1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeşil Su

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Desert Falcon tarafından 21 Mart 2009 başlatılmıştır.

1. Desert Falcon

Desert Falcon

Arkadaşlar foruma uzun süredir giremiyorum ama artık sizlere birşeyler danışmamın vakti geldi.Geçen pazar günü akvaryum suyunu değiştirdim fakat dinlendirdiğim suyu koyduğum kovayı döktüm kullanmak gerekti ve içine klor giderici damlatarak değiştirmek zorunda kaldım.pazartesi bir sorun gözlemedim,salı da öyle... çarşamba günü su sanki bulanmıştı.hani yeni kum eklersinizde gri olur bulanır ya biraz suyunuz.o şekilde.hiç umursamadım.ertesi gün su biraz daha bulanmıştı sorun olduğunu farkettim fakat yine biraz yoğun olduğum için ellemedim.bi sonraki gün suyun sarı renk aldığını gördüm.aslında yeşil-sarı gibi birşey.ama tam olarak değil.mesela şimdi ön yüzünden bakıyorum akvaryuma fazla birşey yok gibi hafif bildiğimiz bulanık akvaryum ama yan tarafından bakarsam çok bulanık olduğunu görüyorum.sarıya çalan çok açık yeşil bi renk.yani tam yeşil renk diyemeyeceğim.Daha önceleri forumlarda okumuştum tekrar göz gezdirdim buna sudaki algin değil bir bakterinin sebep olduğu söyleniyor.Ne yapabilirim sizinde görüşlerinizi alayım.Öncelikle debiyi biraz düşürücem sünger ekleyerek ve filtrenin süngerini klorlu çeşme suyumuzda iyice yıkayacağım.Suyu yine pazar günü değiştirmeyi planlıyorum.Balıklara zararları nelerdir bunun ? Suda aşırı nitrat olacağını sanmıyorum ama yemlerden biraz fosfat birikmesiyle bu sorun oluşmuş olabilir diye düşünüyorum.30 kadar yavru var 1 yetişkin dişi var yavrularda büyüdüler gibi.yemlerini biraz bol atıyorum.
    Sizlerinde önerilerini bekliyorum.Özellikle bu sorunla karşılaşan ve atlatanları bekliyorum.Su düzenleyici de kullanmayı düşünüyorum artık.

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Şahincim klişe olduğu kadarda doğruluk payı ispatlanmış olan yemin fazla atılması su renginde değişikliğe sebep olmuş olabilir.. Akvaryumun, balıkların ve filtren hakkında biraz daha bilgi verebilirsen daha iyi olur.. Birde Abdullah abinin dinlendirilmiş çeşme suyu hakkında ve bir hastalıkla ilgili makalesi var onu okumanı tavsiye ederim.Bulur bulmaz bu mesajımın altına ekleyeceğim.. Yavruların gelişimi hızlı olduğu için metabolizmaları yediklerini çabuk yakıyor ve sende sanırım karınlarını şişkin görmek için yemi bol atıyorsun.Bunun yerine yemi azar azar ama çok öğünle vermeni tavsiye ederim.. Böylelikle yemin akvaryuma dağılmasını minimuma indirirsin.. Filtreni klorlu suyla yıkadıktan sonra yerinde olsam akvaryuma o şekilde koymam.. Yavruların bağışıklıkları o kadar güçlü olmadığı için klordan etkilenebilirler.. Akvaryumdan alacağın suyla yıkaman en doğrusu olur.. İlla ki suyun rengini değiştiren bir bakteri çeşididir ama zararlı mı değil mi bunu bilmiyoruz.. Debiyi düşürmektense artırman daha faydalı olur çünkü şu şartlarda daha sağlam bir filtrelemeye ihtiyacımız var...

3. Desert Falcon

Desert Falcon

Balıklar olabildiğine renkli bence bağışıklık sistemleri oturmuş durumda.Suyu %40 kadar değiştiricem.O zaman her zaman yaptığım gibi kendi suyunda yıkarım ama bunun bi mikrop olması filtreyede yerleşmesi anlamına geliyor o yüzden diyorum filtreyi klorlu su da mı yıkasam diye.Su düzenleyicisine ne dersin Volkan abi ?
    Buralarda Ordas var koca balık çiftliği ama Bergama'da o kadar az malzeme var ki...
    Su düzenleyicisini bile ilk defa kullanıcam.

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Sen öyle diyorsan öyledir o zaman yavru diyince hani ben 1 aylık falan sandım.. Dinlendirilmiş su ağzı açık şekilde 2-3 gün bekletildiyse zaten kloru uçmuştur ekstradan klor gidericiye gerek yok.. Benim tankta yeşil su olmadı ama bulanık olduğu zamanlarda bir kaç kez sera aquatan kullandım.Suyu cam gibi yapıyor balıklara zaten zararı yok streslerini gidermelerinede iyi geliyor.. Ben memnundum ama dış filtremin ekipmanını yoğunlaştırdıktan sonra artık ona gerek kalmadı.. Filtrene gelince sırf onu klorlu suyla yıkaman çözüm olmaz.. Sen % 40 su değişimi yap ama dinlendirilmiş su olmasına özen göster.3 günde 1 % 20 su değişimi yapmaya devam et fazla yapma ki akvaryum suyunun biyolojik dengesini sarsmayalım.. 1 haftayı böyle atlattıktan sonra gelişmeleri bize yazarsın.. Zaten bu durumdan muzdarip olan diğer arkadaşlarda tecrübelerini paylaşacaktır.. Onlarada bir kulak verelim.. Atladığım yada yanlışım olan bir yer varsa düzeltilir.. Balıklarının sağlığında bir anormallik yoksa sakin ve sabırla sorununu çözmende yardım edelim.. İlaç falan kullanmadıysan ana tankında düzenli su değişimi ve belkide su düzenleyicisi ile çözebileceğimiz bir durumu daha kritik hale sokmayalım.. Ordas üretim üzerine olduğu için ilaçlamaları ve filtreleme sistemleri kendilerine özgü olabilir.. Ama online alış veriş yapabiliyorsan otuz.com'u tavsiye ederim.. zahmetsizce istediğini ordan temin edebilirsin.. ama ürün açıklamalarına dikkat et son kullanma tarihi yaklaşmış ürünlerin tarihlerini yazıyorlar gerçi ama "aa bu ucuz" diye hemen alma ;) gözden kaçabilcek bir durum...

5. Desert Falcon

Desert Falcon

Sağolasın abi.Deneyelim bakalım pazar gününden başlayalım operasyona :) kumu falan değiştiricem ben havalar ısınsın akvaryumu yeniden kurucam Bakırçayın kenarındayız sel gibi birşey olmuştu o dere kumlarından almıştım onları koyucam çok çirkin bi kumum var şimdi akvaryumumda,karışık...Bu kumlar biraz ince de olsa sazlar için uygun incelikte görüyorum.
    İyice yıkayıp onu kullanıcam.
    Bugünde su düzenleyiciyi alayım.Burda Sera yok Deep ürünleri var onlar da çok sınırlı.
    Yardımlarınız için Teşekkürler.Tedaviyi sizlere yazıcam her uygulamada.Bu %40 dan 3 gün sonra bulanma olmazsa geçici bi durumdur o zaman %20 lere gerek olacağını sanmıyorum.

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Dereden alacağın kumu hiç yıkamasan daha doğal olmaz mı ? Üstünde ki yararlı mineralleri taşımış ve bitkilere doğal gübre sağlamış olursun.. Hiç denemedim öyle bir şansım olmadı ama öyle olabilir diye bir düşünce belirdi kafamda :) Gelişmelerden haberdar edersen iyi olur tecrübenden bu duruma düşenlerde faydalanırlar.. Olumlu olumsuz yazarsın Şahincim.

7. Desert Falcon

Desert Falcon

Yağmurda günlerdi dışarıda bekletiyorum.Elimndeki mevcut kumla karıştırıcam midye kırığı başka derenin kumu ve şu an elimdeki kum.Hiç yıkamayayım bari zaten kaç yağmurdur dışarıda bekliyor.Üzerlerinde yoncalar çıkmış :) Tamam yarın bi temizleme yapıcam

8. Kadr1maN

Kadr1maN

Şahin bey bende başımdan geçeni anlatayım belki bir şekilde işinize yarar.

1 hafta önce benimde başımda belaydı bu yeşil su.Aradım taradım ama işe yarar bir çözüm bulamadım.

Akvaryumum 20litre civarı küçük birşey.İlk önce iç filtremin haznesine sünger doldurarak yararlı hücreler için yer oluşturdum.Daha sonra araştırırken rastladığım üzere günlük %50 su değişimlerine başladım.Eklediğim suyun %25ide çeşmeden alınmış klorlu suyun oda sıcaklığına getirilmiş haliydi.Söylendiğine göre klor bunların düşmanıymış dikkat: yaklaşık 15-20 gün boyunca günlük %50 su değişimini yaptım.Ama bir türlü sonu gelmedi.Suyun rengi biraz kendine gelir gibi oluyor ve yine yeşile dönüyordu.Son zamanlara doğru 2 tanede vatoz ekledim.Deli gibi çalıştılar ama gözle görülür birşey değişmedi.
    5gün önce komple su değişimi yaptım,tuzlada güzelce yıkadım.Şu anda bir sorun yok tabi hala diken üstündeyim. :(

9. Desert Falcon

Desert Falcon

Suyun tamamını değiştirip kumu ekipmanları yıkadıysanız sorun bitmiştir zaten.Benim amacım oturan dengeyi bozmadan bu yeşil suyu bitirmek.Vatoz eklemenizin bi faydası olmaz.Ben bugün %50 suyu değiştirdim.Yeni su eklemeden tortudan arındırdığım dere kumunu koydum su çok bulanık şu an akvaryumun içini zor görüyorum ama yakında çöker dibe.Yeşil su falan kalmadı şimdilik bembeyaz su var topraktan hiçbişe göremiyorum çöksün tekrar 3 gün sonra %30 değişim yapacağım.
    Dipteki kumu niye kaldırmadım diye sorarsanız dün 1 kök balansae aldım.Daha doğrusu çiçekçide ne olduğunu bilmiyor ama ben buna benzettim.Okuduğuma göre kökünde midye kırıkları olması lazımmış.Dipte midye kırığı dere kumu çakıl karışımı var üzerine de milden büyük ince dere kumu koydum.Yani kökünün olduğu yerde midye kırıkları da var.

10. Kadr1maN

Kadr1maN

Yeşil suyun nedenini alg patlaması olarak biliyorum.Malum vatozlarda alg tüketicileridir.Dışkılarından da belli oluyor hani(yemyeşil). Belki de ilerlemiş bir alg patlamasında etkili olamadılar.Ama önlem olarak düşünülebilir. dikkat:

11. Desert Falcon

Desert Falcon

Ben de alg patlaması olarak değil mikrop olarak biliyorum da o yüzden öyle dedim.Sanılanın aksine mikrop oldukları araştırmalarla kanıtlanmış.Alg de olsa vatozlar suda serbest dolaşan algi tüketemezler sanırım.
    Bu arada su değişimi işe yaradı şu an hiçbişey kalmadı sadece kumun tortusu biraz bulandırdı suyu.Perşembe günü de bi değişim yapıcam.

12. Desert Falcon

Desert Falcon

Arkadaşlar konuyu tekrar güncelleyip üste çıkarıyorum ama uygulamamdan sonra yeşil suyun tamamen ortadan kalktığını bildireyim istedim.Pırıl pırıl oldu.

13. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Şahin mikrop derken neyi kastediyorsun acaba?Algler de mikrop olma potansiyeli olan yaratıklardandır da.
    Madem üste taşıdın konuyu yanıtla bakalım sorumu :D

14. Desert Falcon

Desert Falcon

Okuduğum bir makalede mikroplardan bahsediliyordu.Link vermem doğru olur mu ? Alglerden mikrop diye bahsetmiyordu Cem abi.Farklı mikroplardan bahsediyor.

15. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Halk dilinde mikrop patojen mikroorganizmalardır.Onların da çeşidi binlerce.Biraz daha daraltmak lazım tanımı.

16. Desert Falcon

Desert Falcon

Buyrun Cem abi... O kadar biyolojim yok zaten en son 9.sınıfta gördüm zar zor 2 ettim. :)

17. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Ben buyurursam alg der çıkarım işin içinden,onları da Abdullah Abi anlatır.Buyur Abdullah Abi :D

Sayfayı Paylaş