1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yardım Akvaryumda Yosun

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde alican72 tarafından 6 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. alican72

alican72

İsim:
    Recep S
    Yaklaşık bir ay önce yeni arka fon yapıp temizlediğim ve lambalarını değiştirdiğim akvaryumum birden yosunlanmaya başladı acaba neden olabilir yardım ve fikirlerinizi bekliyorum:smiley33:

2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Akvaryumun filtrasyonunu, aydınlatmalarını yazarsan watt değerinden ve filtre içindeki malzeme cinsinden, yardımcı olunabilir. Bu şekilde soru sorduğunuzda, akvaryum güneşe direk maruz kaldığı zaman bile yapabilir yosunlaşmayı. Önemli olan hatanın tespiti. Hata tespiti veya nedeni için, ayrıntılar gereklidir.

3. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Yosunlarla savaşmanın doğal yollarından biriside tankında 2 elma salyangozu - 2 Cea - 2 Sea beslemendir :) Camlarını dekorlarını ve bitkilerini pırıl pırıl yaparlar. :ay: Hepside arı gibi çalışkandır ama fazla yemleme yapar isen yeme alıştırabilirsin.

4. alican72

alican72

İsim:
    Recep S
    akvaryumum cama yakın ama direk güneş ışığı almıyor, 2 tane t8 lambam var biri beyaz biri grolüks mavi, dış filtrem ekol içinde seramik boncuk karbon ve elyaf var, karbon ve elyaf bir iki ay önce yenilendi. Gözüme tek çarpan şey mavi grolüks lambam sanki iyi yanmıyor az ışık veriyor başkada direkt görünürde bir sorun yok ama.......(ufak tefek yazım hatalrının kusuruna bakmayın lütfen)

5. alican72

alican72

İsim:
    Recep S
    wizi_emre elma salyongozu gerçekten işe yarıyormu çünkü benim akvaryumda şu an sadece 2 papağanım ve birkaçta prensesim var. Birde bu salyangoz gibi canlıların çok hastalık taşıyabileceğini duymuştum güvenli bir şekilde nasıl temin edilebilir.

6. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Malavi besliyorsanız nedenki yosunu dert ediyorsunuz.Forumları araştırın,dekorda yosun yapabilmek için nekadar uğraşan akvarist var.
    Eğerki yosun istemiyorsanız,tankı camdan uzaklaştırın.Direk güneş ışığı almasa bile tank yosunlanır.Tankatada cüce vatoz ekleyebilirsiniz.
    Yani yosun malavinin doğasında var.Balıklar zamanların büyük kısmını yosun kazıyarak geçirir.
    Ben kendi akvaryumumum camlarını her hafta siliyorum.Yosundan gözükmez camlar.
    Buda benim akvaryumum

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Recep bey, yosun probleminiz tamamen ışıktan kaynaklanıyor, tatlı suda mavi ışık yosunu tetikler, tek başına olmasada. Mavi floresanınız grolüx değil, grolüz pembe ışık verir. Mavinin yerine Slyvania grolüx, kullanabilirsiniz. Beyaz yanan floresanınızıda gün ışığı takmalısınız. Ayrıyeten eskimiş, zamanı dolmuş floresanlarda yosunu tetikler.

Arkadaşlar, ne balığı beslediğinizi sormadan, canlı önerisinde bulunuyorlar ama, Emre arkadaşımızın önerdiği hiç bir canlı sizin türleriniz ile olmaz.

Özgür Hoca'mın dediğinide göz ardı etmemekte yarar var.

emmi_06 bunu beğendi.
  8. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Özür dilerim. Tankınızda ki canlı türünü bilmediğim için böyle bir öneride bulunmuştum. :bilmem:

murer bunu beğendi.
  9. alican72

alican72

İsim:
    Recep S
    Özüre gerek yok arkadaşlar burada fikir alış verişi yapıyoruz. Herkes birbirinin yanlışını düzeltiyor. Mesela grolüks mavi olmaz demişniz. ben bunu yeni öğrendim ama lambanın üzerinde blue aquarium lamp yazıyordu akvaryumcuda öyle deyince bende aldım demekki çakmaymış. demekki piyasada hala çakma satan kişiler var.Ayrıca evet özellikle yosun isteyenler var ama ben pek sevmiyorum gerçi öyle çok ta değil ama az sonra resimlerini koyucam bakarsınız. Benim dikkatimi çeken birden ve hızlı bir şekilde olması idi.

işte resimler arka fondaki yosunlanmadan bahsediyorum henüz öyle her yeri kaplamış bişey değil ama artıyor ve vatozda bunalara pek rağbet göstermiyor

Ekli Dosyalar:

10. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Recep bey aquarium blue lamp yazıyor ve mavi ışık veriyorsa bu gayet normal. Grolüx lambalar, hafif pembe olurlar.

Aşağıdaki gibi bir renge sahip olurlar. Akvaryumcuya grolüx diyip mavi lamba verdi ise, hata yapılmıştır.

Arka fonunuz yüksek ihtimalle çimento ile kaplanmış sanırım. Yosunlaşmada çimento içerisindeki maddelerin daha fazla yosun tutabileceği ihtimali geldi şimdi aklıma. Camlar da ve dekor olarak kullandığınız malzeme üzerlerinde oluyor mu?

Not: Işığı daha iyi gören yerlerde yosunlaşma daha yoğun farkında iseniz, dolayısıyla ışık ilgili de olabilir. Murat abinin dedikleri doğru tabi de, çimento ile kaplanmışsa o fon, çimento da yapabilir mi acaba?

11. alican72

alican72

İsim:
    Recep S
    Arka fon fuga ile kaplı , camlarda yosun yok ancak dipte kum yerine minik taş serili onların arasında biraz var yosunlanma. Direk güneş ışığı almıyor zaten arka fon yan yüzeyide kaplıyor yani akvaryumun iki yüzü kapalı diyebilirim. Muhtemelen ışıktan yarın hemen tekrar lambaları değiştireceğim

peki şerit ile bir aydınlarma kursam acaba nasıl olur sonuçta akvaryumumda bitki yok

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Şerit led kullanabilirsiniz tabiki, sarfiyat ve uzun ömürlü oluyorlar, led tercihiniz SMD olmalıdır. Dikkat edin ambalajının üzerinde yazar, aynı yapıda ve görüntüde SMD olmayanlarıda var, SMD olmayanların fiyatı 6,5-7,5 TL SMD ledler ise 12 TL civarındalar.

Kombinasyon olarakta, gün ışığı ve beyaz kullanmanızı tavsiye ederim. Örnek verilmek gerekirse, 4 metre gün ışığı, 2 metre beyaz.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  13. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Murat abi bu SMD ledli armatürleri flo desteği olmadan kullanan gördün mü? Yosun oluşumu varmı bitkili tanklarda? Tatlı suda olmaz diye düşünüyorum yosun ama, bitkili için fikirlerin nelerdir?

14. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bitkilide kullanan var Smd, yosun oluşumu yok.

15. alican72

alican72

İsim:
    Recep S
    Herkese teşekkürler ederim.

16. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Tabiki zevkler ve renkler tartışılmazmış.
    Kimileri yosun ister,yapamaz.Kimileri yosun istemez,yosunun önüne geçemez.
    Yinede doğallıkdan yanayım.

Sayfayı Paylaş