1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yellow Tang Yaş Kemale Erince

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde myillar tarafından 14 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Selamlar;

Akvaryumun kurucu balığı olan benim yellow tang artık yaşlılıktanmıdır nedir bu ara keyifsiz. Yaklaşık 3 gündür yem almıyor küçücük ağzı sonunu kadar açık sık sık solunum yapıyor. Bu hastalığa benzer bir durum en son Naso Tangimde raslamıştım, sanki o balıkta hiç yem almamıştı 10 gün dayanabilmişti sonrası malum.

Yellow tang 2 yıldır bende aldığımda da yaşı vardı. Artık mukadderat mı diyeceğiz yoksa tedaviler sonuç verecek mi göreceğiz. 3 gündür miğdesine lokma gitmeyen balığı dün itibarı ile sumpa aldım bu günde balığı ıslak havluya yatırarak yem ve samısak ezmesini şırınga vasıtası ile mideye 20 ml gr kadar boşalttım, hafiften karın bölgesinde şişme oldu. Umarım tedaviler işe yarar ve vedalaşmak zorunda kalmayız. Durum ileledikçe fotolarla devam ederiz inşallah.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Yellow Tang Yaş Kemale Erince

Geçmiş olsun Mesut, akvaryum işlem bilgilerini güncellersen iyi olacak. Su değişimleri ne durumda, kullanılan katkı vs var mı, protein skimmer performansı ne durumda?

3. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Vallahi üzüldüm dostum. İnsan belli bir süre besleyince, bağlanıyor. Ben uzun süre beslediğim balıklar ile aramda bir bağ oluştuğunu düşünüyorum. Allah kolaylık versin. Gerçekten de zor iş adım adım sona yaklaştığını görmek... Umarım balığın iyleşir.

myillar bunu beğendi.
  4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Mesut bey geçmiş olsun umarım en kısa zamanda eski sağlığına kavuşur.

myillar bunu beğendi.
  5. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Abi su değişimi haftada bir bir hafta marmara bir hafta tuz katkı olarak yanlızca kalsiyum ezelden beri sistem bu.

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Üzüldüm Mesut abi. İnşallah eski tedavi yöntemlerin sonuç verir de balığın eski sağlığına kavuşur.

Yoksa...:por:

7. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Geçmiş olsun..Siz elinizden geleni yapın ...Mukedderat deyip kadere sığınmayın .

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Geçmiş olsun Mesut. Umarım bunun sonu diğeri gibi olmaz.[​IMG]

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yaşlılıktan olacağını sanmıyorum, zaten balığı da aldığında yaşlı değildi. Balığı alıp gelebilirsin bize Mesut. Yahut su değişimi yapman gerek biraz her zamankinden fazla. Suni tuz kullanarak yap değişimi zaten havalar kötü. Akvaryumun yüzeyine bir akıntı motoru çevir iyice hareketlensin. Tuzunun markası nedir bilemiyorum ama iyi bir tuz kullan bence.

10. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Bu gün şırıngayla yine sarmısaklı yeme enjekte ettim son durum ve resimler .

brkfrt ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hareket doğru hareket, sıvı vitamin takviyesi de yapılabilir dinlensin biraz bakalım. Tebrikler Mesut gayet güzel bir operasyon olmuş.

İnşallah sağlığına kavuşur.:nazar:

12. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

10 günü devirdik, son 4 gündür sıvı ve yem takviyesi şırınga yoluyla devam ediyorum. Balık eski haline göre daha diri daha meraklı ancak ağız yine tam açık ve yeme tepki yok. Daha ne yapıla bilir aklımada çok gelen bişey yok açıkçası. Şırıngayla sarmısak ve yem takviyesine devam umarım kurtatırım.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Senin de dediğin gibi Mesut eğer su kalitesi iyi diyorsan iş balığa kalıyor. Hastalık süresinde yemden kesilen balıklar aslında tedavinin en zor hatta aşırı zor olan tarafıdır. Hatırlarsınız senin de şimdi uyguladığın bu yöntem ilk kez burada bizler tarafından yerel olarak uygulanmıştır.

Konuya bir nevi mücadele olarak bakmak durumundayız. Bırakıp ölmesini beklemekten çok çok iyidir. Mücadeleye devam Mesut.:)

Aynı işlemi uyguladığım konu;
    http://www.akvaryumportali.com/acil...ni-Bal%FDklardan-French-Angel-A%F0%FDr-Hasta=

14. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Bu akşam itibarı ile balığa yanlızca sarmısak suyu veriyorum şırınga ile. İşlem bitiminde balık 1-2 dakika dipte hareketsizlesiyor ancak sonrasında toparlıyor. Önceki günlere göre sanki durumuyla daha iyi inşallah kurtulacak.

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

İnşallah Mesut bey toparlar yeme karşı ilgi varmı ?

16. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Tam olarak var diyemem ama ağızda düzelme var. İlk günler ağız tam açık solunum çok hızlıydı ama şimdi ağız daha iyi durumda, solunum normal gözlemlediğim kadarıyla inşallah çabalarımız sonuç verecek. Balık da yasamak istiyor bence.

17. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Hadi bakalım abi. İnşallah bu operasyonlar sonuç verir de rahat bir nefes alırsın. Bu arada balığı iyileştirmeye yönelik azmini de ayrıca tebrik etmek lazım. Akvaristlik böyle bişey işte. Umut kesilmez balıktan...

18. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Arkadaşlar bu gün itibarı ile balık yogun bakımdan çıkmıştır. Öglen ve akşam yemlemelerinde 15 gunun acısını ıkarırcasına iştahlıydı. Rabbim istedi,balık azmetti, bizide vesile etti. 1 Yıllk yeni sözleşme imzalamayı düşünüyorum dinlediğiniz için teşekkurler saygılar.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Süpersin Mesut tebrikler. Başarılarının devamını dileriz, yaşar yaşar hepsi yaşar.:)

myillar bunu beğendi.
  20. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Hadi gözün aydın abi. Sevindik vallahi.

myillar bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş