1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

yardım lütfenn

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde okan181 tarafından 11 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. okan181

okan181

2 dişi, 1 erkek beyaz molim var. Dişilerden biri hamile yüzgeçlerinde nokta kadar beyaz lekeler var erkekle ikisinin çok sayıda ve dişinin sırtında gri çizgiler oluşmuş bembeyazdı. Hiç pürüzsüz çok güzel görünüyordu ama şimdi beyaz lekeler var ve renginde değişme neden olabilir???

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    yardım lütfenn

Fotoğraf eklerseniz daha iyi olur. Beyaz benek olabilir, mantarlaşma olabilir. Sudan kaynaklı bir problem neden olur genelde. Damacana içme suyu ile ısıyı eşitleyip su değişimi yapmanızı, ısıyı 30 dereceye çıkarmanızı ve aydınlatmayı kapatmanızı öneririm.

3. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    yardım lütfenn

Resim eklemeniz mümkün mü acaba ?

4. safak

safak

yardım lütfenn

Eğer nokta nokta beyazlıklar var ise beyaz benektir.Beyaz beneğin tedavisi ise METİLEN MAVİSİ ile yapılır.Ama pek tehlikeli bir hastalık değildir.Eğer dediğim gibi beyaz benekse bir an önce metilen mavisi tedavisine başlayın.

5. okan181

okan181

yardım lütfenn

resim ekleyemem çünkü kameram yada telimde kamera yok:( metilen mavisini nasıl kullancam?

6. okan181

okan181

yardım lütfenn

Söylenenlerin hepsini harfiyen uygulamama ramen hiç geçmedi hatta aksine çoğaldı hastalık kurtulamadılar gitti başka ne yapabilirim bu hastalığı geçirmek için yadımlarınıza çok ihtiyacım var. :(

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    yardım lütfenn

Fotoğraf eklersin sorunu tespit ederiz. Bu şekilde yardımcı olmak güç takdir edersinizki. Eğer balığınızın beyaz benek olduğundan eminseniz tedavisinde uygulamanız gereken ilk etapta ısıyı yükseltmek ve ışıkları kapatmak. Su değişimi yaparak su değerlerini toparlamak. Flagyl ilaç olarak kullanabilirsiniz. Ancak tedaviden sonra % 20 suyunuzu değişmeye devam etmelisiniz periyodik olarak.

8. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    yardım lütfenn

Suyun sıcaklığı nedir şu an ?

9. okan181

okan181

yardım lütfenn

Şu an suyun sıcaklığı 30 derece ısıklar kapalı contra-ıchthyo kullanıyorum recetede yazdığı kadar suya bir miktarda kaya tuzu ekledim flitrem çalışmıyor hava taşıyla oksijen veriyorum suya akvaryumun üzerinide kapattım ısık girmeyecek şekilde sadece yem atınca 5 dk açıyorum ama hastalıkta daha ilerleme var.hastalığa yakalanmadan önce suyu değiştirirken hiç dikkat etmemiştim ısıyı eşitlemeden ekledim yani 26 derece suya 15 derece gibi bu yüzden oldu snırım ilk önce çok azdı şimdi kuyruklarından sarkıyorlar aksilik birde ısıtım bozuldu 2.kez 2 gün alamadım bu gün aldım foto eklemeye çalışacağım ama balıklar gayet hareketli ve yeme istekliler arada bir dibe çöküyorlar ama genelde herşey normal gibi.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    yardım lütfenn

Hastalıkta ilerleme olduğunu sanmıyorum. :) Beyaz benek paraziti balık mukuzasına gömülüp ışık kaynağını kullanır. Isıya bağlı olarak erişkinliğe geçiş sürecini tamamlar yani büyür ve balığı terk eder. Yapıtığınız tedaviler ise ancak balığı terk ettikten sonra ve tabanda kist oluşturup kist parçalanıp örnek olarak 100 iken bu sürecin ardından 1000 adet erişkin olmayan parazit olarak suya dağılma evresinde parazitler konak araken işe yarar.Unutulmaması gereken parazitler artırılan ısı yüzünden büyemesini hızlandırır ve belirgin olmayan beyaz noktalar çok daha belirgin hale gelir. Sizin de gördüğünüz işte bu evre yani büyüdükleri hali. Yakında balığı terk edecekler. Bu aşamada suyu kaliteli tutun ve 1 gün sonra ilacı kullanın. Işıkları ve ısıyı aynı oranda tutun. Aslında ısı balığı terk ettiklerinde 1-2 günlüğüne düşürülür ancak bu süreyi ayarlamak zordur. Siz 30 derecede tutun. İlaç etkisi ve düzelen su şartlarında konak bulamayan erişkin olmayan parazitler yok olacaktır. burda:gif

11. okan181

okan181

yardım lütfenn

Bu parazitler balığı terk edip dibe çöküyor kist oluşuyor bu aşamada balıkları akvaryumdan almam gerekecek mi?

12. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    yardım lütfenn

Okan fazla telaş etme diğer arkadaşlarında dedikleri gibi büyük bir ihtimal beyaz benektir. % 20 su değişimi yap ısıyı yükselt ve düzenli yemlemeni yapi bir kaç gün içerisinde düzelir inşallah. Su değişimi yaparkende ekleyeceğin suyun sıcaklığına dikkat et akvaryumda ki su ile aynı sıcaklıkta olsunlar.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    yardım lütfenn

Gerekmiyor ama çok güzel bir noktaya değindiğiniz. Kistlerin suya dağıldığı aşamada akvaryumda balık olmaz ise konak bulamayan parazitler ölür. Tabi bunun süresi tam belli olmuyor ısıyla alakalı değişken bir konu. Genel olarak balıklar alınarak tedavi yapılmaz bu hastalıkta. Tabi mantıksızda gelmiyor.

Yine bir hatırlatma olarak, şöyle düşünün yarın sizin balıklarda parazit görmediniz balıkları terk ettiler ve tabanda kist oluşturmaya başladılar, bu aşamada bir veya iki gün sonra en zekice hareket tabandan iyice dip çekimi yaparak su değişimi yapmaktır çünkü dip temizliği ile tabandan kistleri toplamak mümkün. Bu çok daha az parazitin kistler parçalandıktan sonra suya dağılması demektir. burda:gif

14. okan181

okan181

yardım lütfenn

Kaç gündür yapmadığım şey kalmadı gerçekten ama ilk balıklarım öldü bunlarında ölmesini istemiyorum o yüzden bu kadar ciddi bir sorunmuş gibi geliyor ilk önce çok küçüktü sonra iyice büyüdüler sanki tül gibi kuyruklarında sallanıyorlar abiler söylediklerinizi harfiyen uygulayacağım teşekkür ediyorum inşallah iyileşirler bi an önce saygılar:gif

Bir şey daha soracağım hamile dişi molinin üst yüzgeci diken diken olmuş sanki erimiş gibi?

Sayfayı Paylaş