1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yardım: Sıcak Hava(Stirling Motoru) Yapımı

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde E.Özdemir tarafından 8 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir
    Merhaba herkese. Bu aralar bir sıcak hava motoru yapmak istiyorum ama nerden başlayacağımı bilmiyorum. Dik duran çok zor iş değil fakat yatık olarak çalışan bir motor daha değişik. Yatık olanı yapmak istiyorum zor her zaman iyidir :D. Ortaya çıkan kinetik enerji iç filtre yapımında kullanılabilir. Ya da akvaryum ile ilgisi olmasada güzel bir araç tasarlanabilir. Yardımlarınızı bekliyorum...
    [video=youtube;xF15NA4vR2w]http://www.youtube.com/watch?v=xF15NA4vR2w[/video]
    [video=youtube;r0TNsj7OkwA]http://www.youtube.com/watch?v=r0TNsj7OkwA&feature=related[/video]
    Bu biraz daha profosyonel.
    [video=youtube;rr8g62rM7dM]http://www.youtube.com/watch?v=rr8g62rM7dM&feature=related[/video]

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Yardım: Sıcak Hava(Stirling Motoru) Yapımı

İlginç bir konu ve istek olmuş. Bu konuda teknik bilgi olması lazım sanırım öneri için. Amacın tam olarak nedir bu aletle ilgili. Araştırman gerek kaynakları bana kalırsa.

3. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Birkaç ay önce bende yapmayı düşünüyodum.Temel abinin dediği gibi teknik bilgi olmadığı için yapamadım.Aslında dedem yapabilir motordan ama meşgul bu aralar..

4. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Temel Abi araştırmadığım Yabancı dil kaynaklar kaldı bir tek. Türkçe kaynaklarda yan duran tarzı yok. İngilizce kaynaklarada göz gezdirdim az buçuk anlıyorum. Adamlar kısaltma yapıyorlar yazılarda kelimenin tam anlamını zor çıkarıyorum kısaltmayla iyice karman çorman oluyor. Çalışma prensibi şöyle:
    Isıyı önden alıyor. Isınan hava pistonu ileri ittiriyor. Hava burda bakır, alüminyum her ne ise onunla karşılaşınca soğuyor. Zaten videolarda da görüldüğü gibi çabuk soğutması için araba radyatörü gibi yapmışlar. Hava soğuyunca piston geri eski haline geliyor ve çarkı çevirmiş oluyor. Dönen çarkı uygun bir bağlatı ile iç filtrenin pervanesine bağlayabiliriz veya daha ilginç fikirler ortaya çıkabilir önemli olan elektiriksiz olması. Dik duran şeklini yapmıştım. Silindir teneke kutundandı, pistonu da daha küçük bir teneke kutu kullanarak yapmıştım. soğutmayı da silindirin çevresine soğuk su koyarak halletmiştim.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Videolarda elektirik olmadan bir güç elde edildiği görünüyor ama gücü ne kadardır ve sürekliliği nedir tam bilemiyorum. Açıktaki bir alev ne derece risk barındırır bunlar hep hesaba katılmalı. Güzel bir uğraş olur bu ancak akvaryum ilişkisi karmaşık duruyor olsa da aklıma elektirikler kesildiğinde en azından sistemi döndürecek veya oksijen pompalayacak bir mekanizma geçmiyor değil. Yapacağın bir Stirling Motor çalışmasını paylaşmanı çok isterim.

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

O dönen tekerlek yerine pistona hava motorunun körüğü bağlanılabilirse gerçektende çok işe yarar bir hava motoru ortaya çıkar.Tabi pistonun gücü hava pompalamaya yetermi bilemiyorum.:smiley33:

7. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Ben bi ara balıkçılıkta yapmıştım (acemice) arkadaşın teknesi vardı,sabah karadenize açılcaktık,motar çalışmadı buna benzer biz sistemle ama çakmakla haraket etti.Benzin yetersiz kalıyodu hem motoru dönerek ısıtyo hemde arablardaki gibi marş basmasını sağlıyordu.5/10 dk devam ettirdi ve motor kendiliğinden çalıştı.Bunu görünce bu anım gelmişti bu yöndende bakabiliriz jakı ıstınca (dönerek ) kendiliğinden hareketleniyor (zannedersem) ve az da benzin ponpaladınız mı oldu bitti.Sistem buydu galiba?Bide aşağıdaki videoyu buldum bu dediğimiz sistem bu galiba:)
    [video=youtube;7p_1QO1iG9M]http://www.youtube.com/watch?v=7p_1QO1iG9M&feature=player_embedded[/video]
    Bununla ilgili bir videodaha
    [video=youtube;uXdOr1UNS4A]http://www.youtube.com/watch?v=uXdOr1UNS4A&feature=related[/video]

8. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

İlginç bir buluş. Yapılabilitesi yüksek olsada riskleri çok fazla olduğu kesin. Bir zihni sinir projesi olarak bakılabilir buna ;)

9. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Olcay Abi ve Temel Abi, Şelale filtre düşünüyordum aslında 10 litrelik yavru akvaryumum için. Atman Hf-100'ün bile debisi yavruları rahatsız etmeye yeter. Pipo filtre kullanıyorum ancak içime sinmiyor. Şelale filtredeki pervane vakum etkisi ile alttan suyu alıp yukarıya vermiyor mu? Dönen tekerliği uygun biçimde bir pervaneye bağlayarak şelale filtre yapabiliriz. En azından denemek istiyorum. 1 kaç hafta içinde bir tane dik yapmayı düşünüyorum. Burdan paylaşırım.
    Polat Abi, ilk video çok yardımcı oldu. Ancak ateş o şekilde nasıl ısıtacak onu tam anlayamadım.

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Egemen dene bakalım.Denemek başarmanın yarısıdır.Sonuçları olumlu,olumsuz tüm yanlarıyla paylaşırsan seviniriz.

Sayfayı Paylaş