1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yellow Tangim hastalandı

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde sckn03 tarafından 15 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. sckn03

sckn03

İsim:
    MUSTAFA SELÇUK
    Merhaba arkadaşlar yellow tangim yaklaşık 2 yıldan fazladır bende. Canlı son 4 5 güne kadar iyiydi fakat 4 5 gündür yem almıyor nori verdim karides verdim balık yumurtası verdim hiç birini almadı ve aşırı derecede zayıflama var... sarımsaklı yem ve noriyide kabul etmedi ne gibi bir rahatsızlığı vardır ne yapabilirim acaba?

Şimdiden teşekkür ederim...

image.jpg

image.jpg

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 15 Şubat 2015
  2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Su değerlerinde rahatsız edecek bir şey varmı son zamanlarda?

3. sckn03

sckn03

İsim:
    MUSTAFA SELÇUK
    Gayet iyi purple tang blue tang sadece yellowda var sıkıntı testlerde iyi durumda

4. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Peki son zamanda balık girişi yapıldımı?

5. sckn03

sckn03

İsim:
    MUSTAFA SELÇUK
    Sadece blue tang yapıldı oda 2 ay önce takışmaları olmadı bugüne kadar zaten blue tang yellowdan oldukça ufak beyaz benek oldu lupamat kullandım sorun çözüldü

6. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Balık eski balık, Su değerleri normal, balığı strese sokacak bir durum da yok. Cevap veriyorum bilemedim :)

m.avcıoğlu bunu beğendi.
  7. sckn03

sckn03

İsim:
    MUSTAFA SELÇUK
    :D Abi purple tang ile sürtüşme gözlemledim purple tang vurmaya çalışıyor olmadı iş yerindeki yeni kurduğum tanka atıcam ciddi anlamda cok hızlı soluma var yellowda :(

8. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Reginde bariz açılma varmı?

9. sckn03

sckn03

İsim:
    MUSTAFA SELÇUK
    Biraz değil baya fazla var abi...

10. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    :( Son bir iki aydır çok fazla tanktan aynı hastalık haberleri gelmeye başladı. Oodium ve brooklynella başlıklarını bir incele bakalım sendeki belirtilere en yakın olanı hangisi

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Purple tang ile sürtüşmelerinden kaynaklı ağzında yara oluştu mu?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balık üzerinde yara ve çizik belirtisi var mı, purple tang stresi ve o yüzden yeme çıkmama sorunu gibi görünüyor. Purple tangi yakalama şansın varsa bir süre sumpta tutabilirsin. Bu aşamada yapılacak fazla birşey yok gibi görünüyor.

Gözlemim eğer kesin purple tang tacizi olmadığı yönünde ise mudahale edilebilir ama purple tang yüzündense purple tangi ayırmak en kestirme yol.

13. sckn03

sckn03

İsim:
    MUSTAFA SELÇUK
    Hiç bir yara ve benzeri bir şey yok, purple tang ile arada sürtüşüyorlardı fakat herkes kendi yoluna çekiliyordu. Bugünde yellow sıkıntılı olunca purple biraz üstüne yüklenmeye çalıştı fakat sonra uzaklaştı kesin purple diyemem onun için bana hastalık gibi geldi 4 5 gün öncesine kadar obur bir canlıydı aşırı derecede soluma var canlıda.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 16 Şubat 2015
  14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gözlemin taciz olmadığı yönündeyse yeme çıkmama sorunu tang balıklarında bağırsak bakterilerinin ölmesi olabilir. Tang balıkları bu bakterilere ciddi ihtiyaç duyar ve ortamdaki diğer sağlıklı tang balıklarının dışkılarına yapılan yeme hamleleri ile alıp tükürse dahi geri kazanılır. Bu aşamada balığa sarımsak vermemeni öneririm, çünkü sorun yem almama sorunu, bu balık tanktaki bu uzun süreden süreden sonra yem de seçmez.

Balığa 8 dakika tatlı su banyosu yaptırabilirsin, hızlı soluma solungaçlara yerleşen bir parazit yüzünden olabilir. Durup dururken diğer balıklar sağlıklı iken bu kadar eski bir balığın bu tarz bir sorunu için fazlaca yorum yapmak çok güç.

harfuzmani ve Alparslan bunu beğendi.
  15. sckn03

sckn03

İsim:
    MUSTAFA SELÇUK
    8 dk derken nasıl yapacağız abi 2 dk 2dk olarak mı?

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayır tek seferde, balığın yorgun ve halsiz olduğunu düşünüyorsan süreyi 5 dakika yapabilirsin. Sonrasında sumpa hava motoruyla bir hava taşı ilave edersen iyi olur. Banyo yaptıracağın suya da banyo sırasında oksijen vermen iyi olur. Banyo suyu damacana su olabilir, Isıyı sıcak suyla dengele. Banyo suyuna elinde varsa 2 ml iyot ilave et.

17. sckn03

sckn03

İsim:
    MUSTAFA SELÇUK
    Yaptım abi 4 dk durdu fakat balık kendınden geçmiş durumda. Yüzgeçler neredeyse tamamen hareketsiz su yuzeyınde yaklaşık 15 dk dır elimde tutuyorum ve yavas yavas yuzgecleri harekete başladı. Artık Alah'tan ümit kesilmez diyip beklemedeyim... :(

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sumpa hava taşı ile oksijen verirsen iyi olur. Toparlar yavaş yavaş, malum balığın gücü oranında dayanma sınırı oluyor. Balık zaten kuma çökmüş durumdaydı, halsiz olması doğal. Beklemek gerek şimdi, inşallah faydası olur. Geçmiş olsun.

Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş