1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yavru boylamak

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde reis tarafından 3 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Merhabalar, malumunuz yavruları sağlıklı bir şekilde büyütmek için belli aralıklarla boylama yapmak gerekli. Yani boy boy ayırıp ayrı ayrı tanklara almalı.Biliyorsunuz bir batım kardeş yavrularda olsa hepsi aynı boyda gelişmiyor.Ve küçük kalan yavrular zamanında ayırılmazsa ilerleyen zamanlarda büyüklerin baskısından yeterince yem alamıyor ve gelişemiyor.Bunun için belli aralıklarla boylama yapmak yavruların gelişimleri için çok gerekli.Ama buda oldukca zahmetli bir iş. :hasta: Hele birde benim gibi binlerce yavrunuz varsa. :) Gelin bu sıkıcı işlemi daha kolay yapmak için bir boylama aparatı yapalım. ;)

Gerekli olan malzemeler:

1 : Matkap
    2: Küçük bir yoğurt kovası
    3: Bir bardak demli çay.

Yoğurt kovasının tabanını içinden geçmesini istediğiniz boydaki yavruların çapında onlarca delik açıyoruz.

Boylamak istediğimiz yavruları bir kovaya alıyoruz.

Aynı kovanın içinde yavruları kepçeyle yakalayıp yaptığımız aparata koyuyoruz ve aparatı yukarı aşağı oynatarak küçüklerin deliklerden düşmesini sağlıyoruz.

Küçük yavrular deliklerden düşüp kovada kalırken büyüklerde aparatın içinde kalıyor. Ve ayrı bir tanka alıyoruz.

Geride kalan bu küçük yavrular artık büyüklerin baskısından kurtulmuş şekilde gelişimlerine devam edecekler.

Saygılar.

secret1980 bunu beğendi.
  2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Olcay hocam güzel bir çalışma em34:

Bir iki sırada kovanın tabanının yanlaınan delerseniz,bir bardak daha demli çay içmeye vaktiniz olur. :D

Saygılar..................

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yavru boylamak

Teşekkür ederim Murat abi.

Bir bardak çay dedim ama aslında o delikleri açarken ve yavruları boylarken bir demliği götürdüm. :)

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Kolay iş değil kardeşim sabır işi, yavru çok olunca ne yapacaksın. Güzel düşünce olmuş ellerine sağlık.

Sen şimdi onları seyrederken bir demlik daha götürürsün. naz:

Sevgiyle............................

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Simdi ben cepten mesaji okuyarak dahil oldugum icin kimse kusura bakmasin katki yapamayacagim ama bir sorum olacak. Deliklerden asagi dusen yavrular icinden tam siganlar yaninda daha kucuk olanlarda gececek ve alt kovada yine kucuklu buyuklu balik yavrulari olmayacak mi ? Iste bu noktada yeni ve daha kucuk delikli bir yogurt kabi ve hepimize bir semaver lazim degil mi ? :D

Cep mesaj...

6. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Yavru boylamak

Temel Hocam iyi bakmış olaya :D Olcay abim yine güzel bir çalışmaya imza atmışsın :) Ellerine sağlık burda:gif Ancak Temel Hocamın cevabına karşılık bana kalırsa çok profesyonel değilde kabaca bir boylama için yani diğerlerinden büyük oranda ayrılan balıklar için uygun olacaktır.

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yavru boylamak

Temel hocam evet geride kalan yavrular tornadan çıkmış gibi hepsi aynı boyda olmuyor. Fakat bu sorun değil.Birdahaki boylamada gene elemeler yapılıyor. ;) Burda önemli olan yavruların içlerinde bariz şekilde palazlanmış ve artık diğer küçük yavrular için tehlike arz edenleri ayırmak. Ve istenilirse daha küçük delikli bir kova daha yapıp en küçükleri bile ayırmak elimizde. saygılar:gif

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sen bu uygulamayı yapıyorsan ve ayırıyorum diyorsan zaten söylenecek pek söz kalmaz. Bizimki latifeden öte değil. Ellerine emeğine sağlık her zamanki gibi yine zekice ve faydalı bir proje. Ama semaveri her koşulda isterim. Bildiğin gibi çayı en az senin kadar severim.

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yavru boylamak

Bilmezmiyim abi.Yarım saatte bir demlik çayı senden başka kim bitirebilirki. :) Yolun bu tarafa düşerse dükkana uğra.Semaver önünde bil. ;)

10. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Yavru boylamak

Olcay abi gerçekten zekice bir uygulama. 40 yıl düşünsem aklıma gelmezdi. Zaten ben anca su değişimleri , dip çekimi ve yemleme yaparım. :D Gerisi bana ters. Hele DIY yapımlar ( beceriksizliğimden dolayı ) daha da ters.

Ellerine , emeğine sağlık abicim.

Bu arada ben ne demlik isterim ne de semaver. Bana bir bardak limonata yeter. :D

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yavru boylamak

Eyvallah Hüseyinim.

Beceriksizlik deme,birgün senide dıy yapımlarda göreceğiz İnşallah. canım.gif

12. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Yavru boylamak

Çok zekice. Teşekkürler kullanacağım ve tavsiye edeceğim. Saygılar...

13. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yavru boylamak

Rica ederim Volkan bey . Fikir vermesi açısından yardımcı olabildimse ne mutlu. saygılar:gif

14. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA
    Yavru boylamak

Abi güzel bir icat.

15. taygun

taygun Guest

Yavru boylamak

Merhaba Olcay,

Senin için birkaç bin tane yavru balığı olan bir akvarist için çok yararlı bir uygulama. Birkaç kovayı ayrı ayrı olarak değişik ölçülerde deliklerle delerek faklı elekler uygulayabilirsin. Bu durumda çay için semavere gerek kalmamakta fakat kova sayısı artmaktadır. haha:

16. captain2

captain2

Yavru boylamak

Olcayım bak kim buralarda :))) dikkat edelimde balıklar dik geçmesin :))..

Tamer abi nasılsın ? :)

17. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yavru boylamak

Oooo Sencerim hoşgeldin nasılsın ? toka:gif

Sencer balıklar o delikten zaten dikine geçiyor. haha: Eski üreticilerden olduğun için sen bu işlemi bilirsin. ;)

18. taygun

taygun Guest

Yavru boylamak

Merhaba Sencer. Seni buralarda görmek ne güzel. can:gif

Siz tanışıyor musunuz? Breh breh. .8.

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yavru boylamak

Tanışmazmıyız Tamer abi. İyi tanışırız Sencerle. can:gif

20. captain2

captain2

Yavru boylamak

Ben onaları yanda geciriyodumda baya eskiden :))) üstünden cok zaman gecti :)).

Gemideydim olcay yeni geldim sana gecen msn den yazdımda ses cıkmadı bi msn adresi yolladım ekle onu.

saol Tamer abi bende sizi gördüğume sevindim :)).olcaylada baya eskiden tanısıyoruz biz ama 1 yıl oldu görusmeyeli malun denizde olunca kimseyle görusemiyoruz.

abi msn i yazıyorum ekleyinde görüşelim irtibatı koparmayalım.çıkmicam bu aralar denize balikonline@hotmail.com

Sayfayı Paylaş