1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

yavru balıklardan biri öldü...

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde captainclaw tarafından 16 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    Merhaba, 20 gün önce mavi prensesim 15 adet yavru bıraktı. Hızla büyüyorlar. Ancak dün bir tanesi öldü, nedenini tam anlayamadım. Yalnız yemleme olayını çözemedim. Su yüzüne çıkmıyorlar, yemleri iyice ufaladığım için aşağı inmiyorlar. Bende büyüklere verdiğim yemleri ufalamadan atıyorum. Uğraşıp parçlıyorlar. Yemleme olayını nasıl yapayım yavrular için?

Birde yavrular için 3 günde bir ana tanktan su değişimi yapıyorum. Sıcaklık 28 der. civarı ve havalandırma dış motor şeklinde. Bu sebeple yavru tanktan dip çekim yapıp ana tanktan yavru tanka su eklemesi yapıyorum.

Önerileriniz nelerdir?

2. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Balıklarınıza Sera'nın yavru yeminden alın ve yemi attıktan sonra hemen çekilin.yavru tankında dış filtre varsa olmaz.Hemen bi pipo filtre alın derim.

3. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç

Yavru tankta dış filitre yok. Sadece içeri hava veren dış motor var. Sürekli dış filitre ile sirküle olan ana tanktan yavru tanka su aktarıyorum..

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    yavru bal1klardan biri öldü...

Yavru akvaryumuna hava verdiginiz dis motor hava motoru sanirim ? En guzeli bir pipo filtre baglamak. Bu arada ana akvaryumdan su eklemek dogru degil yavrularin gelisimindeki en engel atik yani nitrat'tir bu yuzden iyi dinlenmis su ile degisim yapmak cok daha akillica olur.

Cep mesaj...

5. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Yavru balıklar arasında 1-2 tane ölüm normaldir. Cichlidler dayanıklı balıklardır. Ölümlerin devam edeceğini zannetmiyorum. Yemleme konusunu kafanıza takmayın. Bir müdden sonra su yüzeyinden yem aldıklarına şahit olacaksınız. Filtre konusuna gelince... Temel hocamın önerdiği gibi şelale filtre öneririm. Artı su değişiminde dinlenmiş su eklerseniz faydasını görürsünüz. Sık ve azar azar yemleyin. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Sormak istediğiniz başka bişey varsa fikirlerimizi paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

Kolay gelsin.

6. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç

Bilgiler için teşekür ederim. Ana tanktan su eklememdeki düşüncemi anlatayım. Ana tanka bağlı olan bir dış filitrem var. Dış filitre akvaryum suyu için uygun şartları hazırlama görevinde olarak biliyorum önceki sorularımdan. Böyle olunca akvaryumun dibinnden alınmadığı sürece yararlı bakterileride içeren suyu yavru tanka eklemekte bir sorun görmedim. Ana tank su şartları iyi değilse o zaman ana tank sorunlu demek mi oluyor? Bu konuda beni aydınlatabilirseniz sevinirim.

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Ana tank sorunludur kanaatine varılmamalı bence. Bizim temiz su eklemenizi istememizdeki sebep sudaki nitrat oranını bir miktar düşürmektir. Tamamen temiz su doldurmanın da sakıncaları vardır. Su değerlerinin tamamen değişmesi , bakteri döngüsünün çökmesi , nitratın tamamen kaybolması ve akabinde balık ölümlerinin gerçekleşmesi.

Ana tanktan su alıp eklediğiniz zaman nitrat açısından faydası olmayacaktır. Çünkü zaten az önce de belirttiğim gibi temiz su eklemedeki amaç birikmiş olan bnitrattan bir parça almak ve yerini yeni suyla doldurmaktır. Ana tanktan alınan suda da nitrat olacaktır. Yani o zaman su değişiminin bir anlamı kalmayacaktır.

Başka sorularınız varsa seve seve yardımcı oluruz.

8. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Calvus gibi hassas balıklardan yavrularınız varsa ana akvaryumdan su eklenmelidir.Taze su direk balıkların ölümüne sebeb olur.Mavi prenseste böyle bir sorun olacağını zannetmiyorum.Sanırımı düzenli olarak yavru akvaryumunda su değişimi yapıyorsunuz. Taze su ekleyebilirsiniz bunuda hava hortumu vasıtasıyla yapın yani sudaki her değer yavaş yavaş yavru akvaryumunuzdaki suya eşitlensin.Hava hortumunun ucuna vana bağlayın ve damla damla suyu doldurun.

Düzenli olarak su değişimi yaptıgınız için hava taşı yeterlidir.Pipo vs filtreye gerek yok yani.

Yem olayınıda anaç balıklara verdiğiniz yemi ufalayıp verebilirsiniz. Yerinizde olsam Tropical spiruluna flakes veririm ( pul yem ) iyic ufalayıp verin her türlü yerler.

Sayfayı Paylaş