1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeşil kiraz karides yumurtaları

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde Toprak Akalın tarafından 4 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Arkadaşlar kiraz karides üretim tankına yumurta tutmuş bir karidesi alacaktım ki, yumurtaların yeşil olduğunu farkettim. Mantar olabilir mi?

2. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım
    Cevap: Yeşil kiraz karides yumurtaları

Fotoğraf eklersen daha rahat yardımcı olabiliriz...

3. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Fotoğraf makinem bozuk ama şöyle bir gelişme var, daha demin akvaryuma bakayım dedim java yosununun üzerinde minik kızıl bir şey gördüm. Dikkatli baktım, bir karides yavrusu! Tek olarak kurtulmuş ve yenilemeyecek boya gelmiş, mossların arasında geziyordu. İyi vallaha sevindim. :)

4. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR

Yeşil yumurta görüyorsan TOPRAK dip cekimi yapıyormusun düzenli su değişimi yapıyormusun?. Yumurtalar bozulmuş ve karides yumurtaları atmış demektir diye düşünüyorum bende yaşıyordum ancak düzenli su değişiminden sonra bu sorundan kurtuldum.

Toprak Akalın bunu beğendi.
  5. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

O galiba eski karideslerden gelmiş... Sen %30 kadar dip çekimi yap... Gelişmeleri aktarırsın... :F:F:F

6. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Her hafta düzenli dip çekimi yapıyorum. Ama şöyle bir şey var, yumurtaları atmadı, hala havalandırıyor.

Ayrıca arkadaşlar ilk mahsülleri aldım, arkadaki karides üretim tankına baktım, ben bu kadar yem atmadım ki be diyecektim ki hop bir tanesi sıçradı. Sonra daha dikkatli bakınca filtrenin üzerinde, orada burada bir sürü karides yavrusu var ve cidden çok küçükler. :)

7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Karidesin üzerinde taşıdığı yumurtalar kolay kolay mantar olmaz.Anne sürekli havalandırır onları.. Açılmaya yakın yumurtalar o rengi alıyorlar..

8. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Eğer dediğiniz gibiyse şu doğuran karides yeşil yumurtalı olandır. Hemen bakıyorum. :)

Yok, yeşil yumurtalı olan doğurmamış... Neyse bekleyip göreceğiz. :)

volkantr34 bunu beğendi.
  9. h4k4N

h4k4N

İsim:
    hakan sunar

bnde karides üretimi yapıyorum yani kendileri ürüyorlar :D yeşil renk yumurta tahminen 3 5 günlük doğum süresinde oluyordu benimkiler öleydi yani.ve anlıyamadığım birşey 5 aydır karides besliyorum. 4.'ayda hepsi birden doğum yaptı acabamevsim gibi birşeymi oluyor bunlardada =)

10. taygun

taygun Guest

Merhaba. Bu yeşil yumurtalar konusu benim de çözemediğim, üstelik de yabancı yazı ve forumlarda cevabını göremediğim bir konu. Bulacağız inşallah. :der:

Benim kiraz karideslerimde de görüyorum aynı sorunu. Ama bu yeşil yumurtaları daha çok sırt bölgesinden aşağı inmemiş yumurtalarda görüyorum. Bu durumda acaba yumurtanın gelişme devresinde mi bu renkle kendisini gösteriyor diye bir soru geliyor aklıma.

Volkan'la hem fikirim. Anne karides yumurtaları devamlı havalandırdığı için yumurtların bozulma ihtimali pek az. Ama öte yandan aşağıda linkini verdiğim resimlerde de görüleceği üzere, yumurtadan çıkan yavryu karideslerin bu evresinde orada mosslardan başka yeşil bir şey yok. Aksine yumurtalar sarı.

Saygılar

11. ardabe

ardabe

İsim:
    Arda BEŞİKÇİ

Herkese selam. uzun zamandan beri karideslerle içli dışlı olduğum için bu konuya bende birşeyler yazma hissinde oldu. Evrelere göre sizin yeşil renkli yumurtalarınız bozulmadı. Yumurtalarda sarı renk, yeşil renk görmek çok doğal sorun olmadığı anlaşılır. karidesler bozulmuş yumurtayı zaten üzerlerinde taşımazlar. yavruların çıkma şeklide ayni dir. karides ayaklarının arasındaki yumurtalar patladığı andan itibaren anne ayakları ile yavruyu tabiri caiz ise sıpıtıp atar. yavru bundan sonra kendi başının çaresine bakar.

Eğer karideslerinizin bulunduğu tankta başka bir canlı yok ve sadece karides besliyorsanız. ayrıca bol biki (java moss bile yeterli) varsa sakın olaki dip çekimi yapmayın. karideslerden arta kalanları bitkiler bitkiler sayesinde oluşan yosunları karidesler götürüyor. yapılacak en önemli bir şeyde debisi düşük şekilde sünger filitre ile suyu filitre etmek. gerisi döngü oturduktan sonra yem atmaya kalıyor.

Unutmadan su değişimi yapmak isterseniz. (hava sıcaklığı ile buharlaşma veya su tazeleme) 2-3 günlük bekletilmiş çeşme suyu ilave edebilir. kendinizin belirlediği aralıklarla akvaryumdan su çekebilir.(unutmayın dip çekimi olmayacak yüzeyden su çekilmeli) sonra dinlekdirilmiş su eklenebilir.)

Karideslerinize (özel bir tiyodur) C vitamini takviyeli dip yemleri kullanmanız tavsiyedir. (klasik tetra bits ten daha hızlı büyümelerine yardımcı olur) tavşandan beterde olurlar sonra koyacak yer ararsınız.

Sıcaklık değerleri oturmuş, erkek dişilerin farkına varmış diyelim :)

volkantr34 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş