1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yemelerine nasıl alıştıracağım?

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde Silahşor tarafından 30 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Merhabalar...

Yunus ve Sarı Prenseslerime yem hariç ne verdiysem yediremedim.
    Sade elma verdim, yemediler.
    Sarımsak verdim :) yemediler,
    Maydanoz verdim, yemediler,
    vs. vs....
    En son soğan ile elmayı rendeleyip buzlukta beklettikten sonra verdim, yine yemediler.

Bu balıkları kendi hazırladığım şeyleri yemeye nasıl alıştıracağım?

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Hakan kardeşim ;

Elma ,maydanoz ve soğanı neden verme gereği duydun anlayamadım .Ama sarımsağı vereceğin yeme suyunu sıkıp o şekilde verebilirsin iç parazit için yararlı olur .

3. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Maydonoz, soğan verilen bir şey değil zaten. Ispanak, marul, bezelye verirsin. Hafif haşlayarak. Sarımsağı direk olarak yemezler. Suyunu sıkarsın yeme emdirirsin öyle yerler. Elmayı da vereceksen ince bir şekilde kes. Kabuksuz tabiki. Salatalığı rendelersen büyük bir zevkle yerler.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Soğan sarımsakla aynı familyaya aittir ve içerikleride benzer. Maydanoz ise benim balıklara ara ara verdiğim bir sebzedir. Bu tarz gıdaları her balık kabul etmez. Yememelerinin sebebi karışım haline getirmemektir. Karidesle birlikte bu gıdaları sulu çimonta haline getirir ve buzlıkta dondurursan daha sonra gerektiği kadar kesip verebilirsin. Bu şekilde alırlar.

Soğan diyip geçmeyin ben onuda denedim ve hatta Abdullah hoca balıklara fayda yanında rahatsızlık verebilecek maddelerin soğanda daha az olduğunu belirtmişti konuya.

Foruma deli de lazım o da benim. Düşünen sadece ya deli değilse desin yeter. :hasta:

http://www.akvaryumportali.com/forum/empty-t4619.0.html

[google_video=425,350]-3819080999189954601[/google_video]

5. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Temel Abi sen zaten balıklara bir dayak yedirmiyorsun :F :F

6. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Katılıyorum. :D Temel hocam gördüğüm kadarıyla sadece 1 tane percula var benim bildiğim perculalar tek yaşayamazlar. .8. Yada benmi yanlışbiliyorum. .8.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Perculalar tek yaşar ama ben bundan nefret ederim Yavuz. Bu balıkların tek olması sütsüz salebe benzer. Benim tüm nemolarım çifttir ve sana tek gördüğün benim perculalardan yumurta bakımı yaparken güzel bir video. naz:

İyi seyirler. huh:

naz: naz: naz: http://www.izlesene.com/video/amator-percula-yumurta-bakimi/1473517

8. görkemtemel

görkemtemel

Temel abi aslında yaptığın yanlış birşey yok,küçük bir nokta var bu hayvanlar bu besinleri doğal ortamlarında alamıyorlar,buda bazı sorunlara yol acar en önemli sorun boşaltım sistemlerinin iflas etmesi..Ama soğan dolaşım ve boşaltım sistemini max. derecede artırır ,tabiki burda soğanı direk vermemek daha doğru olur.Senin yaptığın gibi karidesli bir harc ve soğan suyu güzel olucaktır :) Ayrıca soğan mide mukozasındaki bezlerin salgısına uyarıcı etki yaptığı için iştah acar :) :) Tabi sonra ne olur Temel abinin balıkları videodaki gibi çipura olur beni bile yer :cicek: ( sabah sabah canım soğan çekti ya haha: )

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Görkem biliyorsun ve ya belkide bilmiyorsun ama ben bu doğal ortamında bu gıdalar yok ifadelerinin bana yazıldığına çok şahit oldum ve çok duydum. Pek sevmiyorum bu ifadeleri, balıklar zaten doğal ortamında değil ve doğal ortamındaki gıdaları kaç kişi verebilir, nerden bulacaksın ? Sadece nori mi yiyecekler ? Tetra bits veriyorlar kaz çiğeri, kuru yem veriyoruz doğasında mı var ? Bunları verip doğasında yok demek inandırıcılığını başından yitirmesi demektir.

Bu sorulara yanıt verebilecek kimseyi görmüyorum ben. Bu gün balıkta bir sıkıntı olduğunda birine mesaj yazarken eklerler balıklara sarımsak verin ee hani ne oldu doğasında yok ki sarımsak, bir sonraki mesaja bu gıdalar doğasında yok demek afaki kalır. Balıkların miydelerini doldurmayı bilen adam gerektiğinde boşaltmayıda bilecek, bilmiyorsa öğrenecek. Ben daha kabız olan tuzlu su balığına denk gelmedim, yıllardır elimde en kaliteli kuru yemler vardır ama bu tarz sebzeleri hiç ihmal etmedim.

Morish idool bile fasulye yiyor, bezelye yiyor, tere yiyor. Hani akvaryumlarda uzun yaşamazdı 1 yıldı neden yaşıyor hala ?

Bir yandan bu tarz bir balığın doğasında beslendiği maddeleri akvaryumda sağlayamadığından öldüğünü yazar ve bir yandan da buna çözüm aramıyorlarsa yemişim doğalarını balıklar benim evde Görkemcim burda:gif

10. görkemtemel

görkemtemel

saat:gif .8. Temel abi yanlış anlaşıldım sanırım , ben verdiğimiz bu gıdaların içindeki besinleri ve vitaminleri doğadan alamıyorlar demek istedim.Yaptığında bir yanlışlık olmadığını ve soğanın faydalarından bahsettim...Doğada alamıyorlar diye biz vermiycez anlamına gelmiyor bu bunu anlatmak istedim ama yanlış anlaşıldım heralde. .8.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben seni çok iyi anladım merak etme. Mesaj sana değil zaten. Bu sayfaları okuyan herkese. gizli:

12. görkemtemel

görkemtemel

:) Anladım abi konuyu dağatmıyalım bende alıştırma evrelerini merak ediyorum ilk önce azar azar karışım halindemi vermek gerekiyor?Ben balıklarıma nezaman dere otu ,sarımsak filan versem yemden daha iştahlı bir şekilde mideye indiriyorlardı.
    Bu arada soğanla ilgili birkaç dip not düşmek istiyorum ,soğanın çiğ yenilmesi baş agrısı ve gaz yapar :cicek: Birde balıklarına soğan ve sarmısak veren arkadaşlara önerim ikisini aynı anda vermeyin çünkü insan ve hayvanlarda birlikte yenilmesi bağırsaklarda mayalanma sonucunda ağrıya neden olur. :cicek:

Sayfayı Paylaş