1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yavru Elongatus Mpanga'larım

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde turqer tarafından 31 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Yaklaşık 100 litre hacminde geçici olarak elongatus mpanga yavrularımın bulunduğu akvaryumumu sizler paylaşmak istiyorum. Fotoğraflar çok net değil. Mpangaların fotoğrafını çekmek bir hayli zor.

Onları izlerken, yem verirken özellikle erkek olduğunu hissetmeye başlayanlar renklerini 3-4 cm boyunda olmalarına rağmen bütün ihtişamıyla sergiliyorlar. Nedendir bilmem fotoğraf makinesini yaklaştırdığımda renklerini soluklaştırıveriyorlar.

Sera granugreen, spirulina tablet ve NLS yemler ile besleniyorlar. Tabanda 40-45 lik silis kum bulunmakta.
    Şuan sorunsuz görünüyorlar. 10 adet almıştım vakti zamanında. 1 tanesi akvaryuma girene kadar yaşamını yitirdi. 2 taneside erkek fazlalığından elden çıkarıldı. Şuan akvaryumumda 7 tane elongatus mpanga var. Tahminime göre ya 3 erkek 4 dişi yada 4 erkek 3 dişiler. 1 tanesi muamma :)
    Özgür Hocamın erkek fatmalar olabileceğini söylemesi diğerleri içinde umutlanmamı sağlasada zamanla her şeyi birlikte göreceğiz... :)

Bunlarda ileride daha yakışıklı olmaya aday erkeklerim dost:​

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Türker'cim yeni tankın gerçekten çok güzel ve sade olmuş.. Ellerine sağlık.. Kayalık ve kumlu akvaryumlarda en çok dikkat ettiğim şey taş ve kayalardan balıkların geçebileceği ve yuva olarak sahiplenebileceği dekorların oluşturulup oluşturulmadığıydı. Sende bunu tam anlamıyla yapmışsın resimlerde gördüğüm kadarıyla Türker'cim.. ;) Taşlar çok güzel seçilmiş ve yerleştirilmiş.. Kumluk bölgede gayet güzel ve sade , gereksiz eklentilerde yok. Her ne kadar kalabalık tankları sevsemde böyle tanklarında hastasıyım.. Çok fazla ağzımda dolaşmaya başladı bu tip tanklar şu aralar heralde yaparsam bitki yığınağı gibi taş yığarım gibime geliyor.

Eline emeğine sağlık kardeşim heralde üniversiteye giderken bu akvaryumda babana kalıcak :D

3. safak

safak

Güzel bir tank olmuş.Dekarayonuda güzel ve sade balıklarda güzel.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık Türker mükemmel dekor ve tabi balıklar. em34: Sağlıkla beslemeni dilerim. Deniz kenarındaki bu yuvarlak taşlar moda oldu son zamanlarda burda ama yalan yok akvaryumlara hava katıyor. Belki her türün akvaryumuna bu kadar yakışmaz ama Tanganyika akvaryumlarına ayrı bir hava katıyor sanki. Nazar değmesin balıklara ve akvaryuma. naz:

5. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Selam dostum...

Türker akvaryumunu çok beğendim. ALLAH naz: saklasın inşallah. Mpanga bende besledim. Dediğin gibi renklerini 3-4 cm iken sergiliyorlar. Tam kaya balığıdır. Kayalık akvaryumlarda renklerine rekn katıyorlar keratalar. Ama izlemesi çok güzel bir balık. Renklerine hastayım. Tebrik ederim. İnşallah bunların yavrucuklarını da görürsün. Allah'a emanet.

Sevgi ve saygılarımla... can:gif

6. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Türker akvaryum süper olmuş.Heleki elongatus mpanga mbunanın en yakışıklısı diyebilirim.
    Türker 3_4cm iken eleme yapmak için çok acele etmissin.Cinsiyetler %80 belli ediyorda işte mbunada erkek fatmalar olabiliyor.Ben şimdiye kadar yavru boydaykene eleme yapamdım.

Renkleri konusunda kafana takma 6 cm olduklarında hiç solmuyorlar.Şuan yavru oldukları için sadece kayalık alanlarda harika renkleri vardır.Kumluk alanada geçince,sen yem verince,resim çekmeye çalışınca renkleri solacaktır.

Türker 1_2 ayın kalmış,ondan sonra mpanganın o büyüleyici rengini göreceksin.Silis kumu ağızı ile alıp atması süper ötesi. aha:gif aha:gif aha:gif

Bu arada erkek fatmam yumurta tuttu dün.Sırf senin için resimleri çektim attım.
    Volkan abi,mbuna hastalığına girersen bir türlü çıkamıyorsun.Şekildeki örnek ben.Oscarlar beni çağırıyor,boşdaki akvaryuma doldur diyor.Diğer taraftanda Afra cobeu,polit,elongatus chevere,hara galeriya reef(mbunalar) çağırıyor.

7. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Volkan Abi, taşları kumu koymadan önce yerleştirdim. En altta kalan taşların bir kısmı kumun içerisinden çıkınca daha doğal görünüyor sanki. Böyle akvaryumlarda sadeliği seviyorum :)
    Senide görmek isteriz abi bol kayalıklı akvaryumlarla yan yana foto:
    Evet bu akvaryumda babama kalacak maalesef :D Ama her haftasonu gelmeye çalışacağım için sorun olmayacak umarım.

Teşekkürler Şafak Bey.

Temel hocam çok teşekkürler. Aslında dekorda taşlar biraz eksik kaldı gibi geliyor bana...Biraz daha fazla olabilirdi. Hocam deniz kenarlarında böyle taşlar mı var, ben bunlara para verip aldım mız mız:gif :F

Teşekkürler Hüseyin. İnşallah yavrucukları görmek nasip olur :) Umarım mpangadan vazgeçmedin..Çok güzeller çünkü. Gerçi hangisi güzel değil ki :) mpanga, neon spot, afra cobue, polit, chewere...

Sağlıcakla kal dostum.

Teşekkürler Özgür Abi. Elediğim balıklar biraz daha büyüktüler. Bana göre bariz erkektiler. O yüzden eledim. Sağlık olsun, kalanlar bizim nasılsa abi :)
    Mpangalar bu boydayken bile silis kumu ağızı ile alıp öyle güzel püskürtüyorki anlatamam. Keşke öyle bir fotoğraf yakalayabilsem. Gerçekten harikalar...

Tekrardan herkese çok teşekkür ederim :)

8. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Hayırlı olsun Türker. Bol yavrular alman dileğiyle.

Leptosamalar gitti sanırım ?

9. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Sağol Can Abi. İnşallah yavrularını görürüz.

Leptosomalar bir başka akavryumda hala duruyorlar. Ama en kısa zamanda akvaryumu boşaltmayı planlıyorum. Geriden gelenler var baksana abi :)

10. stablizer

stablizer

Türker pek güzel olmuş akvaryumun naz: Kumun harika,birde o tamburlanmış taşlar yerine doğal yuvarlak taşları kullanman çok hoş olmuş naz: Bu arada Leptoları neyaptın.Elinden çıkarmadıysan onlarında bir resmini çek merak ediyorum.

11. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Teşekkürler Serdar Abi. :cicek:
    Leptolar duruyor hala. Bir süre daha duracaklar ama kolonim koloni olamadığı için sorunlular. İnşallah önümüzdeki günlerde paylaşabilirim bir kaç kare abi. Ne yalan söyleyeyim soğuttular beni. Mbuna türleri daha fazla ilgimi çekmeye başladı. Ama okul dolayısıyla fazla yüklenemiyorum. İşleri yoluna koyduktan sonra inşallah çok istediğim iki tür olan polit ve afra cobue'ye de akvaryumlarımda yer vereceğim abi..

Saygılar.

12. stablizer

stablizer

Aman Türker,okul hepsinden önemli.Sen o işleri hallet akvaryum herzaman olur.

13. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Bir kaç fotoğrafla devam edeyim dedim saygılar:gif

Büyüyor keratalar... :heyo:

14. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Türker,

Bunlar yavruluktan çıkmış :) Sen, bence konu adını değiştir artık :)

Maşallah naz:

15. safak

safak

Hayırlı olsun yavrular. naz:

16. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

İlk yavruyu ne zaman alırsam o zaman değiştireceğim konunun adını abi :)

Biraz daha büyüdükleri için artık 220 lt'lik akvaryuma aldım balıklarımı. Eski akvaryumdaki son, yeni akvaryumdaki ilk hallerininde fotoğraflarını ekleyeceğim.

Saygılar.

17. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Fotoğrafları eklemem zaman alacak sanırım, yanıma fotoğraf almamışımda :cekingen:

Yukarıda dediğim gibi ilk yavruyu aldığımda konunun adını değiştirecektim. Yavru alamasamda dün gece saat 3 gibi bir dişi mpanga ağzını doldurmuştu :) Henüz boyları küçük 5-6 cm kadarlar ama şaşırttılar beni. Bir dişininde tüpçüğü görünüyordu. Bakalım hayırlısı...İlk yumurta tutuşu olduğu için tecrübe kazanması açısından dişiye dokunmadım. Yeterli saklanma alanları mevcut. İsterse büyütsün yavrularının mürüvetini görsün, isterse atsın yumurtaları. Şuan için tek derdim hepsinin sağlıklı olması ve yeterli tecrübeyi kazanması :)
    Dişi erkek sayısına gelince...2 ay önceki tahminimde yanılmamışım. 3 erkek 4 dişi mpanga var. Bu durumda erkek sayısını azaltmak gerekiyor tabi ki...

Bu arada erkek mpanganın dişiye kur yaptığı anlara şahit oldum...Renkleri inanılmazdı...Umarım ilerleyen zamanda 'o an'ların fotoğrafını çekebilirim.

Saygılar.

18. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Vayyy :) Hadi bakalım Türker. Elongatuslar biraz hızlı büyüyorlar.
    1.5-2 sene önce falan bizde küçük boyda elangotus getirtmiştik.Hem hızlı gelişmişlerdi hemde çabuk yavru vermişlerdi.
    Zaten şuanki yaru balıklarımada bakarsak demasoni,flavus,mpanga arasında en hızlı büyüyen ve nerdeyse diğerlerinin 2 katı büyüklüğünde olan mpanga.

Tahminen 7-8 tane yumurta çıkar eğer 4.günü kusturursan :)

Flavusları ne yaptın

19. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Balıklarımdan ayrıldım abi :hasta: Formu yerinde olduğu için tutabildiği kadar tutsun yumurtaları. Tabi ısrarlar bırakmazsa müdahale şart.

Flavuslar hava muhalefeti nedeniyle iptal oldu abi pala.gif Kısmetse bayramda jalo reef, hai reef, afra cobue ve lion's cove arasından 2 tür seçerek beslemeye başlayacağım :)

20. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Balıklarınız çok güzel banada 10 tane geldi daha göremedim arkadılımda duruyor en kısa zamanda bende ekleyeceğim fotoğraflarını.

Sayfayı Paylaş