1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeşile Bizden Ufa(cı)k Bir Katkı :)

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Warden tarafından 29 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Merhabalar ,

Uzun süre sonra yeniden yeşile start veriyorum.Kendime ufak daha doğrusu ufacık bir bitkili yapmak istiyorum :)

Akvaryumu kendim yapmak istiyorum. 20 x 20 x 20 ölçülerinde 8 lt civarı birşey düşünüyorum.Şu ana kadar canlı bitki tecrubem olmadığından bakımı kolay olan moss bitkisini uygun gördüm.Moss'un tabanla alakası olmadığından dolayı o kısmı fazla ciddiye almıyorum.Yalnız görsellik açısından hagen veya aquaclay düşünüyorum.Fakat Gaziosmanpaşa çevresinde nerde ucuza bulabileceğimi bilmiyorum :bilmem: Bu ufak akvaryuma kaç kg gerekir?

Işıklandırma olarak ne önerirsiniz? Akvaryumdan öyle çok büyük beklentilerim yok.İleride kafamda tasarladığım bitkili akvaryumlar öncesi ufaktan bir tecrube edinmem yeterli.Bazı sitelerde masa lambası ile ışıklandırmalar görüyorum , olabilir mi?

Son olarak gübre işi ne olacak? Akvaryumcularda satılan sıvı gübreler işimi görür mü?

Şimdiden teşekkürler... saygılar:gif

2. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Cevap: Yeşile Bizden Ufa(cı)k Bir Katkı :)

34 kişi okumuş , yorumlar nerede? saat:gif

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Güven bu kaçıncı bitkili konun. İnan ilk başta içimden yazmak gelmedi. Daha önceki konunda yazdık, çizdik. Ama hiç bir icraat olmadı akvaryum kurulmadı.

Sen akvaryumu hazırla fotoları koy. Sonra herşeyi hallederiz ;)

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

benimde, aldığım bilgilere göre küçük tankta bitkilinin zor olduğu. Çünkü küçük bir tank, daha az ve kolay bozulabilen bir su stabilitesi demek. Bence tankı biraz büyük tutmanda fayda var.

5. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere

Haklısın Fatih ama bu sefer Allah'ın izniyle olacak...

Abi haklısın fakat koyacak yer yok.Bunun yanında şöyle ufak şirin birşey istiyorum.İnternette bir çok örneğe rastladım.8 - 10 lt arası olan ve sistemi oturtmuş kişiler...

Ölçüleri benimkinden farklı olsada yine 8 lt olan bir akvaryum.Bitkili akvaryumlarla ilgili bir forum sitesinden alıntıdır..

Büyük ihtimalle bu hafta camları kestireceğim.Yukarıdaki sorularıma cevap verirseniz maddiyatı ona göre ayarlayacağım :ay:

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Camları kestir öncelikle. 5-6 kilo hagen yeterli sana ;)

7. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere

Konuyu güncellemek istedim.

Fikrimi değiştirerek 50 litrelik akvaryumu kurmaya karar verdim.Bu yüzden paramı ışığa ve kuma harcadım.Ancak sonradan vazgeçerek yeniden 20 x 20 x 20 ölçülerinde karar kıldım.

10 watt lık bir masa lambası aldım.Fotoğrafta görülen taşların yeşilini aldım yıkadım.Alacağım bitkilerin tabanla alakası olmadığı için paramı bu kısma harcamak istemedim.

8 litre civarı olacak akvaryumda salyangoz türleri beslemeye karar verdim.Su mercimeği ve pistia bir abimiz tarafından gönderilecek.Geriye akvaryum ve mosslar kaldı ;)

8. baydiee

baydiee

İsim:
    ziya aydın

Sayfayı Paylaş