1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeşil Duncan Deniz Akvaryumu Mercan Bakımı

Başlığı 'LPS Mercan Severlerin Forumu' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 29 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Yeşil duncan deniz akvaryumu mercan bakımı yazımda sizlere axifuga coral olarak da tanınan LPS mercan türünü tanıtacağım. Aynı zamanda bıyık mercanı olarak da isimlendirilir. Axifuga yeşil duncan deniz akvaryumu mercan akvaryumumda bulunuyor. Akvaryum bünyesindeki gelişimi oldukça hızlı ve tatmin edici düzeyde. Tek kafa olarak aldım ve 2 ay gibi bir sürede sürgünleri ile birlikte 8 kafa olmuş durumda. Ana kafa etrafından baş gösteren yeni sürgünler zaman içinde iskelet yapısını uzatıyor ve ağaç dalı şeklinde gelişen bir mercan oluyor. Bu güzel mercana bir kulak verelim bakalım neler söylüyor veya ne istiyor?

  Yeşil Duncan Deniz Akvaryumu Mercan Bakımı İçin Türün Bilgileri Nelerdir  Yeşil duncan deniz akvaryumu mercan Avustralya kökenli mercan türü ve oldukça yüksek rakamlara satılıyor. Tek kafası aşağı yukarı 40 USD seviyelerinde diyebiliriz. Neden tek kafa aldığımı da anlamış olursunuz sanırım. :) Zaten tek bir dal koloni aşağı yukarı 10 kafadan oluşuyor ve 350-400 USD ediyor, bu rakamı bir mercana vermek hiç kolay değil. Kırılmış olan parçayı alıp çıkmak çok da kötü sayılmaz. Birkaç ay önce bazı esnaflara geldi ve her zaman gelen bir mercan olmadığını da belirtmek lazım. Sanırım bu mercanın Avustralya kökenli olmasından kaynaklanıyor. Genel olarak yeşil duncan deniz akvaryumu mercan şekli ve şemalinden söz etmek gerekirse, fosforik bir yeşil ağız ve iç kısmı ile sarımsı yeşil uzun tentakülleri bulunan göz alıcı bir mercan. Ağız yapısı adeta 'ver bana ne vereceksen mideye indireyim' diyen cinsten. Kısaca, tentakül yapısı ve ağız yapısı harici beslemeye çok uygun. Pembe olan türleri bulunduğu kayıtlara geçmiş durumda ama sanırım çok daha yüksek fiyat değerine sahiptirler. Tüm lps mercan türlerinde olduğu gibi Axifuga deniz akvaryumu mercanı da aşırı fosfat ve nitrat değerlerinden olumsuz etkilenir. Yine diğer tüm LPS mercanlar gibi kalsiyum ve alkalinite seviyelerini olması gereken değerlerde isterler. Haftalık veya günlük olarak kalsiyum karbonat değerlerini kontrol etmek gerekir ve yine haftalık olarak dengeli şekilde iyot ilavesi iyi olur. Ben metal halide 250 Wat altında besliyorum ve güçlü ışık alıyor, ışık fazlalığı rahatsız etmiyor. Deniz akvaryumu mercan bakımı tarafında oldukça kolay mercan türlerinden biri.

  Yeşil Duncan Deniz Akvaryumu Mercan Bakımı tarafında Büyüme Durumu Nasıl

  Yeşil duncan deniz akvaryumu mercan bakımı.jpg

  Yeşil duncan deniz akvaryumu mercan aynı zamanda Zooxanthella sahiptir ve fotosentez yaparak da besin ihtiyacını giderebilir. Fakat, yukarıda belirttiğim gibi ağız yapıları son derece dışarıdan karides, kalamar, etli gıdalar ile beslemeye uygun. Büyüme şekli yukarı ışığa doğrudur ve dallanır budaklanır. Çok sayıda kafaya sahip dallar çok güzel bir görüntü oluşturur. Axifuga deniz akvaryumu mercanı uzun iskelet yapısı üzerinde geliştiği için kırıp fraglaması çok kolay Lps mercan türüdür. Bu kolaylık gerçekten onları biraz daha cazip yapıyor. Geniş bir alana yayılma eğiliminde olan Axifuga deniz akvaryumu mercanı eğer agresif veya çok sakin bir mercana yakın yerleştirilirse konum savaşları yaşanabilir ve karşılıklı hasarlar gerçekleşir. Bu açıdan, yerleştirilecekleri yer ileriye dönük olmalı. Su haketi orta seviyelerde tutulmalıdır, aşırı akıntıya karşı tentaküller yatar konumda kalır. Bu hem görüntü güzelliklerinin kaybolmasına ve hem de beslenme zorluğu yaşamasına neden olur. Yüksek su hareketi alan bölgede harici beslemek daha zorlaşır ve verilen parçalar yakalanamadan suya savrulabilir. Axifuga deniz akvaryumu mercanı fosforlu yeşil renge sahip ve bunun birçok angel balığını uzak tutacağını düşünüyorum ama angelfish balıklarına güven olmayacağı için bu tarz balıklar bulunan akvaryumlarda bakılmaları için ön gözlem gerekir. Tek kafa edinip cüce angel veya büyük angelfish bulunan akvaryumlara kısa süreli gözlem için eklenebilir. Axifuga deniz akvaryumu mercanı ilk eklendiğinde ilgi odağı olacağından biraz sabırlı olunmalı ve rahat bırakılmaz ise çıkarılmalı. Yeşil duncan deniz akvaryumu mercan fiyatları konusunda dileğimiz elbette ucuzlaması ve herkesin sahip olabileceği bir aralığa gelmesi. Yeşil duncan deniz akvaryumu mercan hızlı büyüyor ve bu ara ülkemiz hobicisine baya yayıldı. Akvaryumlarda çoğalmaları fiyatlarını etkiler kanısındayım, zira bunu birkaç mercanda yaşamıştık.Yeşil duncan deniz akvaryumu mercanı bakım şartlarının kolaylığı yanında güzelliği ile de tavsiye edebileceğim mercan türü.

  Akvaryum Portalı
   
  Düzenleme: 14 Mayıs 2016
 2. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.669
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Çok güzel bir mercan. 1 kafa geldi bana. Şuan 5 kafa ama sendeki hızda büyümedi temel abi. Sanırım senin kadar sık beslemedigim için olabilir.
  Çok akintidan kesinlikle hoşlanmıyor ışık olarak kumda dursa da yine de ışığını kesmemek lazım. Frag yapmadım ama ileride olabilir.
   

Sayfayı Paylaş