1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

yavru balıklarım büyümüyor...damızlıklarım sürekli ölüyor :(

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde serkan223 tarafından 1 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. serkan223

serkan223

Öncelikle özür diliyorum. Hatam olursa ve açıklayıcı yazamazsam...çünki 3 yıldır canlı doğuran türünden vazgeçemesem de aslında çok da fazla bir bilgim yok akvaryum hakkında..

Benim tankım 90 lık iç motor kullanıyorum..ısıtıcım sürekli 28 derecede duruyor..haftada 1 kez mutlaka 3 te 1 su değişimi yapıyorum..ve suyu değiştirdiğimde 4 - 5 damla üzerinde melek resmi olan bir ilaç verdiler mantardan falan koruyormuş ondan damlatıyorum ve seranın aquatan ını kullanıyorum 4 damla falan..ayrıca sabah işe giderken fazla olmamak kaydıyla yem ve akşam eve geldiğimde yem veriyorum..yani günde iki kez yemliyorum..ama ne yaptıysam damızlıklarım ölüyor..ayrıca bi konuya daha deyinmek istiyorum..o kadar bitkilendirme yaptığıma rağmen ve neredeyse ankaradaki tüm akvaryumculardan rica ederek aldığım hızlı büyüsün diye yavru yemlerimi halen yavrularımda değişiklik yok. Çok yavaş büyüyorlar, mesela 5 ay oldu yavru aldığım balıklarım var halen minicik hiç büyümüyorlar ne yapmam gerek sizce ?

Yardımcı olduğunuz için çok ama çok teşekkürler.

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Serkan kardeşim merhabalar,öncelikle aramıza hoşgeldiniz. toka:gif

Aslına bakarsak su değişimi,ısı ayarı,yemleme herşey yolunda görünsede, belliki bazı işler ters gidiyor. saat:gif

Agutan,dinlenmemişsu kullanımında su düzenleyicisi ve bazı minareller desteği için kullanılır. Su değişimlerinde 2-3 gün dinlenmiş su kullanıyorsan agutan kullanmana gerk yok.Üzerinde melek resmi olan ilaç dediğin sanırım aşağıda resmi olan ilaç ? .8.

Bu ilacıda akvaryumunda herhangi bir bakteri yoksa ve temiz dinlenmiş su kullanıyorsan bunu kullanmana gerek yok.

Ama aslına bakarsak ben ne agutan,nede contra kullandığın için bu sorunla karşılaştığını düşünmüyorum.

Damızlıklarının çok çabuk ölmesini, damızlıklarını devamlı akvaryumcudan aldığını,dolayısıyla bu balıkların tamamern ticari amaçla kısa yollardan hormonla büyütüldüğünü, yavruların yanık kalmasını ise çok küçük boyutlardaki bir yavrulukta beslediğini zannediyorum. saat:gif

3. serkan223

serkan223

Aslında yarısı denemek içik 30 luk akvaryumda...diğerleri normal 90 lık tankımda bol bitkili durumda..ama büyümüyor..hangi yem verme mi tavsiye edersiniz ? Her akvaryumcu yem verdi ama hiçbiri çare olmadı..:( yardımlarınız için teşekkürler

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yavruların büyümesindeki en büyük engeller sırasıyla, yeterince yapılmayan su değişimleri, yetersiz ve içeriksiz yemleme, küçük akvaryum hacimleri.

Siz de bu olumsuzluklar görülmüyor anladığım kadarıyla. Sadece akvaryum hacmini yazmamışsınız ama Olcay'ın belirttiği gibi yavruluğundan itibaren kötü ve düşük hacimde tutulmuş balıklar olabilir ve renklendirici hormon verilmiş ithal yavrular olabilir. Geriye başka seçenek kalmıyor malesef.

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Serkan kardeşim,tabiki yavruları sağlıklı bir şekilde olması gerektiği hızda büyütmek için kullanılan yemin kalitesi ve yemleme süresi oldukça önem taşısada aslında birçok faktör balığın düzenli gelişimini etkilemekte. Mesajında düzenli su değişimi yaptığını,ısı değerinin çok iyi olduğunu, vs anlıyorum. Bunlar balığın gelişimi için çok önemli ve doğru olanı yapıyosun tebrik ederim. Ancak birde kullandığın yemin markası yada kalitesinden ziyade bir konu daha dikkatleri çekmesi gereken. 30 luk akvaryum diyorsun? Bundan benim anladığım; 30 cm lik bir akvaryumun var yavru büyütmede kullandığın ? Yada 30 litre ? Yani küçük bir akvaryum? Bu boyutta bir akvaryumda,heleki birde yavru sayısı yüksek ise sağlıklı bir şekilde yavru büyütmek çok güç. dön:gif Eğer imkanın varsa yavru tankını büyüt,yok ise çok sık su değişimi yap. 2-3 günde bir % 30 su değişimi gibi. Aksi takdirde yavruların yanık kalması, yani geç gelişimi kaçınılmaz olacaktır.

6. serkan223

serkan223

Evet haklısınız 30 lt. lik tankım küçük ben de farkındayım ama 90 lt. lik ana tankımdada aynı yavrularım var yarıya böldüm yavrularımı ama gelişmiyorlar...yem olarakta sera pul yem ve markasının ne olduğunu bilmyirom ama petshoptan açık olarak aldığım yemi karıştırıp veriyorum..sizin tavsiyeniz varsa onu kullanayım..teşekkürler

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Yarıya böldüm derken, akvaryumumu yarı böldün ? saat:gif

Yanlış anlamadıysam gene aynı kapıya çıkıyoruz. Yani düşük hacim. Yem tavsiyesi şuanda ikinci planda. Sera yada Tetranın kailteli yemleri var onları kullanabilirsin fakat dediğim gibi asıl ciddi sorunumuz hacim alanı. Bu durumda çok sık su değişimi yapman ve az miktarda ama sık olarak yemleme yapman lazım yavrularında. ;)

8. shrimp

shrimp

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Burak Sarıoğlu
    Arkadasların yazdıklarına ufak bir ilave yapmak istiyorum.Yazınızda akvaryum ısınızın 28 de sabit oldugunu yazmısısınız.Bu ısı bircok canlı doguran icin yuksek sayılabilecek bir ısıdır.Isının yuksek olması hayvanın metabolizmasını hızladıracagı icin yapmıs oldugunuz su degisimi ve yemleme politikası yeterli gelmemektedir.Su degisiminizi ve yemlemenizi daha sık yapmanızı oneririm.

Sayfayı Paylaş