1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yellow Tang Balığı

Başlığı 'Tang Balıkları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 7 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yellow tang balığı ilk görüşte dikkat çeken deniz akvaryumu balıkları arasında, sarı tang özellikleri, fiyatı, üretimi gibi merak edilen tarafları bulunur. Yellow tang balığı sergilenen tüm ticari ve halk akvaryumlarında görsel olarak bulunur. Bilimsel adı Zebrasoma flavescens olarak ifade edilir. Yaşam alanı kısıtlı bölgeler diyebiliriz, Hawai en çok kayıtlara geçmiş bölge durumunda. Yellow tang balığı çok iyi akvaryum uyumu gösterebilen deniz balığı türlerinden biri. deniz akvaryumu yosunla mücadele aşamasında ve yine dengede tutulması aşamalarında oldukça destek olan bir balık.

Yellow Tang Balığı Özellikleri Nelerdir, Sarı Tang Balığı Bilgileri Neler?

• Doğal yaşam alanı Pasifik Okyanusu.
    Yellow tang özellikleri arasında beslenmesi var, alg, yeşillik, bitkisel yemler ve bazen proteinli gıdalar.
    • Ortam Davranış biçimi olarak, kendi türüne sert, genelde barışçıl (değişken)
    • Akvaryum adet, tek ya da gruplar halinde beslenmeli. dört adet ve üzerindeki sayılar uygundur.
    • Büyüme kapasitesi en fazla 15 cm.
    Sarı tang balığı reef akvaryum uyumlu deniz balığıdır.
    • Akvaryum aydınlatması normal derece ve zamanla yüksek ışık.
    • Deniz akvaryumu tuz oranı 1.021 - 1.024 aralığı.
    • Akvaryum su ısısı 24 - 27 ºC aralığında huzurlu olur.
    • Deniz akvaryumu pH değeri olarak 8.1 - 8.4 aralığı iyi bir değerdir.

Deniz akvaryumu bünyesinde Yellow Tang Bakımı ve Beslenmesi koşulları zor olmasa da akvaryumun su kalitesi ideal olmalı. Faydalı türler arasında olan yellow tang balığı diatom dönemindeki desteği bir yana güzel görünümü ile tercih edilir. Renk olarak göze hoş gelen sarı renk tonuyla akvaryuma görsel güzellik getirir ve akvaryumların diyatom döneminde yosun mücadelesinde de oldukça yarar sağlar. Yellow tang özellikleri sadece bunlar değil, aynı zamanda oldukça dayanıklı Tang türü. Nispeten yavru bireyler akvaryuma eklemek için tercih edilecekse karın kısımlarının dolgunluğuna ve besili olmalarına dikkat edilmeli. Yellow tang balığı belli nedenlerle siyah benek paraziti kapabilir veya çıkarabilir. Genel olarak tang balığı türleri İyot eksikliği yaşandığında bu tepkiyi verir.

Yellow Tang Balığı Beslenmesi Konusunda Neler Yapabilirim Ne Sever?

Sarı tang balığı beslenme konusunda fazla sorun çıkarmaz. Bazen şiddetli derecede bölge savunması yapar ve agresif olabilir. Satın alırken kesinlikle karın bölgesi aşırı göçmüş bireyleri almamak gerekir. Nedeni ise, karın bölgesindeki aşırı zayıflık zaman içinde sırt kısmından da erimesine neden olur. Diyetlerinde mümkün olduğunca Nori yosunu, Muz dilimleri, Kivi, salata yaprağı, kaliteli kuru yemler, Ispanak, salatalık uygulanmalı. Yellow tang balığı renklerini güzel beslenirse korur ve çok daha canlı olarak sergiler. Aynı zamanda Yellow tang balığı diyeti üst düzey olursa daha aktif görünüm sergiler. Genel ilk bakış olarak son derece dayanıklı olduklarını nispeten doğru değerlere sahip akvaryumda görmek oldukça kolaydır. Bu özellik onların adaptasyon kabiliyetini yüksek olduğuna da işaret ediyor. Hobiye yeni giriş yapmış hobici arkadaşların muhtemel hüzünden uzak kalarak ilk canlı keyfini yaşaması adına tavsiye edilebilecek bir balık olduğunu söyleyebiliriz. Diatom evresinde de faydası yabana atılmayacak kadar fazladır. Elbette ilk eklenmesi sonraki balık türlerinin eklenmesinde bazı sıkıntılar yaratabilir ancak doğru balık seçimleri bunun önüne geçebilir. Boyut, tür yakınlığı dışında kalmak buna örnek verilebilir. Elbette tüm bireyler kuru yem alacak diye bir kurul yok,
    yellow tang balığı yem konusunda sıkıntı çıkarırsa ve Yellow Tang Yaş Kemale Erince çeşitli yem denemeleri de sonuç vermez ise, linkteki işlem çaremiz olabilir. Uygulanan yöntem son derece etkili ama uzmanlık gerektirir. Kendim dahil olmak üzere bazı arkadaşlarımın uygulanmış ve başarılı olmuş bir yöntemdir. Uygulama temeli balığa hortum ile vitamin vermeye dayanır. Hortum ağız kısmından mideye doğru solungaçları geçerek 3 cm kadar ilerlemelidir. Hortum ince olmalıdır. Bu sayede balığa zaman tanınmış olur ve yeme alışması için zaman kazanır. Sözü edilen besin desteğini kendim French angelfish üzerinde de uyguladım. Elbette uygulamanın başarılı olması tamamen balığa ve sağlık durumunun ciddiyetine bağlı.

Yellow Tang Balığı Fiyatı Ne Civarda, Pahalı Balık mı?

Yellow tang balığı fiyatı.JPG

Yellow tang balığı fiyatı açısından inceleme yaparsak, balık boyutu yellow fiyatı tarafında oldukça önemli. Yavru sayılabilecek yellow tang balığı fiyatı 120 Lira aralığında. Erişkinliğe doğru geçmiş olan yellow tang balığı fiyatı 180 Lira, 200 Lira, 250 Lira ve 300 Lira aralığında. Hobici arkadaşlar tarafından satılan yellow tang balığı fiyatları değişken oluyor ama yine de bu rakamlar aşağı yukarı bu şekilde. Esnafların ithalat yeri farkı ve balığın ithalatı sırasındaki içinde bulunduğu suyun miktarı yellow Tang balığı fiyatı açısından önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Yellow Tang Üretimi Var mı, Yellow Tang Üretirsem Köşeyi Döner miyim?

yellow tang balığı üretimi.jpg

Yellow tang üretimi öyle kolay bir iş değil. Döneceğiniz köşe mahallenizdeki sokak köşesi olabilir. Bir de buna sizleri tatmin edecek bir kaynak bulmanız zorluğu eklenince iş daha da zorlaşıyor. Akvaryum gibi kapalı sistemlerde üretim olduğuna ait bilgi ve veri yok diyebiliriz. Yellow tang üretimi veya doğadaki üremesi son derce doğal olaylara bağlı gelişir. Ayın konumu, akıntı şiddeti ve suyun ısısı tetikleme yaparak gurupların içgüdüsel olarak üreme noktasına gelmesine neden olur ve tetikleme yapar. Yellow Tang balığını üreme tetikleyen unsurlar genellikle Mayıs ve Ekim ayları arasında sıcaklığın 22 ° C (72 ° F) olduğu günlerde güneş battıktan sonra baş gösterir. yellow tang larvaları batmaz ve su yüzeyine yakın kalarak beslenir. Yellow tang balığı yazımız içeriğinden anlaşılacağı gibi yeni başlayanlar için olduğu kadar, oturmuş akvaryumlarda da tüm güzelliği ile tercih edilebilir. Yellow tang balığı tercihinizin sizi mutlu etmesini temenni ederim.

Çalmayın çırpmayın, adam olun akıllı olun...

Nadir, myillar, batus798 ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Çok güzel bir yazı olmuş Temel abi,fakat o müren e gıcık kaptım güzelim yellow tang i lup diye yuttu...:(

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Benim başka bir şey dikkatimi çekti. Yellow tang balığı sürüsü videoda kayaların üzerindeki ince alg tabakasını tüketiyor. Akvaryumda akşama kadar aradığı ve yediği de aynı alg türü. Yeterli bir alg oluşumu sonrası dışarıdan beslenme yapılmadan yellow tang sürüsü rahatlıkla bakılabilir kanımca.

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Araştırma var emek var, daha ne olsun.
    Ellerine sağlık Temel. Hap gibi makale olmuş. Yutup tek dozda iyileştireceksin hastalığı.

barabelli ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. Durul Baykara

Durul Baykara

İsim:
    Durul Baykara
    Katiliyorum Temel abi. Ben de gördüğüm her akvaryumda yellow tangler taşların üstlerini didikliyor genelde. Bence iyi oturmus bir sistemde yemlemeden bakilabilir.

Ama asil ilgimi çeken şey sen çok güzel yazıyorsun abi ya. Akıcı ve kendini okutturuyor. Tebrik ederim vallahi iyi gelistirmişsin kendini makale konusunda.

BulentS ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teşekkür ederim yorumuna Durul, rahat yazıyorum ondan olabilir. Düşündüğünü yazarken kim ne der diye düşünmeden yazmak güzel oluyor.:D

Durul Baykara ve Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş