğer Lactobacillus 'lar  Lactobacillus crispatus, Lactobacillus gasseri, Lactobacillus salivarius, Lactobacillus casei ve Lactobacillus kefir türleri bulunmaktadır.  www.mikrobiyoloji.com
   
  TencoMelih bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş