1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeşil Karideslerin Gelişimine Dair

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde taygun tarafından 24 Haziran 2009 başlatılmıştır.

1. taygun

taygun Guest

Geçen haftadan bu yana Volkan, Akgün, Türker, Emrah ve ben foto: Hatay'dan yeşil karides sipariş ettik ve sonunda böcüklerimiz yeni tanklarına kavuştular. Karideslerin boyları hemen hemen hep aynı. Hepsi 1 cm civarında, çoğuda renksiz. Yani daha renklenmeye pek başlamamışlar bile.

Dolayısıyla, beslemeye başladığımız bu yavru Yeşil Karideslerin gelişimlerini burada izlersek; su değerleri, verilen besinler, akvaryum hacimleri, filtre farklılıkları gibi temel hususlardan ortaya çıkan gelişim süreç ve farklarını daha rahat izler ve paylaşırız diye düşünerek başlığı açtım.

Konu ile ilgili diğer arkadaşlar da bizlere verdiğimiz bilgiler doğrultusunda yardımcı olma imkanına sahip oalcaktırlar.

Saygılar

2. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Tamer abi bu işe önayak olmandan dolayı ve emeklerin için bir kere daha Teşekkür ederek başlamak istiyorum.
    o bir tane hiç önemli değil abicim, sağlık olsun, hatta eğer vereceksen Volkan hocama 1 tane fazla verirsin olur biter, onun firesi çokmuş...
    Bende poşeti eve götürdüğümde 6 tanesi cansız yatıyordu, korktum hepsini kaybedicem diye ama sadece 1 tanesi ölüymüş diğerleri canlandılar... :)
    Tamer abinin de dediği gibi böcükler şuanda küçük oldukları için renksiz ve zayıflar, güzel bir diyetle hepsi kendine gelecektir.
    Aslında bizim için gerçekten iyi bir tecrübe olacak, 5 kişi aynı anda aynı boylarda karidesi farklı tanklarda, farklı su şartlarında ve değişik yemlerle besleyecek... Gelişimleri paylaştıkça bilgilerimiz dahada artacaktır.
    Selamlar.

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Ben daha ne yapacağıma karar verebilmiş değilim. Büyük ihtimal yarın sabaha kadar dayandırıcam onları ve işte ki tanka havale edicem.Evde ki tankımda ki rotalalar ince bedenliler karidesler ona dadanır diye korkuyorum.. Son yaptığım sayıma göre 2 firem varmış.Yani toplam 18 taneler.. İlk öncede 5 karidesle başlamıştım ve kendi çapımda güzel rakamlara ulaşmıştım.Karideste ki uğurlu sayım 5 :) Şeytan diyor 5 tanesi eve diğer geri kalan 13 tanesinide iş yerinde ki tanka koy.. 13'te diğer uğurlu rakamım..

Şimdilik 50'lik disket kutusunun kabında duruyorlar.Su alıştırması yaptım.Azıcıkta yem attım afiyetle bitirdiler.Şuanda gayet güzel gözüküyorlar.. 1 tanesi belki kabın içinde 100. turunu atıyor :) deli gibi koşturuyor.. Ayılan bayılanda yok asayiş berkemal şimdilik.. Filtrenin emiş borusuna kılıf geçirsem iyi olacak..

Akgün hocamında dediği gibi güzel bir tecrübe olacak bizim için.Vede zevkli olacağını düşünüyorum.. Aynı karidesler 5 farklı ortam :) Tam renklerini alana kadar görebileceğimizi zannetmiyorum. :) Hepimize kolay gelsin.. Yerleşimleri hakkında son kararımı verdiğimde detaylı mesajlara başlayacağım.

Saygılar

4. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Herkese merhabalar...

Benimde 1 tane firem var. Akvaryuma saldığımda hareketsiz olan canlandı, koşuşturuyorlar. Bütün karideslerime güzel bir ziyafet çektim. Hala devam ediyorlar :)
    Bir kısmını su alıştırması yapmadan saldım akvaryuma...Hiç sorun yaşamadılar. Dayanıklı canlılar bu böcekler...
    Kiraz karideslere göre daha aktifler. Sürekli hareket halindeler. Belki de yeni evlerini keşfediyorlar...

Akvaryumumda ilk günkü hallerini izninizle paylaşmak istiyorum...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Yeşil moss'larımızda görmek istediğimiz hareketler bunlar :helalolsun:

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu böcükleri hangi kaşla göz arasında getirttiniz siz ? Helal olsun size. :helalolsun:

Tuzlu su karidesi sordum bugün arkadaşlara, malesef ithalat neredeyse yazdan dolayı durmuş durumda. Karides ben de istiyorum bol bol akvaryumda. :)

7. taygun

taygun Guest

Arkadaşlar Merhaba,

Hepimize tekrar hayırlı olsun. Umarım hepimiz de bu işten yüzümüzün akı ile çıkar ve böcüklerimizi çoğaltır duruma geliriz. Zaten benimkiler akşamüstünden itibaren yumurta tutmaya başladılar. sopa: haha: Dil:

Türkerin dediği gibi, bunlar çok zıpır hakikaten. Yerlerinde durmuyorlar. Oldukça hareketliler. Hareketli de hep sıçrama şeklinde. Pire gibiler yani.

Buradan da keyifli paylaşımlar olacağı kanaatindeyim.

Tekrar hayırlı olsun

-------------------------------------------------------------------------

Temel Hocam,

Bizimkileri tuzlayıp da size versek, olmuyor mu? huh:

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Yakayalabildiğim 4 karidesi evimde ki 80*40*50'lik bitkili - canlı doğuran tankıma kazasız belasız ekledim.. % 30 su değişimi yapıldı en son ve sadece bitkiler için sıvı gübre kullanılıyor.. Karideslere başlarının çaresine bakmaları üzerine gerekenler ve en kısa sürede üremeleri söylendi. ;) Özel bir yemleme yapılmıyor tetra'nın çeşitli balık yemlerini kullanıyorum.

Diğer 14 karideste iş yerimde ki 80*30*40'lık tanka , suyu alıştırıldıktan sonra eklendiler.Tanka bıraktığımdan beri tekini bile göremedim :) Hem ufak hemde şeffaflar.. Kirazlar gibi başlarının çaresine bakıcaklar artık.. O tanktada bol miktarda bitki ve canlı doğuran balıkları bulunmakta olup yemleme gene çeşitli balık yemleri ile yapılmakta dip yemleride kullanılmaktadır..

Tamer abi seninkilerin yumurta tutma olayı şaka mı gerçek mi ? :hasta:

9. taygun

taygun Guest

Aman Volkan ya... haha:

10. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Ya Volkan abi, Tamer abi ben yeşilleri en son almama rağmen dün geceden beri 3. posta yavru büyüttüm siz hala yumurta tutma muhabbetindesiniz :F

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Bütün bildiklerimi silip bir kenara atıcaktım :F Bu arada bilmem dikkat ettiniz mi ama kiraz karideslerin boyundan kuyruğa inen kısım ovalken yeşil karideslerin kuyruk bölümüne doğru sanki dik bir girinti var ? Bu arada korktuğum başıma geldi eve deneme amaçlı götürdüğüm 1e+1d kiraz karidesim kıpkırmızı olmuş ve büyüdüğü yetmezmiş gibi çok sağlam bir şekilde yumurta tutmuştu.. Yakalayabilirsem çıkarıcam tanktan yoksa sessifloralarımın başına gelen orman katliamı bu sefer rotala wallichilerin başına gelecek diye korkuyorum..

12. taygun

taygun Guest

Evet çok haklısın Volkan hocam. Dün karideslerin dağılımı yaparken bir tanesini yanlışlıkla ezdim. Daha sonra da bu bahsettiğin girintiyi farkedince, onları da zedelediğimi/sakatladığımı zannettim. haha: Sonra diğer Yeşil Karideslerinde sırtlarında aynı çıkıntıyı farkedince rahatladım. Bakalım karidesler büyüynce o çıkıntı nasıl gözükecek.

Doğrusu önce tebrik ederim. Ne güzel, karideslerin çoğalıyor. Ama anlamadığım nedir bu Kırmızı Kirazların Sessifloralara verdiği zarar? Ben bu karideslerle okuduğum yazılarda böyle bir bilgiye rastlamadım. Ama hiç bilmeyen birisi gelip de bu forumda bunu okusa eminim çok şaşıracak. Ne yapıyor bu keratalar. Bitkiyi yiyorlar mı yoksa yaprakları koparıp atıyorlar mı?

Daha önce de bu konu geçmişti. Yazan senmiydin yoksa Abdullah mıydı, tam olarak hatırlayamadım.

Saygılar

13. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Bel fıtığı olmasın hocam bu genç karidesler :D 1 aya kalmaz görürüz abi son hallerini artık...

Abicim kiraz karideslerin sessiflora'lara verdiği zarar şekil 1-a'da görülebilir.Bende bu konu hakkında bilgi ararken bu konuyu paylaştığım başka bir platformda ince gövdeli bitkilere bu tip zarar verdiklerini onlarda söylediler ve hiç şaşırmadılar.. Bende her seferinde olan bir olay artık ben alıştım.Sessiflora'da cabomba gibi arsız bir bitki ve hertürlü büyüyen bir bitki ama gelin görün kü değil su üstüne yaklaşmayı 15-20 cm'in üstüne çıkarmıyorlar hiçbirini , bende canım sessifloraları komple sökmek zorunda kaldım.Çünkü alttan üsten tırtıklamaya başlıyorlar ve gelişmesine izin vermiyorlar.. Su üstüne çıkan dala saldırıp tabana indirip cımcızlak bırakıyorlar.. Karides tankımada budadıklarımdan sessiflora ormanı yapmıştım.Hepsi alaşağı etmeleri bir kaç günlerini aldı o kadar.. O yüzden tanktan kiraz dişisini mutlaka almalıyım iş yerinde üremeye devam etsinler evde kiraz istemiyorum.Tabii ben eve gidene kadar yavrulamadıysa.. :cekingen:

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  14. taygun

taygun Guest

Teşekkürler Volkan. Pekiyi, kopardıklarını yiyorlar mı yoksa çekirge gibi koparıp bırakıyorlar mı?

15. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Rica ederim abisi.. Aynen öyle dediğin gibi abicim çıtlayıp çıtlayıp atıyorlar :) Önce üstünde ki yosunları temizliyolar "aaa ne güzel" falan diyordum ama durum hiçte öyle değil.. Yolup yolup atıyorlar..

16. taygun

taygun Guest

Vay keretalar. Bence diğer bitkilere bir şey yapmadıklarına göre bu bitkide onları çeken birşey olmalı.

17. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Yeşil Karideslerin Gelişimine Dair

Yeşil karideslerimi bende kiraz tankına saldım, ilk geldiklerinde 10 taneden 1 tanesi zaten fire olmuştu, bugünde 8 tanesi telef olmuş sadece 1 tanesi hayatta... :(

18. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Haydaaaaaa... nasıl olur Akgün hocam ? alıştırdığınız halde nasıl öldüler ? gerçi bendekilerin durumunu bilemiyorum.. kendi hallerine bıraktım 100'ltlik tanklarda... 1 ay sonra anyayı konyayı görürüm artık.. çok üzüldüm Akgün hocam karideslerinize valla... :(

19. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    :) Sadece Tamer Abimi şaka yapacak, birde ben yapayım dedim :)
    Üzülmeyiniz sapasağlamlar ve zıp zıp geziyorlar...

20. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Buldunuz olta: yapın bakalım :D

Sayfayı Paylaş