1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yardım

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde kingsnake tarafından 27 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. kingsnake

  kingsnake

  Mesajlar:
  115
  İsim:
  sinan önal
  Selamlar,

  1 metrelik akvaryum aldım ama henüz kurmadım. Daha önce japon ve köpek balığı besledim. Cichlid hevesim var ama kararsızım. Siszlerden ne tür balık beslemem ve nasıl bir filtre kullanmam gerektiği hakkında tavsiye istiyorum.

  -------------

  M. D . 1
   
 2. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  YARDIM

  Hoşgeldiniz, akvaryumunuzun tam boyutlarını yazarsanız iyi olur. Bence eheim 2217 dış filtre öneririm. Akvaryumunuz hayırlı olsun. :)
   
 3. 0xyGen

  0xyGen

  Mesajlar:
  79
  İsim:
  Yunus Öksüz
  YARDIM

  cichlid olarak malawi cichlidleri besleyebilirsiniz 1 metre uzunlugu varsa sanırım 150-200 litre civarındadır sarı prenses gibi malawi türlerini besleyebilirsiniz. Yanlız canlı sayısını korumanız lazım 10 15 tane canlı koyamazsınız

  filtrasyon konusuna gelince tabiki bu buyuklukte bir akvaryum için dış filtre şart veya üst filtrede iş görebilir DIY Filtre bölümünde var . Isıtıcı şart zaten köpek balığı beslediyseniz biliyorsunuzdur.
  Su sertliği 7 -8 ph olması lazım bunu mercan kırığı ve kayalarla sağlayabilirsiniz. Zaten sarı prenses ve prenses türleri kayalık ortamı severler.

  Saygılar
   
 4. kingsnake

  kingsnake

  Mesajlar:
  115
  İsim:
  sinan önal
  YARDIM

  Birde sehpamın boyu 90 cm kenarlardan 5 er cm taşma oluyor bunda bi problem yaşarmıyım filtre konusundada 50 tl ye yerli iç filtreler var tavsiye edermisiniz diğerleri çok pahalı çünkü
   
 5. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  YARDIM

  Sorun olmaz o taşan kenarlara kaya koymazsanız olur. Malawi beslicekseniz size sarı prenses kolonisi öneririm 2 erkek 6-8 dişi veya 1 erkek 4-5 dişi.
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Yardım

  Kenarlardan taşmaları genelde sevmiyorum. Birçok akvaryum var bu şekilde ama riskli buluyorum. Taban camının denge bozukluğundan catlamasından çekiririm hep. Bence akvaryum altına bir sunta kestirip ve bir de ince strafor eklenirse çok daha sağlıklı olur.
   
 7. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Yardım

  Temel abi haklı bencede bir sunta kestirip strafor yardımı ile tutturun.
   
 8. fth-94

  fth-94

  Mesajlar:
  5.333
  Yer:
  Türkiye
  İsim:
  Fatih BAŞBAĞ
  Yardım

  10 cm dışarıda kalıyor. 5'er 5'er demiş. Bu konuda dikkatli olmask lazım. Ufak bir çarpmada büyük sorunlar yaratabilir. Basınçta fazla olacağı için belli bir süre sonra belkide kendiliğinden çatlar. En iyisi kalın medefe kestirip koyun üzerinede strafor koyarsanız hiç endişe etmeye gerek kalmaz.
   
 9. taygun

  taygun Guest

  Yardım

  Merhaba, Öncelikle aşağıdaki linki tıklayarak karşınıza gelen sayfadan resimlerine bakarak istediğiniz balığı seçebilirsiniz.

  Akvaryumların birkaç cm bile olsa sehpasından taşması doğru değildir. Camlardaki esnemeler silikonun kaldıramayacğı bir noktaya geldiğinde çatlama ve sızıntı olacaktır.

  50 TL.'ye yerli iç filtre alacağınıza imkanlarınızı zorlayıp 100 - 120 tlye yabanacı dış filtre almanızı tavsiye ederim. Hatta ikinci el bir filtre de olabilir. Dış filtreleri iç filtrelere göre çok daha etkin ve fonksiyoneldir.

  Saygılar
   
 10. By_KadircaN

  By_KadircaN

  Mesajlar:
  371
  İsim:
  Kadircan Kurt
  Yardım

  O boyuttaki bir akvaryuma bende malawi öneririm 1 e 4 d 2 e 8 d gibi kayalık koyarsanız balıklar için iyi olur.Bende bu konuda diğer arkadaşlarıma ve abilerime katılıyorum az da olsa çıkıntı risklidir ufak bir çarpmada devrilme olasılığı war veya tam denge oturmıyacağı için çatlama gibi daha değişik problemlerde oluşabilir... saygılar:gif
   

Sayfayı Paylaş