1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yardımınıza İhtiyacım Var...

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde M.Eren tarafından 3 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. M.Eren

M.Eren

İsim:
    Mehmet Eren
    Benim bir arkadaşım var o arkadaş bana 2 tane damızlık beyaz prenses(dişi-erkek), 2 tanede yavru beyaz prenses(dişi-erkek) ve 45'lik akvaryum, motor ve yemini verecek.Bende karşılığında muhabbet kuşu (yem,kafes,kuş,tünek...) olmak üzere hepsini ona vereceğim.Ben kuşu 90'a mal etmiştim.
    1-Şimdi piyasada alsam kaç para tutar?
    2-Bu beyaz prenseslerle hangi balıklar anlaşır?
    3-Bizim eskiden çok büyük akvaryumumuz varmış ben misket atıp delmişim ondan kalan süsler vs. var onlar biraz kokuyor onu yeni akvaryuma koysak bir zarar verir mi?
    4-Bir de arkadaşım suyu dolduracaz motoru çalıştıracaz turşu tuzu ve karbon dökecez diyor ne kadar doğru ve zarar verir mi balıklara?
    5-Bu 45'lik akvaryuma florasan takılır mı?

Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim...:ay:

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Turşu tuzu demek pek doğru olmaz çünkü farklı tuzlar kullanılabilir turşu işinde. Kaya tuzu demek istemiştir sanırım. Kaya tuzu eklemek aslında biraz da akvaryumun kurulumuna bağlıdır gerek kalmayabilir. Tabi Cichlid için 45 litre hacim yetersiz onuda belirtmem gerek asli olarak.

Akvaryuma karbon atılmaz, karbon kömürü filtre sistemine dahil edilir yani eklenir.

Aydınlatma kullanmak için akvaryumun hacmi değil ölçüleri önemldir. Kısaca akvaryum uzunluk olarak bir florasan takılmasına müsade ediyorsa bağlanabilir.

3. M.Eren

M.Eren

İsim:
    Mehmet Eren
    Cevaplarınız için teşekkürler diğer soruları da yanıtlarsanız sevinirim çünkü çok yeniyim...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fiyatlarını bilemem. Balıkların sağlık durumu ön planda olmasıyla birlikte boylarına göre değişir sanırım. Daha keskin ifadeyle fiyatlarından haberim yok. Eski akvaryumdan kalan plastik bitki ve süsler çok güzel durur ama ÇÖPTE...

Beyaz prenses ile 45 litrelik akvaryumda anlaşacak balık olduğunu düşünmüyorum. Akvaryum küçük elinizdekiler ile bir süre hobiye alışın bence. :ay:

Önemli olan sağlıklı başlamaya yönlenmektir. Çünkü eğer sağlıklı ve doğru bir şekilde başlanmaz ise bıtkınlık çabuk gelir. :ay:

5. M.Eren

M.Eren

İsim:
    Mehmet Eren
    Çöpte derken yani kullanmayayım mı? Yıkasam suyla iyice felan olmaz mı?Bir de 45'lik akvaryumda hiç anlaşmaz mı alacağım arkadaş dedi ki: ''Ciklet ve sarı prensesle anlaşır'' dedi.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şimdi şöyle düşünün; Bir akvaryum kurmaya karar veriyorsunuz ve akvaryum doğadan bir kesittir. Eğer doğadan bir parçayı akvaryumda oluşturmak istiyorsak ekosistem akvaryuma ne kadar yakın olursa siz ve canlılar o kadar daha rahat ve sağlıklı ilerler. Plastik bitkiler veya doğal olmayan benzer malzemeler elbette akvaryuma koyulabilir zaten bunun için satılırlar ama yapay olmaları basit bir görüntü yaratır ve doğayı yansıtmaz.

Ciklet ve sarı prensesle anlaşır evet arkadaşınız haksız sayılmaz ancak 45 litre bir akvaryumda bölgeci farklı tür balıkları bir arada tutmak sürekli bir huzursuzluk ortamı demektir balıklar için. Bu yüzden balık türlerini çoğaltmak ile birşey kazanamazsınız. Kısa vade de yavrulardan birkaç çeşit balık eklersiniz ancak ilerleyen süreç son derece keyifsiz bir akvaryumdur. Bu yüzden madem arkadaşınız size beyaz prenses türü verecek o zaman 1 erkek 3 dişi beyaz prenses olarak devam edin hobiye alışana ve biraz tecrübe kazanana kadar.

Bu mesajın temelinde demek istediğim karma bir Cichlid akvaryumu için 45 litre çok çok yetersizdir.

7. M.Eren

M.Eren

İsim:
    Mehmet Eren
    Şimdilik böyle idare edeyim de yavruları satıp satıp öyle öyle akvaryumu genişletiriz...Cevaplarınız için teşekkürler, fakat eklemek isteyenler daha cevap yazarlarsa memnun oluruz...

8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Öncelikle hobiye başlamadan önce; beslemek istediğiniz canlı hakkında bilgi edininiz. Beyaz prensesi önce bir araştırın, doğası neresi, memleketini bi görün, yaşam alanlarını iyice anlayın, akvaryumunuzu ona göre kurarsınız. 45 litrelik bir akvaryum ancak damızlık altı boya gelinceye kadar chichled için uygundur. Daha sonra en az 100 - 150 litre akvaryum gerekir. Bu yüzden; öncelikle beslemek istediğiniz türü iyi tanımanızı öneririm. ;)

9. M.Eren

M.Eren

İsim:
    Mehmet Eren
    Çok kararsız kaldım şimdi ...

10. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    kararsız kalacak birşey yok ki bunda. Sizde benim gibi önce akvaryumu almışsınız sanırım. Bende sizin gibi küçük 32 litrelik bi akvaryum aldım içinde sarı penses besleyeceğim diye. Akvaryumcuya bi gittim en az 150 litre olmalı akvaryum deyince hayallerim suya düştü. Önce canlı doğuranla başladım şimdi 250 litrelik kocaman bi malawi tankım var ve içinde çok güzel iki tür besliyorum. Ama ilk canlı doğuran akvaryumu kurmadan önce girip araştırma yaptım burdaki abilerim bilirler, araştırma yaptım yaptım, sonra uygulamaya koydum ;)

Sayfayı Paylaş