1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeşil Yosun Problemi İçin Yardım

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde aydin_1975 tarafından 28 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. aydin_1975

aydin_1975

Yer:
    konya
    Merhaba. 3 gündür akvaryumun ön camında film tabakası gibi yeşil yosun oluşuyor. İşten geldiğimde temizliyorum ve yeşil yosun ertesi gün yogun bir şekilde yeniden kaplıyor bütün camları. Su değerlerim hepsi normal sadece fosfat ölçmedim. Birde kayanın birinde kahvrengi jel gibi bir oluşum var kayayı kaplayacak gibi yayılıyor ve üzerinde bol miktarda baloncuk var.

2. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    İsmail bey tankınız hakkında biraz bilgi ve fotoğraf paylaşırsanız yardımcı olabiliriz.Fosfat ve aydınlatma problemi muhtemelen .Kayalarda gördüğünüzde cyno'dur.

3. aydin_1975

aydin_1975

Yer:
    konya
    aydinlatma ecotech kullaniyorum 18 kelvin olarak ayarlı, mercanlarda var sanki mercanlar dahada güzelleşti , 3 aylik akv. suda biraz bulandi. su an camları temizledigim için foto çekemedim.

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ecotech in çok modeli var ya resim atın yada içindekileri açıklayın bir yanlışlık var 18 kelvin olmaz...:)

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    İsmail bey son birkaç hafta içinde neler yaptınız ekipman nedir? Kurulumunuzdan veya tankınız dan haberdar değiliz o yüzden biraz tankı tanıtır ve bilgi aktarabilirseniz daha kolay ve doğru bilgilendirme olacaktır.

6. aydin_1975

aydin_1975

Yer:
    konya
    Tuzlusu : 3 Ay önce kuruldu.
    Tankım : 200 Litre.
    Scimmer : Nac7
    Aydınlatma : Ecotech Radion XR30w
    Balık : 10 adet küçük boy balık.
    Mercan : 6 Parça lps mercan.

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ekipmanlar güzel,su değerlerini de ölçüp yazar mısınız ve aydınlatma kaç saat yanık kalıyor...:)

8. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    RO'yu kontrol edin, balık ve yapıyorsanız mercan yemlemesini gözden geçirin. Yosunlanmanın bir numaralı sebebi akvaryuma su değişiminde ve eklemede kullanılan su. Yosun gelişimi için bazı mineraller eksikse fosfat ve nitrat sınırların biraz üstünde olsa bile yosunlanma şiddetli olmayabilir. Bu yüzden akvaryuma silika, çinko, demir gibi bazı bileşikler dışardan girmeden alg ve yosun gelişimi tetiklenmez. Bu iz minerallerin tek giriş yolu ise iyi filitrelenmemiş RO suyu.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mercanlar için vitamin, yem vb. kullanıyor musun, katkı ekleniyor mı? Fosfat veya silikat yapabilir ama kayadaki oluşumun fotoğrafını görmek iyi olur.

MOVACIKLI bunu beğendi.
  10. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Temel abi sana katılıyorum bende haftada 5 damla amino acid girdim fakat Cyano başlangıcına neden oldu.

11. aydin_1975

aydin_1975

Yer:
    konya
    su değerlerim normal ama fosfatı ölçemedim test kitim yok. En kısa zamanda temin edeceğim. ışıklar sabah 10:00 akşam 11:59

12. aydin_1975

aydin_1975

Yer:
    konya
    Ro suyum diğital suda sorun olduğunu zannetmiyorum. diğital değerler normal gözüküyor. eser element kullanıyorum. 1 çay kaşığı 2-3 günde bir.

13. aydin_1975

aydin_1975

Yer:
    konya
    vitamin epar kullanıyordum kullandığım zamanlarda böyle bir sorun yoktu 1 aydır epar kullanmıyorum.

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Eser element olarak ne kullanıyorsunuz?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Epar içeriği belli ölçüde bakteri faaliyeti yarattığı için belki sindirme yapar belli ölçüdeki oluşumlara ama sorunu gidermez. Mercan vitamini ve besini derken, katkı, aminoasit, plakton yem vb demek istedim.

16. aydin_1975

aydin_1975

Yer:
    konya
    [​IMG][​IMG]

Fotoğrafları böyle aslında camı tam olarak kaplıyor ama foto çekeceğimi unutup birazını sildim. ve hergün aynı oranda kaplıyor.

17. aydin_1975

aydin_1975

Yer:
    konya
    Eser elemet olarak reeaf building kullanıyorum. Mercan yeminide 2 haftadır kullanmıyorum

18. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Burdan gördüğüm kadarı ile çok zararlı olan bir yosun tipi değil aslında, silin camları gitsin. Endişe edilecek bir şey yok.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum aslında kötü durumda değil, bu yakınlarda köklü aydınlatma değişimi yaptın mı? Çünkü diatom tekrarlaması var gibi geldi bana bu zamanla ışığın yeni etki alanlarını hareketlendirmesi ardından kalkar. Fakat az miktarda sağ tarafta kırmızı cyano sandığım oluşumlar var, maşa ile dokununca hemen dağılıyor mu veya cyano mu sence?

Mercan yemi dediğin nedir, adı sanı nedir yazarsan iyi olur?

Kullandığın suyu sorgularsan veya değişirsen ve mercan yemi her ne ise kesersen akvaryum yoluna girecektir. Güzel bir su değişimi yap ama her zamanki suda hata yok ise, şüphe duyuyorsan değiştir bu su değişiminde.

24032013403.jpg

20. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Korkacak bir durum yok.
    Yosunlarınızın sebebi aydınlatma ayarınız. :D
    Değiştirin ayarı, hemen farkedeceksiniz.

Sayfayı Paylaş