1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

YAVRULARI BÜYÜTMEK

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde cemba tarafından 18 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. cemba

  cemba

  Mesajlar:
  20
  Daha yavru almaya çok uzağım ama birşeyi merak ettim. Yavru aldığımda illa artemia mı kullanmak lazım?
  saygılarımla
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Yavru aldığınız türe göre değişse de, bu şart değildir. Tetra bits yemini ezerek yavrulara verebilir, yavrular için üretilen yemleri kullanabilir, evde kendiniz yumurta sarısı ile mama hazılayabilirsiniz. Artemia daha sağlıklı bir besleme için önerilir. Bulma imkanınız olduğunda onuda kullanabilirsiniz.

  Saygılar...
   
 3. mavihuzur

  mavihuzur

  Mesajlar:
  90
  Sanırım Cichlid besliyordunuz,merakınızda bu tür üzerine olduğunu düşünerekten.İlk 1 hafta artemia kullanmanızda çok fayda var.Yavruların nasıl geliştiğini göreceksiniz.Yalnız 1 haftalık zaman dilimini uygun kullanmanız gerekmektedir.Sabah akşam artemia vermeyiniz.Sabahları artemia verip akşamları diğer balıklarınız için kullandığınız yemi iyice ufalayıp verirseniz sağlık açısından da iyi olacaktır.
  Diğer yemlere nazaran pahalı bir yem olduğu için 1 haftalık periyodu tavsiye ediyorum.Maddiyat önemli değil ise 1 ay da devam edebilirsiniz.Sağlıklı balıklar.
   
 4. gerçeküstad

  gerçeküstad

  Mesajlar:
  40
  Yavruları büyültmek;

  Akvaryum dostlarının en iyi yapmak istediği şeylerin başında Yavruları hızlı büyültmek gelir. Çok önemlidir onlar için. Başlıklar açılır büyümediklerinden dem vurulur. Sadece boy olarak büyümeleriyle sınırlımıdır?

  Sınırlı olmadığını müsadenizle belirtirken, önemli olanların başında renklerinin ve akvaryum içerisinde hiyrarşi düzeninde kendilerini ezdirmeyecek ve liderliğe günü geldiğinde mücadele edecek sağlıkta yetiştirmek ön planda olmalıdır. Takiben anlatılamak istenen tek başına büyüme sadece boyut olarak akvaryumda yüzen balık demektir ki, bu anlamını tek başına akvaryum dostları için yitirmelidir.

  Yavruların ana temelden iyi beslenmesi, renklenme dönemlerinde (3-4 cm malawi vs) temelini vermek, yavru akvaryumlarında sık su değişimi ile büyümenin önünü açmak, aşırı kalabalık ergin bireylerin altında dar akvaryumlarda ezilmesine izin vermemek.

  havuç, kımızı biber, cypris canlı yem, brokoli, karides, sardalya,muz (mama şeklinde hazırlanarak) gibi gıdalarla yelpazeyi genişletmek gerek. Su kalitesi tüm bunların başlangıç noktası olmakla birlikte, siz akvaryum severlere tek başına boy olarak büyültmenin, yavrularınız büyüdüğünde sizi ikna etmeyeceğini yazıma mütakiben hatırlatmak isterim. Yavrularınız özel olsun, başlıklarınız renklerinin nasıl daha güzel ve yavruların nasıl daha hareketli olacağı üzerine olması dileklerimle.

  Akvaryumlarınız meyvesiz kalmasın...
   
 5. taygun

  taygun Guest

  Herkese Merhaba,

  Bir de infuseria var. Onu unutmamak gerekir.

  Infuseria yeni yavrulara verilen bir canlılardır. Yani yem gibi madde değil, aksine canlı hayvandır. Artemiadan daha ufaktırlar. Artemiayayı yiyemeyecek kadar küçük canlılar için değerli bir besin kaynağıdır.

  Yanlış hatırlamıyorsam Temel Hocamın bu konuda bir başlığı da olmalı. Ayrıca, net üzerinde ve Türkçe sitelerde de bu konu ile ilgili çok bilgi var.

  Saygılar
   
 6. cemba

  cemba

  Mesajlar:
  20
  Herkeze çok teşekkür ederim. Kusura bakmayın yazmayı unutmuşum. Bende sarı prenses frontoza ve yunus var.
   

Sayfayı Paylaş