1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeşil Karideslerin Gelişimine Dair

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde taygun tarafından 24 Haziran 2009 başlatılmıştır.

1. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Ne desen haklısın abi ama bu meretleri çekmek için gerçekten güzel bir makine gerekiyor.. 2 gündür iş yerinde endler'slerin bile resmini çekicem diye belki 300 poz resim çektim.. Onları hareketli yakalamak zor minicik karidesleride görüntülemek zor.. İlk fırsatta çekicem.. dost:

2. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Temel hocam yarama tuz basma ne olur... :cekingen:
    Fotoğraf makinam malesef yok, bundan önceki resimleride kuzenimin makinası ile çekmiştim... Evime makinası olan biri geldikçe fotoğraf çekeceğim ve sizlerlede paylaşacağımdan kuşkunuz olmasın...
    Tamer Abi; benimkilerinde hepsi yeşil değil zaten bazıları çok daha açık tonda, sanırım Volkan hocanında dediği gibi erkeklerin rengi (kiraz karideslerdeki gibi) daha açık tonda oluyor.
    Onur Bey, tatlı su karidesleri (özelliklede kiraz karides) gerçekten inanılmaz dayanıklı böcükler (Tamer abinin deyimi :) ).
    Üretim içinde su şartlarını sağlamanız yeterli oluyor. Başta benim karides tankımdaki su değerlerini oturtamamıştım, üremede sorun yaşamıştım ama şuan tankımda o kadar çok minik yavru varki, ben bile şaşıyorum bu duruma... (Portal sağolsun, ayrıca Volkan hocam).
    Selamlar.

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Lafımı olur Akgün hocam bilgi paylaşıldıkça herkes faydalandıkça güzeldir.. :hepiniziseviyorum: Temel abi sen valla mübarek insansın.. Başka birşey dileseymişsin olucakmış heralde :) Şansıma yeşil karidesi yakaladım ve 2 kare fotoğrafını çekebildim.. Arkadaş biraz renklenmiş ama ben bitkilerin arasından seçemiyormuşum rengini.. Buyrun karşınızda yeşil karides :)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  4. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Merhabalar...

Aldığım yeşil karideslerden sadece 1 tanesi hayatta. Kendisi zaman zaman yeşil rengini gösteriyor. Akvaryum tabanında torf bulunduğundan düşen pH yeşil karidesler için maalesef uygun olmadı. Zaten Tamer Hocamızda yeşil karideslerin bulundukları akvaryum suyunun alkali olması gerektiğinden bahsetmişti...Denemiş ve görmüş olduk :)

Ayrıca şuan karides akvaryumum Tettara'nın yeni evi oldu :) Kalan karidesler saklanmakla meşgul. Bir kısmıda başka bir yerde.

Saygılar herkese.

5. taygun

taygun Guest

Arkadaşlar,

Ne yazık ki artık ben de Yeşil Karides göremez oldum. Neredeyse 25 tane Yeşil'den eser yok ortada. Yukarıdaki mesajlarınıza göre sizlerde de bayağı eksik var herhalde. Bu porje fiyaskoyla sonuçlandı herhalde.

Nerede hata yaptık acaba. fır fır:gif

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Şuan için benim birşey söylemem belki erken olucak ama benim evde ki tankımda 4-5 karidesten 3'ünü en son resmi çektiğimde görmüştüm.. daha bugün eve geldiğim için son durumları nedir bilemiyorum ama kiraz karidesler kadar dayanıklı değiller kanımca.. tabii biryerlerde hata yapmışta olabiliriz yada sıcaklara yeterince önlemde almamış olabiliriz.. yarın iş yerinde ki karideslerinde son durumuna bakıp konuya yazarım.. mübarek hayvanlar bukalemun gibi zaten bitkili tankta görmek çok zor.. gelin görün ki evde ki tankımda kiraz karidesler hem doğurdu , doğalarda resimdeki yeşil karidesin boyunu geçti çok kısa bir sürede..

7. taygun

taygun Guest

Haşlanmış ıspanak koy akvaryuma. Yaşıyorlarsa kesin geleceklerdir. Bu böcükler ıspanağa deli oluyorlar

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Ispanağıda denerim Tamer abi ama artık ne zaman yapabilcem bilmiyorum.. işlerden dolayı evi otel olarak kullanacağım 1 hafta daha :)

9. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Volkan hocam senin yazdıklarının aynısını bende yaşıyorum :) keratalar hiç gözükmüyorlar... arada bir 1-2 tanesini görüyorum sonra gene kayıplar...Yeni doğan kirazlar bile onların boylarını geçti ama yeşillerde tık yok :D

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Yeşil karideslerde Tamer abi hariç çuvalladık galiba.. Evde ki tankı komple elden geçiricem inşallah bitkileri çıkarırken arada yeşil karidesleride ayıklamam.. Kirazları bile farketmek zorken yeşilleri ayırt etmem imkansız gibi yada şans işi olacak sanırım. saat:gif

11. taygun

taygun Guest

Doğrusunu söylemek gerekirse Volkan, aslında ben de çuvalladım. Nasıl dersen, başlangıçtaki adet 25 gibiydi. Şimdi arada bir tek tük görüyorum. Varlar mı, yoklar mı belli değiller. Yukarıda birkaç mesaj önce "hiç kalmadı" demiştim. Bugün bir tane gördüm.

İyi güzel de, görmediğimiz karidesten ne zevk alacağız? fır fır:gif

12. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Abi senin karides yemleme hakkında ki konuda sanki gördüm diye hatırlıyorum ben saat:gif yanılıyormuyum yoksa aha:gif Abi valla ne desen haklısın yeşil karidesler bitkili tanklarda kesinlikle gözükmüyorlar.. Kiraz'a devam mı yoksa yeşil'den farklı türle mi yola devam :bilmem:

13. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Yeşil bendede bir tane kaldı palıdaryuma dip çekimi yaptığımda diğerlerini aynen öbür tarafa yollamışım, filtreyi açtığımda hepsi içinde pembeleşmiş bi haldelerdi :D kalan bi tanesi canavar gibi büyüdü ve renk aldı çok seviyorum onu çifleşirse kirazla kıracağım.

14. taygun

taygun Guest

Merhaba Volkan,

Bu konuda biraz inatçı olmak istiyorum sanırım. Kiraz karideslere "üreme" diye yalvarsan da deli gibi çoğalıyorlar. Bu nedenle kiraz karidesleri üretip de başardım demek bize yakışmaz değil mi? saat:gif

Ben bu sefer daha dayanıklı olacağını düşünerek yeşillerin yetişkinlerini almak istiyorum. Ama hemen değil. Ondan önce daha önemli planlarım var. pala.gif

15. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Tamer abi o Hatay daki arkadaş hala satıyormu yeşil karides aynı fiyattan?

16. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Valla haklısın Tamer abi ne yalan söyliyim kiraz karidesler için bir seviye belirlemek gerekirse seviye 1 demek daha doğru olur ve biz o seviyeyi çoktan geçtik.. Yeşil karideslerinde o kadar ince ayarlık bir canlı olduğunu düşünmemiştim açıkçası ama nerde hata yaptık anlayamadım.. İş yerinde ki tankta 1 tane bile yeşil karides gözüme çarpmadı ne yazık ki.. Evde ki 3 yeşildende ses seda yok.. Sanırım 0 çektim. :bilmem:

Tamer abi nedir o önemli planlar hafiften çıtlatsana bizede , yeterince gol attın bize artık paslaşalım diyorum çak:gif

17. taygun

taygun Guest

Akgün Merhaba. Valalhi ben de bilmiyorum. Neler var elinde, satıyor mu satmıyor mu inan hiç bilmiyorum. Sana adresini vereyim bak istersen.

(...)

Haliyle siteni adresini alırken şak diye gözüme battı satılık yeşil karides ilanı. Bak istersen.

Volkan Merhaba,

Bahsettiğim konu iş konusu. Yoğun bir şekilde bura konuya vakit harcıyorum. Bu nedenle şimdilik ilave bir canlıya ayıracak vaktim yok. İleride inşallah iyi şeyler olacak.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  18. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Şimdiden hayırlısı olsun demek düşüyor bize abicim o zaman , inşallah istediğin gibi ve gönlünce olur. dost:

19. taygun

taygun Guest

Teşekkürler Volkan.

20. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Yeşil Karideslerin Gelişimine Dair

Bu arada evde ki tankımda ki yeşil karides sayısı 2 oldu. :) Bir tanesi daha dış filtrenin içinden sağsalim çıktı.. Yeşiller tankıma geldikten sonra doğan kiraz karidesler büyüdüler ve tüm dişiler yumurta tutmuş nerdeyse fakat 2 yeşil karidesimin ne boyunda nede renginde aman aman bir gelişme yok.. Yeşil karides değilde başka tür karidese yönelebiliriz diye düşünüyorum.Bitkili tanklarda hiç gözükmüyorlar zaten..

Bilmem dikkat ettiniz mi hiç ama benim yeşil karidesi hep başaşağı ve geri geri yukarı çıkarken görüyorum , hiç düz çıkmıyor yukarıya :) Bana gele gele geri vitese takılı karides mi denk geldi :D

Sayfayı Paylaş