1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yavrularım

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde kemalguney01 tarafından 10 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. kemalguney01

kemalguney01

Merhaba arkadaşlar. Sarıprensesim in ağzında yumurtalar vardı kusturdum ama daha yumurta halindeydi ve bende onu yavruluğuma ayırdım orda tekrar çıkarttığım yumurtaları geri ağzına aldı ama 4 gün geçti aradan bi bakayım dedim ağzı bomboş yemiş olabilir mi? Bunun önlemini daha önceden nasıl almalıydım.
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yavrularım

Gelde hak verme diyerek başlamak istiyorum müsadenizle. Hedef malesef sadece yavru sayısına odaklanmak oluyor ve sizin başınıza gelenler genelin başına sıklıkla geliyor. Aceleciliği anlamak benim açımdan zor olsa da size yazacaklarım bir gerçeği yansıtmaktadır. burda:gif

Sarı prenses yavrularınız esnaf gözünde 20 gr yem değeriyle eşittir, çünkü bu türden yavrular alınır ve boldur. Hobide yavru almak güzel bir duygudur ama sarıprenses balığının bir anlamda artık sarıcıkprens olmasına da vesile olmuştur. Size açıkca yazabilirim ki o şekilde büyüteceğiniz 20.000 sarı prenses yavrusundansa iyi bakılmış bir anneden alınan ve iyi bakılmış üst sınıf yavrulardan 2 tanesini tercih ederim. Sizinle bir yaşadığımı bu bağlamda paylaşmak isterim. burda:gif

Akvaryumda balık beslediğim süre içersinde ilk yumurtlayan balığım ahli olmuştu. O hevesle daha fazla dayanamadım 12-13 gün sonra balığı kusturmaya çalıştım. Yavruları görecektim. Duydum ya böyle bir yönten varmış diye, daha dururmuyum ben. Annem görünce bir çığlık attı, 'oğlum ne yapıyorsun yazık değilmi' diye. Anneme durumu anlatmaya çalıştımsa da, cevabımı aldım.

Bizler hep yavru almak isteriz, olunca seviniriz, ama nedendir bilinmez, aldıkça bu artık normal karşılanır ve yavrular artık annesinin ağzından alınması gereken suda kuyruğunu salyan bir nesnedir artık bizim için. Bunca yavru almama rağmen hiç bir yavrularımı değerlendiremedim. Maddi olarak ise belki 1 paket yem vs, yavruları esnaf bazında değerlendiremeyeceğimi anlamam uzun sürmedi. Balık yavrularımı arkadaşlara akvaryum kurmaya ikna etmeye çalışırdım. Orada büyüsün nasıl olsa istediğim zaman alabilirim diye düşünürdüm. Ben annemi bile kandırmıştım kendi evime üçüncü akvaryumu kuramayınca.

Bizim yavru almak istememiz çok doğaldı. Çünkü akvaryumu ve balıkları seviyorduk. Öyleyse niçin küçücük bir masraftan kaçıyorduk da minik bir akvaryum alıp, ağzı dolu anneyi orada her şeyden uzak sakin sakin bakmıyorduk.
    Oysa anne balık yavruları ağzından alınınca yada kendi boşaltınca yavruları hemen terk terk etmiyor.

Size tüm samimiyetimle söyleyeyim bir anne balığın ve yavrularının tehlike anında annelerinin ağzına doluşma sahnesini görmeyen bir hobici balıkta sevemez, hatta yavrularının kıymetinide bilemez. Lütfen anne balığa ve yavru balığa doğasında olan bu davranışlarına izin verin. Balık kusturmayı zorunlu haller dışında yapmamaya çalışalım.

ANNEM BANA BİZ KADINLAR ASLA ANNESİNİN AĞZINDAN BALIKLARI BÖYLE ALMAZDIK DEDİ...

Erkekler bu konularda duygusuzdur diyen kadınlara gelde hak verme..

Saygılarımla...

3. kemalguney01

kemalguney01

Evet güzel şeyler yazmışsınız da ben balığımı yavruluğa ayırmıştım zaten ayırdıktan 1-2 gun sonra ağzının boş olduğunu gördüm.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yavrularım

İlk kusturma hareketi üzerine düşüncelerimi yazdım ben de zaten. Madem kusturduğunuzda yumurta olarak çıktı yavruluğun içine atmak yerine kuluçka makinası olarak bilinen Egg Thumbler içine koymanız daha iyi olurdu. Belki kayıp olurdu ancak kuratacağınız yumurtalar çok olurdu. Bu kuluçka yapaydır ve anne ağzı içindeki hareket yapılarını taklit eder. Yavruluk içine yumurtaları atmak bir bilinmezliğe gider ve sonu genellikle üzücü biter. burda:gif

Birçok yapımı DIY bölümünde mevcuttur.

http://www.akvaryumportali.com/forum/egg-thumblerde-yeni-icat-t2612.0.html

5. kemalguney01

kemalguney01

Annenin ağzındaydı ama yumurtalar balığım yavruluktayken

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yavrularım

Kusturmaya çalışırken yumurtaların hepsi değilde birkaç tanesini mi çıkardınız ? Ben bu mesajı farklı algılıyorum.

Sonradan tekrar ağzına alması birşey ifade etmiyor. Dişi balık gereksiz stresi yaşamış ve olağan bir tepki.

7. kemalguney01

kemalguney01

Sp imin ağzını dolu görünce yavruluğa ayırdım. ve kusturdum birkaçtane çıkarttım ağzından baktım ki daha olgunlaşmamış kusturmayı kestim ve sonra onları aldı o tekrar 5-6 taneydi çıkanlar

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yavrularım

Anladım, yukardaki stres ve yavruluk olarak tabir ettiğiniz alanın darlığıyla alakalı ve normal bir tepkidir. Çözümü yukardaki kuluçkalıktır bu tarz durumlarda.

Sayfayı Paylaş