1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeşil Nokta Yosun Türleri

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde moquzhan tarafından 13 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Selamın Aleyküm,

Arkadaşlar yeşil nokta akvaryum yosunu görüyorum ve bu yeşil nokta yosunu ile uğraşıyorum. Sadece camda çıkması mühim değil temizlenir. Fakat ısıtıcının, derecenin, filterin borularının üzerinde de çıkıyorlar. Plastik oldukları için bunları jiletle temizlemek imkansız. El ile temizlemekte büyük bir işkence.

Biraz araştırma yapmıştım; bunun sebepleri arasında güneş ışığı ve aşırı aydınlatma gibi etkenler var. Akvaryum doğrudan güneş ışığı almıyor sadece bir tarafı gün ışığı dediğimiz aydınlık alıyor.

Aydınlatmam (18W T8) ise sabah 09:00 - 21:00 arasında 12 saat. Bundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Sizde aydınlatmam nasıl olmalı? (Zaman ayarlayıcısı mevcut.)

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Aydınlatmanın floresanlarını değiştir eskimiş ola bilir birde çeşme suyunu sorgula derim...:)

3. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Yok Alparslan. Sorun 12 saat aralıksız çalışan aydınlatmada benim size danıştığım nokta kaç saat olmasıydı.

Alparslan bunu beğendi.
  4. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Aleyküm Selam Oğuzcuğum Daha Öncede söylemiştim Hafifte olsa güneş ışığı yosunlaştırıyor aynı problem bendede vardı hatta çok çok fazlasıyla vardı akvaryumumu güneş almayan yere kaldırdım sorunum çözüldü çok şükür. Aydınlatman Çok fazla yanıyor 7- yada 8 saat Olmalı bunun etkiside vardır yani 18 watt Daylight mi ? başka birşeymi ? Temizlemek için Banka kartı Felan Kullan çok güzel çizmeden temizliyor.

Alparslan bunu beğendi.
  5. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Miraç'ım, malesef ki akvaryumu koyacak başka yerim yok. :( Bence asıl sorun aydınlatmam kesintisiz 12 saat yandığı için ister istemez sıkıntı çıkarıyor. Günde kaç saat aralıklarla yanmalı sence? 5+2+5 şeklinde felan 5saat yanıp 2 saat sönüp bi 5 saat daha yanması gibi.

6. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    12 saat fazla yukardada belirttiğim gibi 7 yada 8 saate düşür. bunun aralık koymak işe felan hiç alakası yok kardeşim benim akvaryum sabah 11 yakıyorum akşam 20.00 da Kapıyorum hiç bir sıkıntım yok.

Alparslan bunu beğendi.
  7. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Anladım. Kapatmaya gerek yok diyorsun yani.

8. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    hiç gerek yok. aydınlatma saati 8 olsun.

9. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Peki çok sağol paşa. :)

Ankaraguclu bunu beğendi.
  10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Miraça Paşalık yakışır...;)

Ankaraguclu ve moquzhan bunu beğendi.
  11. gurselbaku

gurselbaku

İsim:
    gursel seckin
    Aydinlatma mutlaka royal blue olmali ebaydan led alabilirsin baska renk isik alg olusmasina sebep oluyor birde karbondioksit verirsen alg besin bulamadigi icin ölür.

Sayfayı Paylaş