1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

yem seçimi.

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde tembered tarafından 22 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. tembered

  tembered

  Mesajlar:
  78
  İsim:
  hüseyin bilek
  Melek balıklarım için ve albino çöpçülerim için iki tane yem kullanıyorum bunları patshop lardan aldım onlar onermıstı zamanında ama ben farklı yem yemelerini istiyorum melekler için pul yem çöpçüler için kaz çiğeri dediği kırmız bir yem verdi .melekler pul yemi yiyor çöpçülerde pul yemden dibe düşenlerive çiğerleri çiğerler ağır olduğu için dibe batıyor ondan çöpçü yemi olarak kullanıyorum .sorum şu melekler için pul yem normla bir yemmi balıklarıma yediklerine göre dokunmaz galiba çiğerden yemeye çalışıyolar ama yemiyorlar neden siz bana melek +çöpçü ve yeni alacağım tetra türleri için yem önere bilirmisiniz birde bu balıkların etçilmi otçulmu olduğunu söyleye bilirmisiniz . açık yem istemiyorum kutusunda almak istiyorum ona göre yem önerirseniz sevinirim .Birde meleklerim pul yemi eskiden çok yerlerdi şimdi nedense yememeye başladılar balıklarımdan biri pul yemin yanında kaz ciğeri dediğim kırmızı yemi yiyor diğeri bakmıyor bile .Cevabınız için şimdiden teşekürler .kolay gelsin.
   
 2. Traveler

  Traveler

  Mesajlar:
  13
  Cevap: yem seçimi.

  Merhabalar,

  Melek balıkları hem etçil hem otçul beslenebilen bir türdür.Sera gvg mix,Jbl discus granuled,Tetra bits,Tetra min,Tetra pro ve suprilina yosun tabletleri verilebilir.Açık yem alacaksanız güvenebileceğiniz yerlerden almanızı tavsiye ederim.Açık yemlerin taze olup olmaması balıkların sağlığı önemli bir durum.

  Konu hakkında daha geniş bilgisi olan hocalarımız benden daha net ve yararlı olacak bir şekilde cevap vereceklerdir. :)
   
 3. Ankaraguclu

  Ankaraguclu

  Mesajlar:
  2.716
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Miraç küçükerdem
  Cevap: yem seçimi.

  Herbivor beslenme alışkanlığına sahip olan melek balıkları her çeşit yemi büyük bir iştahla tüketirler. Büyüme evresi protein ihtiyacının en fazla olduğu zamandır. İlk aylarda artemia, dana yüreği, su piresi ve kurtla yapılan yemleme ile balıkların büyümelerini son derece hızlandırmak mümkündür. Ancak sürekli etle beslemek balıkların sindirim sistemelerini bozarak kabız yapar ve ileri safhalarda ölümlere neden olur. Etçil beslenme yapılıyor ise aşırı yem verilmemesine bunun için de balıkların karınları tamamen boşaldıktan sonra yeni yemleme yapılmasına dikkat edilmelidir.
  İlerleyen zamanlarda bitki tabanlı besinler de verilmelidir. Hazır yemlerin haricinde haşlanmış ıspanak yaprağı balıklara verilebilir. Akvaryumda bulunan bazı bitki türleri melekler için yine severek yiyecekleri besinler arasındadır. Bitki bakımından zengin akvaryumlarda çoğunlukla ilave bitkisel yeme gerek kalmaz. Özellikle Su mecimeği (Lemna Minor), Amazon (Echinodorus), Limon (Hygrophila) ve Aponogeton türündeki bitkilerin yaprakları melekler tarafından yenebilir. Bunun için tatile çıkılacağı veya herhangi bir nedenden ötürü akvaryuma yem verilemeyeceği zaman tatil yemleri yerine yukarıda belirtilen akvaryum bitkileri balıkların besin ihtiyaçlarını belirli bir oranda doğal olarak karşılar. Lemna Minor_ Su mercimeği gibi çok küçük veya Aponogeton Crispus gibi ince yapraklı bitkilerin haricindekilere aç kalmadıkça önemli bir zarar vermeyeceklerdir.
  Piyasada satılan yemler melek balıklarının dengeli bir biçimde beslenmeleri için son derece uygun ve yeterlidir. Özellikle diskus balıkları için üretilenler tercih edilebilir. Birkaç çeşit yem kullanılması daha dengeli bir diyet için faydalı olacaktır. Başta da ifade edildiği gibi meleklerin bakımları gibi beslenmeleri için de ayrıca bir gayrete gerek yoktur, hemen hemen her marka yeni afiyetle yiyeceklerdir. Gayet iştahlı olan melekler miktarı aşırı tutmamak kaydıyla tüm yeni başlayan veya bu konuda yeterli deneyimi bulunmayan akvaryum severler tarafından kolaylıkla beslenebilir.
  Yem seçiminde dikkat edilmesi gerek diğer bir nokta da yemin büyüklüğü ve şeklidir. Melek beslemekte kullanılan hazır yemler şekillerine göre temelde 3’e ayrılabilir. Bunlar:
  Granül, iri taneli yemler
  Pellet, ince taneli yemler
  Pul yemlerdir

  Yem biçimi balığın büyüklüğüne göre ve akvaryumdaki melekler arasındaki boy farklarına göre yapılmalıdır. Granül yemler büyük boy balıklar tarafından kolaylıkla yenebilirken, ufak boydakiler bu yemleri yakalamakta ve yemekte zorlanabilir. Pul yemler su yüzeylinde fazlaca yayıldıkları için balığın boyutu büyüdükçe bunları toplaması zorlaşacaktır.
  Melek balığı ile birlikte akvaryumda bulunan balıklardan tetra grupları ve canlı doğuranlar son derece çevik oldukları için meleklerden daha fazla miktarda yem kapabilirler. Bunu bir anda şişen karınlarından anlayabilirsiniz. Tüm balıkların eşit olarak faydalanmaları için bu yemler sıra ile verilmelidir. Öncelik büyükten küçüğe doğru olursa ilk verilen yemleri kapan balıklar bunları yemeye çalışırken daha ufak taneli olanlar diğer balıklar tarafından rahatlıkla yakalanıp yenebilecektir. Özellikle diskus için üretilen pellet yemlerin kısa sürede suya batmaları ayrıca bir avantaj sağlar. Böylelikle balıklar arasında dengesizlik önlenmiş olur. Üçrenk meleklerde kırmızı renk veren yemler kafa bölgelerindeki renklenmeyi daha da belirginleştirir.
  Akvaryumlarda canlı doğuran türler bulundurulması balıklar için doğal protein kaynağı sağlamanın en az riskli yoludur. Bu amaçla akvaryuma Plati veya Kılıç dişileri rahatlıkla konulabilir. Bu türler barışçıl yapıları, güzel görünümleri, kolay bakımları ve üreme verimlilikleri ile ideal seçimlerdir. Ancak akvaryumda fazla sayıda bulunmaları melekleri rahatsız edebilir. Akvaryumda yavru balığın varlığından haberi olan melek bunları tüketene kadar her yeri arayacaktır tamamınn bittiğinden emin olana kadar akvaryumun her köşesini dolaşır. Bunun için yavruların yaşama şansları ancak yoğun saklanma alanlarının olması ile mümkün olacaktır.
   
 4. saruhan

  saruhan

  Mesajlar:
  231
  İsim:
  Saruhan Genel
  Cevap: yem seçimi.

  Daima Nls Öneriyorum Çünki Organic Suyu Bozma Durumu Hiç Yok Gibi...
   
 5. tembered

  tembered

  Mesajlar:
  78
  İsim:
  hüseyin bilek
  Cevap: yem seçimi.

  Cevaplarınız için gerçekten teşekürler. Tetra için yem önere bilirmisiniz kimse bu konuya cevap yazmamiş .
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: yem seçimi.

  Tetra için yem önerisi nedir anlayamadım ama Tetra yemlerinden yukarıda söz ettiğin kaz çiğeri olan Bits yem iyidir. Bunun dışında Tetra marka beğendiğim yem yok diyebilirim. NLS ve melek balıklarına hafta ik kez Sera kril verebilirsin.
   
 7. tembered

  tembered

  Mesajlar:
  78
  İsim:
  hüseyin bilek
  Cevap: yem seçimi.

  tetra turleri için balık yemi demiştim marka olarak değil .
   
 8. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Cevap: yem seçimi.

  Ben nls small fish formula kullanıyorum, 9 tane rednose tetra olan küçük bir tankım var. Hem renkler çok iyi hem de hızlı büyüyorlar.
  Ara sıra deniz balıklarının yemlerinden otlanıyorlar artı olarak tabii :)
   
 9. tembered

  tembered

  Mesajlar:
  78
  İsim:
  hüseyin bilek
  Cevap: yem seçimi.

  teşekürler yemi araştıracağım.
   
 10. Snowblind

  Snowblind

  Mesajlar:
  1.462
  Yer:
  Manavgat
  Cevap: yem seçimi.

  Yemleri kesinlikle forumumuz üyelerindenÖmer İyidoğan arkadaşımızdan temin etmenizi tavsiye ederim.Yemleri inanılmaz taze,ucuz ve çeşitli.Şimdiye kadar bana değil eksik,fazla fazla tartıp yolladı.Sırf bana değil tüm arkadaşlara da aynısını yaptı.Her çeşit internet satış sitesi üzerinden satışı bulunmakta.Dürüst ve adam gibi adamdır.Yemde sıkıntı çekmemek için ben illa ki Ömer İyidoğan derim.
   

Sayfayı Paylaş