1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yardım lütfen

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde okan181 tarafından 28 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. okan181

okan181

1.5-2 yıldır fanusta 2 japonum var gayet sağlıklılar. Biri teleskop öylesine aldım ama bir anda hastalığa dönüştü. Ancak küçük bir akvaryum alabildim oda küçük 10-15 litre içine hangi balığı koyacağımı bilmiyorum sadece hava motoru ve ısıtıcı var, filtre almayı düşünüyorum aniden karar verip aldım balıklarıma yem almaya gidince yani çoook acemiyim bana biraz yarımcı olursanız çok sevinirim. Bu akvaryuma ne koyabilirim betta hariç :hepiniziseviyorum:

2. ekotim

ekotim

İsim:
    ahmet öztürk
    Yardım lütfen

Bence 2 japon o akvaryum için yeterlidir.Daha fazla balık almayın bence ama yinede 1 vatoz ve 1 çöpçü düşünülebilir.Birde oraya küçük bir pipo filtre yeterli olucaktır.

http://www.akvaryumportali.com/forum/empty-t5819.0.html

Bu linkten 0 maliyette bir pipo filtre yapabilirsiniz.Bence işinizide görür.

3. okan181

okan181

Yardım lütfen

altenatif bu kadar yani teşekkürler burda:gif

4. ekotim

ekotim

İsim:
    ahmet öztürk
    Yardım lütfen

Malese japon balıgı cok az türle yasar ama en iyisi aynı tür bakılmasıdır.

5. okan181

okan181

Yardım lütfen

ya aslında japonlara ben fanusta bakıyorum ve hallerindende çok memnunlar gibi görünüyo bu dediğim kadar akvaryma ne tür balık koyabilim

6. okan181

okan181

Yardım lütfen

akvaryumu değiştirdim 25-30 ltre arası bişi şimdiki filitrede tamam aldığım yere sordum adam herşey koyabilirsin lepistes-cichild-melek falan ama burdan takip ettiğime göre pek mümün deil gibi yrdm ederseniz çok mutlu olcm

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Yardım lütfen

Yine bir akvaryumcu :) Akvaryumcunun her dediğine güvenme. lepistes zorda olsa olabilir diyelim. Hadi melekte oldu diyelim. Ama kesinlikle cichlid beslenmez 25 litre ne demek yaa. Yazık biraz düşünün... En iyisi japon ;)

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Yardım lütfen

Akvaryumcunuz bu işten zerre anlamıyor demekki.. Gerçi çoğu akvaryumcu (istisnalar hariç) bu mantıkta.. Balık satsında para kazansında gerisi önemli değil.. Balığı suya koyun kaafi... Kardeş o akvaryumda japonuda geçtim 1 çift dişili erkekli siyam balığı (betta) besleyebilirsin.Bitkide koyup o tankı gözlerinin bayram edeceği bir mekan haline getirebilirsin.Akvaryumcunun söylediği balıklar büyük hacimli tankları isterler.. Lepistes besleyebilirsin ama zevk vermez.. Bitkilendirilmiş bir şekilde bir çift betta bence daha güzel olur.. Betta'lar karakterli ve ayrı bir güzelliği olan balıklardır.Camla 2'ye bölüp 2 erkekte bakabilirsin.Aynı tankta 2 erkek betta yaşamaz çünki.. Bide bu şekilde düşünebilirsin.

9. okan181

okan181

Yardım lütfen

önerileriniz için çok teşekkürler akvaryumum şuan boş ve bi an evvel bişiler koymak istiyorum çift beta alsam mı die düşünüyorum bitki konusundada bilgim yok yapay bitki benim için uygun olur herhlde şimdilik

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Yardım lütfen

Şuan boş ise hava motoru ve filtreleme işlemi devam etsin boşta çalışsın ki tankınız biyolojik döngü daha iyi yerine oturur.. 1-2 kök çınar ve 5-6 kök cabomba alsanır tankınızın içi rahat rahat dolar.Gerçek bitkinin yerini hiçbişey tutmaz.. Yapay bitki sevmeyiz biz aliye:gif

11. okan181

okan181

Yardım lütfen

ama sadece kum yeterlimi biki için huh:

12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Yardım lütfen

Yapay bitki almayınız: Belli bir süre sonra salınım yapacaktır. Buda balıklarınızın ölmesine neden olacaktır. Dere kumu canlı bitkiler için idealdir. Birde ışık lazım bitki için ;)

13. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Yardım lütfen

Dere kumu bulabilirseniz daha iyi olur.. Kum alırken dikkat edin midye kırığı mı bu diye sorun.. Midye kırığınıda şimdi ki uyanık akvaryumcular dere kumu diye satıyorlar.. Midye kırığında bitki beslemek işkencedir.Bitkiler içinde sağlıklı değildir.Bakımı basit ve çok ihtiyacı olmayan bitkiler için fazla birşeye gerek yok.Ama tabii misket gübre gibi takviyeler yaparsanız fark çok daha bariz gözle görülür..

Bir düzeltme daha yapmak istiyorum plastik bitkiler salınım yapmazlar.Üzerinde tuttukları tortu ve atıklar olsun vs'ler olsun bunlar suda ki nitratın artmasına sebep olur.Nitrat artışıda hem balığın rengini , hem üremesini hemde sağlığını etkiler..

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Yardım lütfen

Doğru biliyorsundur. Ben plastik olan herşeye karşıyım akvaryumdaki. %99 ' u salınım yapar. Hatta akvaryumdaki filtre bile plastik olmamalı :F

15. okan181

okan181

Yardım lütfen

Işıkta tamam ama şimdi kum ve bitki temin edelim. kıvır:gif

M.D.1

16. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Yardım lütfen

Akvaryumcundan temin edebilirsin :)

17. okan181

okan181

Yardım lütfen

Kum ve bitkide tamam.Yerleştirmekle uğraşıyorum şimdi.Normal tarla hesabımı yapacam. smiley18.gif

M.D.2

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Yardım lütfen

Bitkilerinizi çıkmayacak bir biçimde yerleştiriniz. Gerekirse elyafa sarınız. Kökünü bol bol kum ile örtünüz. umarım tabanda yeteri kadar kum vardır.

19. okan181

okan181

Yardım lütfen

Yerleştirdim, umarım çıkmaz.

M.D.3

20. okan181

okan181

Yardım lütfen

Ya inşallah bi aksilik çıkmaz.Bugün çok uğraştıımmmmmm küçücük akvaryum için em32.gif Hangi balığı koyacağıma karar veremedim zaten çok az alternatifim var.

M.D.4

Sayfayı Paylaş