1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yellow Tang Hastalıkları

Başlığı 'Tang Balıkları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 9 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yellow tang hastalıkları ilk satın aşamasında kendini daha çok gösteren bir durum. Eğer bakımı veya beslenmesi sağlıklı bir deniz akvaryumu ortamında yapılıyorsa zor hastalanan bir türdür. Kuru yem alma zorluğunu en az çıkaran balıklardan biridir, karın çökmesi en sık görülen yellow tang hastalıkları arasında yer alır. Bu çoğunlukla sık beslenmesi gereken tür olması ve bunun ihmal edilmesi yanında bağırsak bakterileri kayıplarında görülür. Ortamdaki diğer sağlıklı tang türler bu bakterileri kazanmasına yardımcı olur. Tür hakkında genel bilgiyi almak için alt linki ziyaret edebilirsiniz.

http://akvaryumportali.com/threads/yellow-tang-balığı.12338/

yellow tang hastaliklari.jpg

Yellow Tang Hastalıkları Oodinium Beyaz Benek

Beyaz benek hastalığı aslında sağlam mukoza yapısı nedeniyle hassas olmadığı bir hastalıktır ama ortamı saran parazitlerden veya akvaryuma yeni eklenen bu hastalığa duyarlı türler yüzünden kapması olasıdır. Ancak şartlar doğru olduğu veya sorunlar düzeltildiği sürece çok hızlı atlatırlar. Bu türü beslemek isteyen arkadaşların gözünü korkutmamak adına yellow tang hastalıkları adına ürkütücü yorumlar yapmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Eğer tank ortamında sorun ileri seviyelere giderse gözlerde puslanma görülür ama tüm bu sorunlar sorun kaynağının ortadan kaldırılması ile ortadan kalkar.

Yellow Tang Hastalıkları Nasıl Önlenir

Doğal olarak iyi bir akvaryum bakımı onları hastalıklardan uzak tutacaktır. Bununla ilgili genel bilgileri aşağıdaki makaleden edinebilirsiniz. Diyetlerinde mümkün olduğunca nori yosunu, Muz dilimleri, Kivi, salata yaprağı, kaliteli kuru yemler, Ispanak, salatalık uygulanmalı. Yellow tang balığı renklerini güzel beslenirse korur ve çok daha canlı olarak sergiler. Aynı zamanda diyeti üst düzey olursa daha aktif görünüm sergiler. Genel ilk bakış olarak son derece dayanıklı olduklarını nispeten doğru değerlere sahip akvaryumda görmek oldukça kolaydır. Bu özellik onların adaptasyon kabiliyetini yüksek olduğuna da işaret ediyor. Hobiye yeni giriş yapmış arkadaşların muhtemel hüzünden uzak kalarak ilk canlı keyfini yaşaması adına tavsiye edilebilecek bir balık olduğunu söyleyebiliriz. Diatom evresinde de faydası yabana atılmayacak kadar fazladır.

http://www.akvaryumportali.com/threads/yellow-tang-bakımı-ve-beslenmesi.9963/#post-122747

Yellow tang balıklarının rahatsız olma veya hastalıklara stres yüzünden bulaşması da olasılıklar arasında ama adapte dönemi geçmiş olan yellow tang balıklarının kendileri de aslında diğer türler için önemli bir stres kaynağıdır. Türler uyumu bu açıdan önemli. Bununla ilgili de aşağıdaki makele sizlere gerekli bilgiler verecektir.

http://akvaryumportali.com/threads/tang-balıkları-akvaryum-tür-uyumu.14558/

Yabancı kaynak olarak da linke göz atabilirsiniz. http://www.wetwebmedia.com/ytangdisfaqs.htm Sağlıklı balıkları seçerek almaya çalışmak en az riskle ve yellow tang hastalıkları adına fazla endişe duymadan besleyebileceğiniz harika bir tür olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Deniz Akvaryumu Portalı

TencoMelih, corax, YMR_AY ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Abi karın çökmesi konusuna değinmen çok güzel olmuş bende bir yellow tangimi yem yediği halde bu yüzden kaybetmiştim alırken çok dikkatli davranmak gerekli

3. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler @YIKIKTEMO Temel abi ;) Bende yeni ekledim tanka, oldukça sağlıklı görünüyor. Sık beslenme ne şekilde olmalıdır. Mesela ben 6 chromis 1 Bicolor Blenny olan tanka her gece aynı saatte olmak üzere günde bir defa yemleme yapıyordum. Hatta bazı günler gün aşırı yaptığım oluyordu. Yellow bu durumu hoş karşılamayabilir mi?_

Sayfayı Paylaş