1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeşil Renk Işığın Bitkiler ve Yavrular Üzerine Etkisi

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde protokol tarafından 10 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. protokol

protokol

Merhabalar..

Bu konuyu epeydir açmak düşüncesi var ama fırsat bulamamıştım..Nasip şimdiyeymiş. Uğradığım bir akvaryumcunun tavsiyesi üzerine (bitkilere faydası olurmuş) 40 litrelik yavru tankıma yeşil florasan bağladım (bitkilere faydasını gözlemlemek açısından)... gözlem sonucumu paylaşıyorum bitkilerin rengi biraz daha yerine oturdu ve her tarafından filizler vermeye basladı bir hafta gibi kısa bir sürede.. bitkiler için belki normal ama ben şöyle bişey daha gördüm sanki lepistes yavrularının gelişiminede katkısı oldu gibi şöyle ki bir haftalık yavruları anaçlalrın arasına saldım (canlı yem bile yemedi bu yavrular) o derece büyüdüler.. hayretler içerisinde yeşil ışık yanmaya devam ediyor :basardim: bu konuda bir bilgisi, düşüncesi yahut tecrübesi olan varmıdır? Saygılarımla..

2. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar

Ben perdeyi açıp güneş ışığı ile aydınlatıyorum bitkileri, herhalde en iyi ışık bu olsa gerek ;)

Ancak yeşil ışık veya başka bir renk bitkilere faydalı ise onu kullanırız. Umarım uzman arkadaşlar gereken cevabı verirler burda:gif

3. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Fotosentez hızı yeşil renk ışıkta en düşük seviyededir bildiğim kadarıyla. Yeşil ışık dolayısıyla bitkilerin rengi daha güzel duruyor olabilir.

Basit bir grafikle ifade edilecek olursa, durum budur...

Yavru gelişimine olan etkisi hakkında maalesef fikrim yok.

Sayfayı Paylaş