1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yavru lepisteslerimin kuyrukları

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde xl-kral tarafından 14 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. xl-kral

xl-kral

Merhaba. Yine sorularımla ben.

30 LİTRELİK AKVARYUMDA YAKLAŞIK 120 LEPİSTES BESLİYORUM.
    1 aylıklar.
    Orjinal sera yem toz.
    İlaçları azoo.

yavrularımın bazıları ölmeden önce kuyrukları şöyle:
    Avcunuzu açın. Başparmağınızı içeri katlayın ve geri kalan 4 parmağınızı da birbirinden ayırın. Kuyrukları böyle.
    Ölürken ise avcunuzu açın başparmağınızı içeri katlayın ve geri kalan 4 parmağınızı birbirine yapıştırın ayırmayın.
    Kuyrukları kısıldıktan sonra çürüyor ve kuyruk diye birşey kalmıyor. yok oluyor sonrada ölüyor.

Sizce bu ne hastalığı? Nasıl iyileştirebilirim? Bulaşıcı bir hastalık mı?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yavru lepisteslerimin kuyruklar1

Parmaklarimla mesaji okurken sekli olusturdum ve enteresan bir durum oldugunu dusundum. Genel olarak baliklar oldugunde kuyruk sekilleri kisik hal alir yani bir yapisma gorulur. Yavru olumleri bir sayi kadar normal karsilanabilir ama bu oran fazlaysa sorun var dusunulebilir.

Benim mesajinizda dikkatimi ceken ise ' ilaclari Azoo ' ifadeniz oldu. Bu ilaci ne sekilde kullaniyorsunuz ve 30 litre olan bir hacimde akvaryum sartlari nedir ? Yine bu ilactan bekletinizi cok merak ettim yani bu ilaci sularina surekli kullaniyormusunuz ?

Cep mesaj...

3. xl-kral

xl-kral

Hocam konulara sadece siz cevap veriyorsunuz. Neden diğer arkadaşlarda cevap vermiyor ki!

İlacı akvaryuma gerektiği zaman atıyorum. genellikle hafta bir 10 damla.

sıcaklık sabit 29 derece.
    yem sera toz yem.
    hava motoru 3 gündür sürekli açık geceleri hariç.
    kumları var.
    filitreleri var ama 3 günde bir açıyorum. yavrular içine girip parçalanıyor.:(
    ilacı da bana istanbul/ümraniye de sarsak tırtıl petshop un sahibi önerdi adam 25 yıldır akvaryumculuk yapıyormuş. Konuşmaları çok etkiledi beni ve aldım. Kendi balıklarınada gözümün önünde attı.

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Tedavide bazen ilaç tek başına yeterli olmuyor. Kısmi su değişiklikleriyle tedavi etme yöntemi güçlendirilebilir.
    Balıklarınızın tam olarak hangi hastalığa yakalandıklarını söylemek biraz zor. Ama hava değişimlerinden su ısısındaki oynamadan yavruların etkilenmesi ihtimal dahilinde. Şimdiye kadar bu tank içinde kaç balık öldü acaba ?

5. xl-kral

xl-kral

Isı sı sabit 3 haftadır 29 derece
    Yavru oldukları için temel abi normal dedi(yıkıktemo). Bazen 3 günde bir bazen 1 haftada 1 falan

Neden 3 gündür kimse bu konuya cevap vermiyor ? Hep belirli kişiler.

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Temel hocamın dediklerine katılıyorum. Profesyonel canlıdoğuran üreticileri bile bu miktarlarda kayıplar vermektedirler. Şimdilik su ısısını sabit tutun ve yemlemeyi düzenli yapın. Ölümler devam ederse sonrasında sizden kısmi su değişimleri isteyeceğim. Son durumları ara ara bizlerle paylaşırsınız. Kafanıza takmayın. İnşallah bertaraf edeceğiz bu ölümleri. Kolay gelsin. Sağlıklı balıklar dilerim.

7. xl-kral

xl-kral

Peki bu kuyruk çürümesi bulaşıcımı?

Sayfayı Paylaş