1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yardım

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde camfaus tarafından 29 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Herkese merhaba ,

Sizlere danışmak istediğim bir nokta var. 90x40x62 ölçülerinde bir akvaryumda kaç dişi kaç erkek tropheus bakılabilir ve hangi tür uygun olur.

Sorumu genişletecek olursam bu ölçülerde ( 230 lt ) bir akvaryuma hangi türü kaç adet ve ne oranla tavsiye edersiniz ?

benim aklımda olanlar:

1. trp. İlangi ( 3d1e)
    2.Bitkili ( Hiç tecrübem yok )
    3.Bitkili Dickus ( hiç tecrübem yok )

2. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    1. madde için: Tropheus F0 besledim ve ürettim. Tropheus beslemek gerçekten kolay. Ancak kalabalık bir koloni olması lazım, bana göre. Kalabalıktan kasıt 20 ve üzeri birey. Örnek vermek gerekirse 10 civarı bireyin olduğu bir koloniye altı ay kadar baktım ve bir gün baskın erkeğin diğer balıklardan birini öldürdüğünü gördüm. Tropheus koloni hiyerarşini bozmaya niyet edeni baskın erkek indiriyor, affetmiyor. Sizin yerinizde olsam, eğer tropheus besleyeceksem, 223 litrelik akvaryuma 30 civarı 1-2 cmlik ilangi-kasakalawe-red rainbow türlerinden birini seçerek daha sonra 150-200cm civarı bir akvaryuma geçerek ve erkekleri eleyerek yoluma devam ederdim.
    2. madde için: Bitkili tanklar tatlı su akvaryumların en güzelleri bana göre. Ancak sabır ve ilgi ister. Bitkili akvaryumların bana göre bir handikabı büyük balık beslemek isteyenleri bir süre sonra sıkmasıdır. Akvaryum boyutlarınız bence en iyi bu maddeye uygun.
    3. madde için: 27 dereceye alışık discus edinebilirseniz ve oturmuş bir bitkili tankınız varsa bu seçenek değerlendirilebilir. Discuslar nitratı pek sevmezler bitkiler de nitratı besin olarak kullanırlar. Bu dengeyi sağlarsanız bitkili discus akvaryumu gayet güzel olur ama sizin şu an sahip olduğunuz boyutlar böyle bir yapı için uygun değil gibi.

Kişisel düşüncelerimdir, tam tersini yazan çıkabilir :D

Kolay gelsin.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Akvaryumu ilerde büyütebilmek gibi bir lüksüm maalesef yok elimde 1206060 samplı bir akvaryum var onu bile yer darlığından satışa çıkardım. Hobiye uzzzzzzzuuuuuuuuuuuuuunca bir süre bu akvaryumla devam edeceğim. Belki 2 belki 4 yıl kadar. 1. seçenek bana daha yatkın geliyor 3d1e lik bir ilangi kolonisi. Bildiğim kadarı ile pek bir sıkıntı olmuyor hacim olarak uygunmu değilmi onu bilmiyorum açıkcası. Bitkili akvaryum benim için uzak görünsede bir seçenek olarak karşımda duruyor ancak sadece dickus tankıda yapabilirim böyle bir tanka 8/10 diskus atabilirim diye düşünsemde tecrübem olmadığuından bu seçnekte bana uzak geliyor.

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Tecrübenin hic önemi yok bence. Çünkü düşünecek olursak bu hobiye başlangiçta kimsenin tecrübesi yoktu. Ama yavaş yavaş ağır adımlarla sağlamlaştılar sizin için önemli olanda hangisinde mutlu olacaksınız buna karar vermenız yetecektir.

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Ölçüler sııntılı 223 ltre hem uzunluk hemde genişlik olarak tankın içine kum ve kaya koyulduğunda hacim dahada azalacak.Baskın erkek hemen hemen tüm bölgeyi sahiplenecek bu uzunluktaki akvaryumda ve çiftleşme isteği ile diğer dişileri baya hırpalayacak.Burda beslenmez demiyorum ama kendi özelliklerini sergileyemeyecekler ve yer yüzünden itişmeler olacak sadece erkek için değil dişiler arasındada yer yüzünden kavgalar olmakta.Bence güzel bir bitkili akvaryum yapabilirsiniz.Tabi burda karar sizin ben beslemek istiyorum derseniz bize sadece hayılı olsun demekten başka bir şey kalmaz.

Sağlıklı balıklar dilerim...

hasanacar bunu beğendi.
  6. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Bugüne dek akvaryumumda bir çok bitki türü denedim ama hiç biri sonuç vermedi hepsi zamanla çürüdü bu yüzden bitkiliye masraf yapmak beni korkutuyor daha doğrusu bitkiliye yapacağım masrafla farklı şeyler yapabilirmiyim diye düşünüyorum en azından akvaryum kendi kendine yetsin istiyorum.Bu yüzden şuan kafam oldukça karışık önümde bir arkadaşımın tavsiyesi ile bir seçenek daha oluştu bitkili karides ve longfin vatoz üretimi yapılabilecek tarzda bir kurulum sizce bu nasıl bir fikir bu akvaryumda mümkünmü ?

7. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Bence güzel bir fikir karides ve vatoz üretimi

8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bencede guzel olur ya. Gercekten karides vatoz guzel turler ama yanlarina bitkide yakisir. Bence bitkilide dusunebilirsiniz yardimci oluruz her turlu gercekten cok guzel olacaktir bitkiler ile. Hemde huzurlu olurlar. Bu ara MacBooktan dolayi ozur dilerim tekrar sizlerden.

Sayfayı Paylaş