1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yaz geldi basit soğutmaya ihtiyaç duyanlar

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 30 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selam arkadaşlar;

  Yaz geldi malum ısı sorun birçok akvaryumda. Forumda paylaşılmış olsa da bir alternatif daha bulunmasında yarar var. Soğutucusu olmayan veya portal Dıy soğutma ekipmanı yapmayanlara basit bir alternatif ile sıcak günlere hazırlanma hakkında bir örnek vermek istiyorum.

  [​IMG]

  Bağlantı aslında sizin kaç bilgisayar fanı kullanacağınıza göre değişecektir. 12 wolt bir adaptör ile fanları çalıştırmak mümkün.Akvaryumların boylarına göre fan sayısını belirlemek sizin elinizde.

  [​IMG]

  Fanlar yüzeye tepeden çevrilmeyecek. Fanlar hafif eğik şekilde yandan yüzeye üfleyecek. Bir profil üzerine kolayca monte edebilirsiniz. Aleminyum profili akvaryum boyuna göre kesmeniz gerek. Koyacağınız yer akvaryumun yan camıda olabilir veya arka camıda. Uygun boyda kesilmiş profiller fanları bağlama konusuda çok işe yarıyor. Tabi suya temas etmemesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

  [​IMG]

  Isıyı yaklaşık olarak 4-5 derece düşürebilirler. Dez avantajları yok değil tabi. Su buharşalması çok daha fazla oluyor fan kullanıldığında. Ancak aşırı sıcak havalarda göz ardı etmek gerek su buğarlaşmasını. Buğarlaşan suyun yerine kullanılacak suya dikkat etmek gerekir. Slikat, fosfat gibi maddeleri içermemeli.

  Kolay gelsin...
   
 2. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Gerçekten güzel ve kolay bir sistem.Ama ben fan kullanımı yerine termostatlı ısıtıcımın ayarları ile oynamayı tercih ediyorum termometreye göre ayarlıyorum ısıtıcıyı. Suyun üzerini dalgalandırarak buharlaşmayı azaltmaya çalışıyorum şimdilik sıkıntı görmedim küçük akvaryumlar bu yöntemide tercih edebilirler.
   
 3. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  Doğuş,yazın ısıtıcımı kullanıyorsun ? saat:gif
   
 4. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Yazın kullanıyorum bir sıkıntısını görmedim sabah akşam cam açık olduğundan dolayı malum Konya'nın gece ayazıda belli olduğu için sıcaklığı sabit tutamıyorum. O yüzden kullanma ihtiyacı görüyorum gece akvaryumun sıcaklığı 2 derece düşüyor rahat.
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Yaz aylarında ısıtıcının takılı kalmasına gerek yok Doğuş. 2 derece düşüş önemli değil akvaryumda yaz gecelerinde. Zaten ısı bir anda değil çok yavaş değişir ve hiçbir zararı olmaz.
   
 6. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Teşekkür ederim Temel abi o zaman. Bakalım denemeye başlarım o zaman bu yöntemide artık su değişiminden değişimine ısı sabitlenene kadar kullanmak yetecektir.
   
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Isı sorunun yoksa fan yönetmini de kullanmana gerek yok ama ısıtıcınıda kullanmana gerek yok yazın.
   
 8. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  Tabi konyada havalar serindir evet.Fakat bazı bölgelerimizde hava sıcaklıkları 40-45 dereceye ulaşıyor gerçeği var sonuçta.Bu bölgelerde yaşayan akvaristlerinde en büyük dertlerinden biriside akvaryumun ısısını düşürmektir. Bu yönde düşündüğümüzde bu fanlar en büyük yardımcılarımızdan birisidir.

  Bu fanları kullanmak yerine ısıtıcının ayarıyla oynarım mantığı serin bölgelerimizde geçerli desek daha doğru olur sanırım?
  :hepiniziseviyorum:
   

Sayfayı Paylaş